Noita – opis fabuły
Kwestia fabuły odgrywa w grze Noita rolę drugoplanową. Gracz wciela się w bliżej nieokreślonego maga, którego zadaniem jest eksplorowanie niepokojących podziemi. Na każdym zakręcie czają się na bohatera liczne niebezpieczeństwa, z którymi walczy, używając zaklęć.
Noita – na czym polega?
Noita to gra akcji typu roguelite zrealizowana w technice pixel art z widokiem 2D. Za jej powstanie odpowiadają: Patri Purho (znany z Crayon Physics Deluxe), Olli Harjola (wielokrotnie nagrodzony za The Swapper) i Arvi Teikari (który na swoim koncie ma m.in. grę Baba Is You). Razem panowie tworzą grupę Nolla Games.
Ze względu na młodość i mętność terminów roguelike i roguelite wydają się, że warto wskazać ich cechy różnicujące, by określić do kogo Noita jest adresowana. Zasadniczą różnicą jest tu poziom trudności. Tytuły z kręgów roquelike mają niejako wdrukowany w siebie wysoki poziom trudności, na który składają się nie tylko spore wymagania dotyczące umiejętności gracza, ale i skomplikowanie mechaniki samej gry oraz obostrzenia. Roquelite zaś to ich łatwiejszy odpowiednik, o niższym progu wejścia. Podgatunki te łączą z kolei: światy generowane proceduralnie, walka, eksploracja, zbieranie przedmiotów (czyli cechy RPG, z którego się wywodzą).
I tak, Noita może pochwalić się zmiennością biomów i ich proceduralnym generowaniem, angażującym eksplorowaniem wirtualnego świata, podczas którego napotyka się wielu zróżnicowanych przeciwników, czy tworzeniem zaklęć opartych na żywiołach (ich paleta zwiększa się wraz z postępami). Warto tutaj nadmienić, że używanie magii jest nie tylko konieczne do pokonywania wrogów, ale nierzadko niezbędne, by dostać się w niektóre miejsca na planszy. W przypadku tego tytułu gracz musi też pamiętać o widmie śmierci, która w Noita jest kwestią ostateczną. Kiedy bohater zginie, gra zaczyna się od początku.
Fizyka gry Noita została oparta na pikselach, co oznacza, że każdy z tych małych punktów jest fizycznie symulowany. Atrakcyjną konsekwencją tej decyzji jest fakt, że gracz może niemal bez ograniczeń dokonywać destrukcji i – pomimo umownego charakteru wizualnego produkcji – śledzić realistyczne zachowanie płynów czy ognia. Twórcy w pełni wykorzystali możliwości zastosowanej fizyki, implementując do tytułu mikstury o różnorodnych właściwościach – niektóre np. prowadzą do powstania trudnych do kontrolowania pożarów. Oczywiście nierozważna destrukcja otoczenia może też doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla gracza, a ostatecznie nawet spowodować jego śmierć.
Jakie tryby posiada Noita?
Noita to gra, która wyposażona została wyłącznie w tryb single player. Twórcy nie zapowiedzieli na ten moment alternatywnych sposobów rozgrywki.