Valheim

Valheim

Gry akcji Gry survivalowe Multiplayer
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

7.3

Śr. graczy

Valheim
Valheim

Valheim od studia Iron Gate AB to tytuł dla prawdziwych twardzieli. Wciel się w nieustraszonego wikinga i zacznij robić krwawy porządek w… jednej z krain nordyckiego czyśćca.

Data premiery:Platformy:

Valheim – opis fabuły

Fabularną podstawą dla gry Valheim jest śmierć wikinga, w którego wciela się gracz. Śmierć nie oznacza jednak zawsze końca egzystencji. W tym przypadku bohater zostaje zabrany przez kruka do jednej z mitycznych nordyckich krain. Po drugiej stronie wiking otrzymuje zadanie zabicia starożytnych rywali Odyna i zaprowadzenia porządku Valheimie – dziesiątym świecie Norse. Świat jest to całkiem spory, więc i roboty jest niemało. Tylko wykonanie wszystkich zadań gwarantuje bohaterowi przejście do raju, czyli mitycznej Valhalli.

Valheim – na czym polega?

Valheim to gra survivalowa w otwartym świecie z sieciową kooperacją. Na pojedynczym serwerze przebywać może jednocześnie do 10 osób. Całość zrealizowana została w kluczu pararealistycznym, chociaż z przerysowanymi elementami, jak kanciaste rozbryzgi krwi albo symbole na pozyskane surowce. Pod pewnymi względami przypomina takie tytuły, jak Minecraft albo Terraria.

Grę otwiera konieczność utworzenia postaci. Do dyspozycji gracza twórcy oddali kilka prostych parametrów – płeć, odcień skóry, kolor i długość włosów oraz brody. Przewodnikiem gracza w świecie przedstawionym jest kruk, który podpowiada mu, co i w jakiej kolejności powinien na początku zrobić. Nie jest to jednak typowy samouczek, a okazjonalnie pojawiające się podpowiedzi. Warto wiedzieć, że każde kolejne rozpoczęcie gry generuje losowo nowy świat, ale daną postać można wykorzystać zarówno w prywatnej, jak i grupowej rozgrywce.

Zadaniem gracza jest rozbudowywanie schronienia w postaci osady, dbanie o sterowanego bohatera, rozwijanie jego umiejętności, zbieranie surowców i walka z mniejszymi oraz bardziej imponującymi przeciwnikami. Przepisy na kolejne przedmioty i ulepszenia gracz uzyskuje wraz z postępami w grze – pojawiają się podczas pozyskania nowego typu surowców lub po postawieniu kolejnej konstrukcji. Samo budowanie zaś opiera się na tworzeniu projektów z pomniejszych elementów (drewno zamienia się we fragment ściany, a z takich fragmentów tworzy się wymyśloną konstrukcję itd.). Specjalne bonusy uzyskuje się także poprzez składanie trofeów pozyskanych z wrogów na specjalnym ołtarzu.

Chociaż Valheim określa się mianem gry survivalowej, to nie posiada on typowych wskaźników przetrwania. Postać powinna się np. pożywiać (definiuje to, ile bohater ma zdrowia), niemniej nie może ona umrzeć z głodu czy pragnienia. Ciekawie rozwiązana jest tutaj też fizyka – każdy obiekt, z którym wchodzi się w interakcje może wpłynąć na postać gracza lub pozostałe postacie. W ten sposób zagrożeniem staje się nie tylko atakująca kreatura, ale też tocząca po zboczu bela drewna. Co więcej, konstrukcje bez właściwego podparcia powoli niszczeją aż do całkowitej destrukcji. Na uwagę zasługuje również funkcjonujący cykl dnia i nocy oraz bogactwo biomów.

Jakie tryby posiada Valheim?

Dominującym trybem w Valheim jest sieciowa kooperacja, niemniej można też zdecydować się na rozgrywkę single’ową. Rozgrywkę rozpoczyna się od utworzenia serwera, który może być zamknięty dla zewnętrznych graczy, dostępny przy podaniu hasła lub zupełnie otwarty.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x