Wymagania gier – przegląd tytułów, które wyprzedzały swoje czasy

Wymagania gier – przegląd tytułów, które wyprzedzały swoje czasy

Branża gier przeszła bardzo długą drogę – od pierwszych niewielkich tytułów typu tetris po ogromne produkcje z wielomilionowym budżetem, jak chociażby niedawny Cyberpunk 2077. Rozwój technologiczny gier postępował raczej stopniowo, jednak w historii zdarzały się takie momenty, które na nowo zdefiniowały poziom technologiczny, jaki potrafią osiągnąć gry. 

Co jakiś czas wydawana jest gra, która na nowo definiuje możliwą do osiągnięcia jakość oprawy graficznej, gameplayu czy fabuły. Twórcy takiej produkcji w żaden sposób nie godzą się na kompromisy, w wyniku czego otrzymujemy produkt wyprzedzająca swoje czasy. Wraz z tym najczęściej mamy również do czynienia z wysokimi wymaganiami. Które tytuły w ten sposób na stałe zapisały się w historii gier? Oto nasz subiektywny przegląd tytułów, które swoimi wymaganiami oraz jakością zdecydowanie wyprzedzały swoje czasy.

System Shock 2

Przenieśmy się najpierw do prehistorii, czyli roku 1999. To właśnie wtedy zadebiutowała gra System Shock 2, czyli sequel gry System Shock z 1994.  Tytuł ten zawierał w sobie gatunki FPS, gry fabularnej oraz survival horroru. W produkcji zaimplementowano wiele mechanik, w tym włamywanie się do systemów komputerowych, manipulację przedmiotami w świecie gry na zasadzie podnieś, przeciągnij i upuść, a nawet minigry. Produkcja zdobyła szerokie uznanie wśród całej branży. W polskim magazynie CD-Action w numerze 10/99 otrzymała maksymalną ocenę, a w 2015 magazyn PC Gamer UK umieścił ją na 42 miejscu najlepszych gier na PC wszech czasów.

Battlefield: Bad Company 2

Przez wielu uznawana za najlepszą część serii Battlefield. Została wydana w 2010 roku przez firmę Electronic Arts i jak na swoje czasy posiadała fantastyczną grafikę. Największe jednak wrażenie robił model zniszczeń zaimplementowany w grze. Pozwalał on na równanie budynków z ziemią, co było szczególnie satysfakcjonujące w trybie multiplayer – zwłaszcza gdy w takim budynku znajdowało się co najmniej kilku przeciwników ☺. W sukcesie gry istotną rolę odegrało również udźwiękowienie, które było tak „soczyste”, że podczas rozgrywki miało się wrażenie bycia obecnym na prawdziwym polu bitwy. Oczywiście świetna grafika w połączeniu z zaawansowanym modelem zniszczeń sprawiały, że wymagania tej gry nie należały do najmniejszych.

Zobacz pozostałe wpisy z serii „Porady dla graczy: wymagania gier”

Jak zmniejszyć wymagania gry?
Jak sprawdzić czy komputer spełnia wymagania gry?

Far Cry 3

Jest to 3 część serii Far Cry wyprodukowana przez firmę Ubisoft i wydana w 2012 roku. Można spokojnie uznać, że w swoim czasie narobiła wiele szumu oraz zdobyła uznanie graczy i recenzentów. Prostolinijna, aczkolwiek dobrze napisana fabuła, charakterystyczne postacie, gameplay po brzegi wypełniony akcją oraz niesamowita grafika sprawiły, że była to jedna z najlepszych gier 2012 roku. Pod względem technicznym szczególne wrażenie robiły pożary dżungli, które można było wywołać podczas rozgrywki, a także budowa świata. Dziś Far Cry 3 uchodzi za klasykę gatunku.

Crysis 3

Pisząc o grach, które wyprzedzały swoje czasy nie sposób nie wspomnieć o Crysis 3, grze wyprodukowanej przez studio Crytek. Choć jej premiera miała miejsce w 2013 roku, to nawet dzisiaj jej oprawa graficzna potrafi zachwycać. Crysis 3 jest tytułem z gatunku FPS, którego miejsca akcji dzieje się w przyszłości, w roku 2047. Choć sama fabuła, czy gameplay nie należą do rewolucyjnych, to niesamowita grafika sprawiła, że gra na stałe zapisała się w historii. Podczas premiery tego tytułu, mało który komputer był w stanie sobie z nim poradzić na najwyższych ustawieniach graficznych/

Wiedźmin 3 Dziki Gon

Gra studia CD Projekt RED z 2015 roku wyróżniała się nie tylko grafiką. Interesująca fabuła, narracja czy wiarygodny świat również zrobiły wrażenie na graczach i recenzentach. Jednak to właśnie oprawa graficzna sprawiła, że Wiedźmin 3 do dzisiaj nierzadko używany jest jako benchmark w testach kart graficznych. Aby uruchomić ten tytuł w najlepszych ustawieniach i cieszyć się płynną rozgrywką trzeba było posiadać najnowsze karty graficzne oraz procesory. Technologia Nvidia Hairworks szczególnie obciążała komputery, więc kosztem wyłączenia jej gracze poprawiali płynność działania gry. Choć tytuł ten ma już niespełna 6 lat, to w dalszym ciągu zachwyca pod wieloma względami.

Cyberpunk 2077

Prawdopodobnie najgłośniejsza produkcja 2020 roku, która została stworzona przez polskie studio CD Projekt RED. Abstrahując od wszelkich problemów technicznych oraz niedokończonych elementów produkcji, trudno jej odmówić tytułu gry, która szczególnie wyróżnia się oprawą graficzną. Studio wykonało kawał dobrej roboty pod względem architektury Night City czy też projektu oświetlenia, które z racji wszechobecnych neonów wręcz zapiera dech w piersiach (breathtaking☺). Kosztem tego są rzecz jasna wysokie wymagania gry, co odczuli zarówno gracze PC-towi, ale w szczególności konsolowi. Gra cały czas jest usprawniania, więc w przyszłości jej wymagania jeszcze nieco się zmniejszą, jednak aby w pełni cieszyć się światem wykreowanym przez studio warto zainwestować w nieco nowszy sprzęt.

Zakończenie

Każda z wymienionych gier na stałe zapisała się do historii. Wszystkie z nich w swoim czasie stanowiły świadectwo postępu technologicznego, którego owocem są dzisiejsze, coraz bardziej zaawansowane produkcje. Można uznać, że gdyby nie te wybitne gry oraz ambicje ich twórców, to jakość tych dzisiejszych nie stałaby na tak wysokim poziomie. Jaki wniosek z tego płynie? Bardzo prosty – postęp kosztuje. Czasem warto wybaczyć twórcom wysokie wymagania ich produkcji, szczególnie gdy wraz z tym idzie piękna oprawa graficzna, rewolucyjny gameplay czy wyśmienita fabuła

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Punk
3 lat temu

Grałem w obie gry CD Porjekt RED, o których mowa w tym artykule i chociaż Cyberpunk 2077 został wydany po 5 latach od premiery Wiedźmina 3, ale dla mnie Wiedźmin 3 jest znacznie lepszą grą, ponieważ jest zbyt wiele problemów z cyberpunkiem 2077 na przynajmniej w tej chwili.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x