Disco Elysium – The Final Cut

Disco Elysium – The Final Cut

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer73790/public_html/wp-content/themes/gauge/lib/sections/hub-header.php on line 64
>Gry detektywistyczne
Gry RPG Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

9.3

Śr. graczy

Disco Elysium – The Final Cut
Disco Elysium – The Final Cut

Gry w klimacie policyjnego kryminału należą do rzadkości. Disco Elysium od studia ZA/UM bierze na warsztat ów gatunek i robi to naprawdę dobrze. Niezwykła narracja w połączeniu z oryginalną stylistyką czynią z tej produkcji pozycję obowiązkową dla każdego fana gier Indie.

Data premiery:Platformy:, , , , ,

Disco Elysium – The Final Cut – opis fabuły

Wcielamy się w zmęczonego życiem policjanta, który popadł w problemy. Zarówno alkoholowe, jak i finansowe. Upił się tak bardzo, że nie pamięta gdzie jest oraz kim jest. Stan ten nie trwa jednak długo. Życie daje mu szansę na wyjście z dołka. Dostaje sprawę tajemniczego linczu popełnionego w biednej dzielnicy nadmorskiego w mieście Revachol. Dzięki niej może powrócić na szczyt lub do końca się stoczyć.

Podczas śledztwa pomaga mu porucznik Kim Kitsuragi. Stanowi dla bohatera wsparcie psychiczne, jak i merytoryczne. Sama gra niejednokrotnie porusza trudne, filozoficzne tematy. Oferuje przy tym solidną dawkę groteski oraz czarnego humoru.

Disco Elysium – The Final Cut – na czym polega?

W pewnym sensie produkcja studia ZA/UM to typowe izometryczne RPG. Bardzo wiele uwagi poświęcono historii oraz narracji. Sama stylistyka jest nieco psychodeliczna i doskonale uzupełnia klimat gry.

Co ciekawe, w grze praktycznie nie występuje walka. Konflikty i sytuacje niebezpieczne rozwiązywane są przy użyciu dialogów. Największym zagrożeniem dla postaci jest ona sama. W wyniku stresu i przywołanych wspomnień bohater może umrzeć na atak serca lub oszaleć.

Jak w każdej grze RPG i tutaj mamy możliwość rozwijania szeregu umiejętności. Zostały one podzielone na 4 kategorie: fizyczne, psychiczne, motoryczne i społeczne. W sumie są to 24 unikalne zdolności. Ich rozwój definiuje ilość informacji, jakie otrzymamy podczas interakcji z przedmiotem lub inną postacią. Otwierają dodatkowe ścieżki rozwiązywania zadań.

Istnieją trzy sposoby na rozwijanie umiejętności w grze. Pierwszy to klasyczne zdobywanie doświadczenia i wykonywanie zadań. Druga odbywa się poprzez dodatkowe statystyki w rozmaitych  przedmiotach. Trzecia jest szczególnie ciekawa, ponieważ mamy do dyspozycji  tzw. Gabinet Myśli. W skrócie polega to na tym, że nasze wybory dialogowe i zachowanie odblokowują nowe koncepcje w umyśle bohatera. Np. gdy zachowujemy się jak zły glina to postać z czasem przyswaja to zachowanie i rozwija umiejętności w tym kierunku.

Oprawa graficzna oraz muzyczna stoją na bardzo wysokim poziomie. Nie odbiega ona jakością od innych przedstawicieli tego gatunku. Grafikę zdecydowanie wyróżnia ciekawy styl. Wzorowano ją na obrazach olejnych.

Jakie tryby posiada Disco Elysium – The Final Cut?

Gra oferuje wyłącznie tryb jednoosobowy. Nie ma możliwości gry wieloosobowej lub kooperacji. Obecnie język polski nie jest obsługiwany. Warto zaznaczyć, że produkcja zebrała fantastyczne oceny od krytyków. Na metacritic jest to średnia recenzji w wysokości 97/100. Graczom również przypadła ona do gustu. Ich średnia ocena wynosi 8,3/10.

Edycja The Final Cut zawiera wszystkie poprawki i ulepszenia, jakie dotąd wydano. Powstała z myślą o nowej generacji konsol. Posiadacze PC również otrzymali aktualizację do tej edycji i to zupełnie za darmo.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x