This War of Mine

This War of Mine

Gry polskich twórców Gry strategiczne Gry survivalowe
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

8.7

Śr. graczy

This War of Mine
This War of Mine

Gry wideo od lat stanowią nośnik nie tylko dla tematów łatwych i przyjemnych, ale też trudnych i dramatycznych. This War of Mine od 11 Bit Studios to gra inspirowana prawdziwymi historiami wojennymi. Wciel się w cywila tkwiącego w centrum zrujnowanego miasta i spróbuj przetrwać pomimo głodu, chłodu, chorób i licznych zagrożeń. Uważaj, bo w tym świecie częściej niż wsparciem człowiek człowiekowi wilkiem.

Data premiery:Platformy:, ,

This War of Mine – opis fabuły

Akcja This War of Mine rozgrywa się współcześnie. Trwa wojna, a miasto Pogoren zostało oblężone. Gracz wciela się w cywila, który pośród zrujnowanych budynków musi znaleźć nie tylko schronienie, ale też przedmioty potrzebne do przetrwania, jak żywność czy lekarstwa. Na jego drodze stają inni ocalali – niestety, nie wszyscy mają dobre zamiary.

This War of Mine została zainspirowana prawdziwym oblężeniem Sarajewa w latach 90. Na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny doszło do aktywnych działań wojennych, na których skutek wiele osób straciło życie lub zostało rannych. Ci, którym udało się uciec przed działaniami zbrojnymi, musieli walczyć o przetrwanie. Wielu z nich padło ofiarami zbrodni wojennych.

This War of Mine – na czym polega?

This War o Mine to survivalowa gra strategiczna. Chociaż całość zrealizowano w 3D, to gracz obserwuje świat przedstawiony wyłącznie z boku, niczym w klasycznych dwuwymiarowych platformówkach. Estetycznie This War of Mine utrzymane jest w ponurej, niby to nakreślonej ołówkiem, ale aspirującej do realizmu estetyce. Tragiczny, melancholijny nastrój podkreśla też muzyka.

W przeciwieństwie do wielu innych tytułów o tematyce wojennej This War of Mine nie dąży do otwartej konfrontacji czy pokazu siły. Tytuł koncentruje się raczej na ukazaniu możliwie prawdziwych, wolnych od popkulturowych wyobrażeń, wojennych realiów i wymusza na graczu podejmowanie serii trudnych, nieoczywistych decyzji. Celem This War of Mine jest przetrwanie do momentu ogłoszenia wyzwolenia.

Rozgrywkę rozpoczyna się od poznania postaci oraz ich historii. Bohaterowie znaleźli już wstępnie schronienie w jednym ze zniszczonych budynków, a do gracza należy pokierowanie ich losami dalej. Poziomy i kontrolowani protagoniści generowani są losowo (dostępnych jest ich 12), w związku z czym każda kolejna partia charakteryzuje się inną specyfiką. Zmienia się układ zamieszkiwanego przez postaci budynków i wyzwania, w których obliczu stają bohaterowie. Przemodelowywana jest także mapa z dostępnymi do eksploracji lokacjami.

This War of Mine to gra oparta na zarządzaniu zasobami i czasem, podejmowaniu decyzji oraz skradaniu. Z jednej strony działania gracza determinuje cykl dnia i nocy. Opuszczanie kryjówki w czasie, gdy jest jasno, równa się błyskawicznej śmierci za sprawą snajperskiego postrzału. Za dnia gracz koncentruje się więc przede wszystkim na udoskonalaniu kryjówki oraz zasobów. Jeżeli posiada odpowiednie elementy, może uszczelnić wyrwy w ścianach, naprawić piecyk zapewniający ciepło, stworzyć pułapki na szczury czy przedestylować alkohol. W nocy zaś udaje się na poszukiwanie przydatnych przedmiotów, odwiedzając różnorodne lokacje o zmiennym poziomie trudności.

Realizując kolejne zadania, gracz musi pamiętać o kondycji fizycznej i psychiczne protagonistów. Tę pierwszą utrzymuje się na odpowiednim poziomie poprzez sen czy spożywanie posiłków. Niestety, bywa, że ani na jedno, ani na drugie nie można sobie pozwolić. Na sprawność natury psychicznej bohaterów wpływa przede wszystkim relacja z innymi mieszkańcami oraz ich zachowanie w konkretnych sytuacjach. This War of Mine stawia przed graczami wyzwania różnego typu. Czasami ktoś zapuka do drzwi kryjówki bohaterów, prosząc o pomoc. Innym razem, podczas eksploracji trzeba podjąć decyzję, jak potraktować napotkaną postać. Wpływ na kondycję psychiczną protagonistów ma też to, czy okradną schronienie kogoś innego lub czy – nawet walcząc w obronie własnej – odbiorą komuś życie. Tak, wyrzuty sumienia mogą doprowadzić do śmierci postaci.

Wspomniana eksploracja niesie za sobą wiele ryzyka, ale jest niezbędna do przetrwania. Warto pamiętać, że nawet jeżeli graczowi uda się zdobyć broń palną, to i tak należy traktować ją jako ostateczność. Lokacje docelowo powinno się przeszukiwać w trybie skradania. Nasłuchując, podejmuje się decyzje o sposobie pokonywania danej trasy, ale czasami niezbędne jest np. schowanie się w szafie i przeczekanie jakiegoś patrolu.

This War of Mine to unikatowa propozycja, która stoi w kontrze do bardziej powszechnych, kipiących od testosteronu wyobrażeń na temat działań wojennych i uwrażliwia odbiorców na wojenne dramaty. Gracze złaknieni wyjątkowych, poruszających doświadczeń z pewnością się nie zawiodą.

Jakie tryby posiada This War of Mine?

This War of Mine to gra nastawiona na tryb single player i nie posiada wersji dla wielu graczy. Twórcy na początku nie wyposażyli jej także w zróżnicowane tryby. Ukazało się jednak rozszerzenie dla tego tytułu w postaci This War of Mine: The Little Ones koncentrujące się na funkcjonowaniu podczas wojny dzieci. Z czasem ukazały się również rozszerzenia w postaci tzw. stories:

  • Father’s Promise,
  • The Last Broadcast,
  • Fading Emberes.

Stories oferują nieco okrojoną rozgrywkę, skoncentrowaną bardziej na linii fabularnej.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x