FEZ

FEZ

Gry logiczne Gry platformowe Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.5

Śr. graczy

FEZ
FEZ

Człowiek widzi tylko trzy wymiary, chociaż czuje również czwarty. To jednak wciąż bardzo mało, gdy zestawić te liczby z przypuszczeniami naukowców wyrokującymi o istnieniu przynajmniej kilkunastu wymiarów. Jak by to było, gdybyśmy zaczęli nagle dostrzegać przynajmniej część z nich? Pewną podpowiedź może stanowić gra FEZ od Polytron Corporation, stworzona przez Phila Fisha.

Data premiery:Platformy:, , , ,

FEZ – opis fabuły

FEZ opowiada historię Gomeza, który jest dwuwymiarową istotą żyjącą w dwuwymiarowym świecie. A przynajmniej tak mu się przez całe życie zdawało. Pewnego dnia protagonista odkrywa, że istnieje także trzeci wymiar, a jego świat ma do zaoferowania dużo więcej niż mu się zdawało i to właściwie na zaledwie wyciągnięcie ręki. Gomez wyrusza w podróż i staje przed niezliczonymi logicznymi wyzwaniami. Czy uda mu się odnaleźć w nowym-starym świecie? Czy zmiana perspektywy pociągnie za sobą również inne zmiany? Jakie konsekwencje odkrycie trzeciego wymiaru będzie miało dla pozostałych mieszkańców tego świata? I najważniejsze: czy Gomezowi uda się wszystkich ocalić?

FEZ – na czym polega?

FEZ to zręcznościowa gra platformowa w retro stylu, przywołująca skojarzenia z latami 80. Gracz wciela się w niej we wspomnianego Gomeza, który odkrywa, że funkcjonuje w świecie w trzech, a nie dwóch wymiarach. Zadaniem gracza jest rozwiązywanie rozlicznych łamigłówek i pomoc Gomezowi w eksploracji nowej wersji rzeczywistości.

Większość zagadek w grze FEZ została oparta na nietypowej mechanice obracania świata. Gracz zmienia kąt postrzegania, otwierając w ten sposób przed Gomezem nowe możliwości. Konieczne jest przeanalizowanie danej lokacji z różnych perspektyw, by zrozumieć, jak wchodzenie w interakcje z obiektami na jednej stronie planszy, wpłynie na rzeczywistość po jej obróceniu. Dzięki podjęciu właściwych kroków możliwe jest dostawanie się do kolejnych punktów na mapach i odblokowywanie następnych lokacji.

Gomez nie posiada przeciwników, ani limitu niepowodzeń w postaci np. paska życia, czy serduszek odpowiadających za kolejne wcielenia bohatera. Nacisk został tutaj położony przede wszystkim na doświadczanie świata przedstawionego oraz rozwiązywanie łamigłówek.

FEZ to jeden z najgłośniejszych tytułów w świecie gier indie. O jego produkcji powstał nawet film Indie Game: The Movie. Twórca gry, Phil Fish, stał się osobą medialną w bardzo krótkim czasie, co poskutkowało jego wieloma niefortunnymi wypowiedziami i ostatecznym wycofaniem się twórcy z branży (a przez to również zarzuceniem projektu FEZ 2). Zaledwie w ciągu roku od premiery FEZ sprzedał się w nakładzie miliona kopii. Otrzymał też najważniejsze wyróżnienia branżowe.

Jakie tryby posiada FEZ?

FEZ to gra logiczna adresowana wyłącznie do jednego gracza. Podstawowa rozgrywka wystarczy na kilka godzin, jednak prawdziwa satysfakcja z doświadczania FEZ tkwi w rozwiązaniu wszystkich łamigłówek oferowanych przez ten świat. Temu zadaniu sprostali jednak wyłącznie najwytrwalsi gracze.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x