The Long Dark

The Long Dark

Gry postapokaliptyczne Gry przygodowe Gry survivalowe Gry symulacje Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

8.8

Śr. graczy

The Long Dark
The Long Dark

Spragnione krwi wilki, przerażająco niska temperatura i kapryśne warunki pogodowe, a przy tym geomagnetyczna burza, która unicestwiła urządzenia elektroniczne – takie warunki to nie przelewki. Jeżeli chcesz stawić czoło wyjątkowo trudnemu wyzwaniu i przetestować swoje survivalowe umiejętności, nie możesz przegapić The Long Dark od kanadyjskiego studia Hinterland.

Data premiery:Platformy:, , ,

W The Long Dark gracz wciela się w Williama Mackenziego – pilota z niełatwą przeszłością, do którego pewnego dnia puka kobieta sprzed lat. Doktor Astrid Greenwood prosi protagonistę o transport na leżącą niedaleko Wyspę Wielkiego Niedźwiedzia. Pogoda za oknem nie nastraja optymistycznie, ale kobieta – chociaż nie chce zdradzić szczegółowych motywacji dla swojej wyprawy – wydaje się dość zmotywowana. Bohater podejmuje więc ryzyko i decyduje się zapewnić Astrid Transport. Podczas lotu jednak dochodzi do tajemniczego świetlnego rozbłysku, na którego skutek przestają działać wszystkie urządzenia w samolocie. Bohaterowie rozbijają się. Mackenzi budzi się sam pośród płonących odłamków. Gdzie jest Astrid? Co się właściwie wydarzyło? Oto główne pytania, jakie stawia fabuła The Long Dark.

The Long Dark – na czym polega?

The Long Dark to pierwszoosobowa, sandboksowa gra survivalowa. Wizualnie twórcy zdecydowali się na stylizowaną, pararealistyczną, acz nieskomplikowaną grafikę. Dużym atutem produkcji jest skomponowana przez Saschę Dikiciyana muzyka.

Zadaniem gracza jako Williama Meckenziego w trybie fabularnym jest odnalezienie zagubionej po katastrofie lotniczej towarzyszki oraz – zgodnie z prawidłami gier survivalowych – przetrwanie w otulonej grubą warstwą śniegu dziczy. Na odciętej od świata wyspie niełatwo jest znaleźć pożywienie oraz dostępne schronienie. Gracz musi więc samodzielnie wytwarzać przedmioty (od prostego ogniska po lecznicze napary) i rozważnie racjonować znajdowane produkty oraz surowce. Co gorsza, w okolicy czają się na niego niebezpieczne zwierzęta, jak wilki czy niedźwiedzie. Wzorem innych tytułów z gatunku konieczne jest dbanie o wskaźniki postaci – temperaturę ciała, zmęczenie, głód oraz pragnienie. Kontrolować trzeba także stan posiadanych ubrań i narzędzi, które łatwo uszkodzić podczas wspinaczki, starć z agresywnymi zwierzętami, czy uzyskiwania surowców.

Na drodze bohatera stają różnorodne postacie, z którymi można (a właściwie trzeba) wchodzić w interakcje. Niektóre są nastawione pozytywnie, inne negatywnie. Każda ma jednak graczowi coś do zaoferowania – czy to prośbę o wykonanie konkretnego zadania, czy konieczność podjęcia decyzji, która będzie miała swoje konsekwencje na późniejszym etapie rozgrywki.

Jakie tryby posiada The Long Dark?

The Long Dark to tytuł adresowany wyłącznie do jednego gracza, co związane jest z jego podstawową fabułą. Poza kampanią złożoną z pięciu odcinków, czyli trybem Wintermute, gracz może też ćwiczyć swoje umiejętności przetrwania w opcji sandboksowej. Do dyspozycji użytkownika twórcy oddali także kilka poziomów trudności, które różnią się od siebie między innymi dostępnością surowców, poziomem agresji napotykanych zwierząt oraz możliwością lub nie wczytywania gry po śmierci bohatera.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x