Jak działa wirus zombie?

Jak działa wirus zombie?

W grach postapokaliptycznych jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów jest wirus zombie. Mowa tutaj tzw. żywych trupach, które w kulturze masowej zapisały się m.in. grami i serialem The Walking Dead. Jak działa ten wirus? I jakie są stadia zarażenia? Zapraszamy do lektury! 

Wirus zombie w popkulturze 

Zombie w popkulturze istnieją od bardzo dawna. W religii voodoo wierzono nawet, że kapłani są w stanie przywrócić nieboszczyka do życia, lecz ten nie odzyskuje już swojej świadomości i może służyć wyłącznie za niewolnika. Ciekawostką może być tutaj fakt, że termin „wirus zombie” odnosi się również do prehistorycznych wirusów, które znajdują się pod wieczną zmarzliną.

W pierwszych filmach (np. Noc żywych trupów z 1968 roku) zombie były prezentowane jako powolne i niezdarne potwory, które było stosunkowo łatwo pokonać. Z czasem jednak sposób przedstawiania zombie uległ zmianie — stwory były szybsze i znacznie bardziej niebezpieczne. Wirus zombie przemieniał ludzi w chodzące trupy — wystarczyło jedno ugryzienie zarażonego i człowiek musiał pożegnać się z życiem. I to właśnie sposób szerzenia się infekcji jest charakterystyczny dla wszystkich gier, filmów czy książek, w których pojawiają się żywe trupy. 

Wirus zombie — o co tutaj chodzi? 

Wirus zombie to infekcja, która sprawia — w największym skrócie — że umarli powstają z martwych. Mowa tutaj jednak wyłącznie o osobach, które nie mają uszkodzonego mózgu – a uściślając uszkodzonej kory mózgowej. Wirus przenosi się najczęściej poprzez zadrapanie lub ugryzienie, co świetnie było zobrazowane w kultowej grze i serialu spod szyldu The Walking Dead

Wokół wirusa zombie pojawia się wiele mitów, które mogą wprowadzać niezaznajomione z tą tematyką osoby w błąd. Przede wszystkim nieprawdą jest, że uszkodzenie mózgu zabija zombie — powoduje to zniszczenie kory mózgowej. Po drugie, zjedzenie mięsa zainfekowanego przez wirusa nie jest śmiertelne, o ile zostanie ono wcześniej ugotowane. I po trzecie — sama krew nie wystarczy, by człowiek przemienił się w żywego trupa. Wirus znajduje się przede wszystkim w zębach zombie. 

Wirus zombie przyczynia się do stopniowej śmierci człowieka i jego przemiany w kolejnego chodzącego truposza. Po ugryzieniu nie występują na początku żadne objawy poza bólem, ale już po kilkudziesięciu minutach zaczyna się robić naprawdę niepokojąco. 

Po godzinie od ugryzienia wokół rany powstaje wysypka, a osoba zaczyna odczuwać swędzenie i coraz bardziej uporczywy ból. Po 2 godzinach pojawia się nadmierna potliwość, a po 4 godzinach ugryziony człowiek ma już problem z chodzeniem, podnoszeniem przedmiotów i z wszelkimi innymi czynnościami fizycznymi. Po 5 godzinach osoba dostaje gorączki, która utrzymuje się przez kolejne 2 lub 3 godziny.  Po mniej więcej 8 godzinach od zarażenia się wirusem gorączka zabija człowieka, lecz nie wyłącza kory mózgowej. Po jakimś czasie po śmierci umożliwia to zmarłemu powstanie z martwych bez dawnej świadomości — przemieniona osoba odczuwa jedynie potrzebę szerzenia wirusa. Czas przemiany w zombie jest uzależniony od wzrostu, wagi i pochodzenia danego człowieka.

Jak zachowują się Zombie?

W zależności od gry, filmu czy powieści, zachowania Zombie mogą się od siebie różnić, jednak można wyciągnąć z nich jakiś mianownik, który pozwoli uogólnić ich zachowanie. Biorąc na przykłąd Days Gone, można zauważyć, że Zombie wykazują kilka charakterystycznych zachowań:

  • aktywują się w nocy, natomiast w dzień chowają się w zacienionych miejscach, np. jaskiniach i wykazują znikomą aktywność lub śpią,
  • zdarzają się pojedyncze jednostki, jednak przeważnie występują w małych lub większych grupach,
  • większe skupiska nazywane są hordami. Hordy przemieszczają się co jakiś czas pomiędzy lokacjami, ale z reguły można je spotkać w jaskiniach czy dobrze schowanych kryjówkach,
  • w wielu grach Zombie są z reguły dość wolne i łatwo je ominąć nawet w niewielkiej odległości. Sprawny mistrz survivalu potrafi bez problemu wyeliminować nawet dużą grupę Zombie, wykorzystując do tego bronie miotane (granaty, koktajle mołotowa itd.) czy broń z dużą liczą amunicji. Zdarzają się natomiast inne gatunki Zombie, które mogą być szybsze, wytrzymalsze i bardziej czujne niż ich klasyczni pobratymcy.
Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x