Little Nightmares

Little Nightmares

Gry platformowe Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.7

Śr. graczy

Little Nightmares
Little Nightmares

Kto powiedział, że platformówki muszą być słodkie i urocze? Little Nightmares od zespołu Tarsier Studio udowadnia, że rozgrywka może zjeżyć graczowi włos na karku niezależnie od gatunku, w który została wpisana. Czy jesteś gotowy na dawkę dziecięcych koszmarów?

Data premiery:Platformy:, , ,

Little Nightmares – opis fabuły

Fabuła Little Nightmares koncentruje się na Six – 9-letniej dziewczynce w żółtym płaszczyku przeciwdeszczowym. Bohaterka tytułu została porwana przez potwora i uwięziona w tzw. Paszczy (The Maw). Teraz próbuje zrobić wszystko, by wydostać się z pułapki. Na jej drodze stają jednak rozmaite niebezpieczeństwa rodem z najstraszniejszych dziecięcych koszmarów oraz rozliczne zagadki. Całość rozgrywa się w przestrzeniach, od których dreszcz przebiegłby po plecach każdego malucha – porzuconych placach zabaw, skąpanych w mroku domkach dla lalek i wielu innych.

Little Nightmares – na czym polega?

Little Nightmares to zręcznościowa gra platformowa zrealizowana w grafice 2,5. Gracz obserwuje całość z boku, niemniej wciąż może eksplorować lokacje również w głąb. Całość utrzymana jest w niepokojącym, groteskowym klimacie przypominającym senny koszmar. Mroczną aurę podkreślają wybrane kolory z nielicznymi akcentami barwnymi oraz pełna dziwacznych odgłosów muzyka. Tytuł został doceniony na arenie międzynarodowej. W 2016 roku na targach Gamescom otrzymał tytuł Najlepszej gry niezależnej.

Zadaniem gracza jest przemierzanie kolejnych plansz, walka się z przeciwnikami lub szukanie sprytnych sposobów na ominięcie wrogów oraz pułapek. Poza otwartą konfrontacją można także zdecydować się na wykorzystanie elementu skradania – im wolniej postać się porusza, tym mniej hałasu robi (oczywiście zbyt powolne przemieszczanie się może być zgubne ze względu na ryzyko zauważenia). Następujące po sobie poziomy wymagają od gracza nie tylko zręczności i opanowania sterowania, ale także logicznego myślenia. Rozwiązywanie zagadek jest obligatoryjne to robienia postępów w grze i ostatecznego jej ukończenia.

Little Nightmares można przejść w zaledwie 3-4 godziny. Wydłużyć ten czas może graczowi skoncentrowanie się na odszukaniu wszystkich znajdziek. Do tych zaliczają się figurki gejsz oraz stworki zwane Nomami. Te drugie to skrzatopodobne lubiące uciekać małe postacie, które Six może przytulać.

Jakie tryby posiada Little Nightmares?

Little Nightmares posiada wyłącznie tryb rozgrywki dedykowany jednemu graczowi. Ukazało się jednak rozszerzenie tego tytułu – Secrets of The Maw. Dodatek podzielono na trzy epizody, w których gracze mogą poznać historię innej postaci, chłopca zwanego The Runaway Kid. Kolejne rozdziały ukazywały się jako: The Depths, The Hideaway oraz The Residance. Oprócz tego gracze mogli dokupić jeszcze dwa specjalne nakrycia głowy: Scarecrow Sack, dzięki któremu nie widać potworów oraz Upside-down Teapor, czyli po prostu czapka w kształcie czajnika do herbaty.

W 2021 roku premierę miała kontynuacja gry Little Nightmares – Little Nightmares II.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x