Noita

Noita

Gry akcji Gry przygodowe Gry roguelike Gry RPG
Zobacz stronę gry na Steam
8.5

Ocena redakcji

8.8

Śr. graczy

Noita
Noita

Losowo generowane światy, technika pixel art, zróżnicowane biomy, ogromne możliwości destrukcyjne i ekipa twórców z doświadczeniem. Jeżeli gry typy roguelite to Twój konik, koniecznie sprawdź Noita od Nolla Games.

Data premiery:Producent:Wydawca:Platformy:

Noita – opis fabuły

Kwestia fabuły odgrywa w grze Noita rolę drugoplanową. Gracz wciela się w bliżej nieokreślonego maga, którego zadaniem jest eksplorowanie niepokojących podziemi. Na każdym zakręcie czają się na bohatera liczne niebezpieczeństwa, z którymi walczy, używając zaklęć.

Noita – na czym polega?

Noita to gra akcji typu roguelite zrealizowana w technice pixel art z widokiem 2D. Za jej powstanie odpowiadają: Patri Purho (znany z Crayon Physics Deluxe), Olli Harjola (wielokrotnie nagrodzony za The Swapper) i Arvi Teikari (który na swoim koncie ma m.in. grę Baba Is You). Razem panowie tworzą grupę Nolla Games.

Ze względu na młodość i mętność terminów roguelike i roguelite wydają się, że warto wskazać ich cechy różnicujące, by określić do kogo Noita jest adresowana. Zasadniczą różnicą jest tu poziom trudności. Tytuły z kręgów roquelike mają niejako wdrukowany w siebie wysoki poziom trudności, na który składają się nie tylko spore wymagania dotyczące umiejętności gracza, ale i skomplikowanie mechaniki samej gry oraz obostrzenia. Roquelite zaś to ich łatwiejszy odpowiednik, o niższym progu wejścia. Podgatunki te łączą z kolei: światy generowane proceduralnie, walka, eksploracja, zbieranie przedmiotów (czyli cechy RPG, z którego się wywodzą).

I tak, Noita może pochwalić się zmiennością biomów i ich proceduralnym generowaniem, angażującym eksplorowaniem wirtualnego świata, podczas którego napotyka się wielu zróżnicowanych przeciwników, czy tworzeniem zaklęć opartych na żywiołach (ich paleta zwiększa się wraz z postępami). Warto tutaj nadmienić, że używanie magii jest nie tylko konieczne do pokonywania wrogów, ale nierzadko niezbędne, by dostać się w niektóre miejsca na planszy. W przypadku tego tytułu gracz musi też pamiętać o widmie śmierci, która w Noita jest kwestią ostateczną. Kiedy bohater zginie, gra zaczyna się od początku.

Fizyka gry Noita została oparta na pikselach, co oznacza, że każdy z tych małych punktów jest fizycznie symulowany. Atrakcyjną konsekwencją tej decyzji jest fakt, że gracz może niemal bez ograniczeń dokonywać destrukcji i – pomimo umownego charakteru wizualnego produkcji – śledzić realistyczne zachowanie płynów czy ognia. Twórcy w pełni wykorzystali możliwości zastosowanej fizyki, implementując do tytułu mikstury o różnorodnych właściwościach – niektóre np. prowadzą do powstania trudnych do kontrolowania pożarów. Oczywiście nierozważna destrukcja otoczenia może też doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla gracza, a ostatecznie nawet spowodować jego śmierć.

Jakie tryby posiada Noita?

Noita to gra, która wyposażona została wyłącznie w tryb single player. Twórcy nie zapowiedzieli na ten moment alternatywnych sposobów rozgrywki.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x