Więcej RAMu czy lepszy procesor. Co skuteczniej przyspieszy komputer?

Więcej RAMu czy lepszy procesor. Co skuteczniej przyspieszy komputer?

Osoby, które stają przed zadaniem budowania własnego PC, mierzą się nie tylko z ogólnie pojętymi parametrami podzespołów oraz osiągami ich konfiguracji, ale przede wszystkim z dużo silniejszym przeciwnikiem – budżetem. Zbudowanie sensownego zestawu, który pozwoli na płynną rozgrywkę w większość względnie świeżych tytułów w ramach określonych zasobów finansowych, nierzadko stawia amatorów gier przed trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór „więcej RAM-u czy lepszy procesor?”.

Więcej pamięci RAM czy lepszy procesor – porozmawiajmy o wygodzie

Zanim w ogóle zaczniemy się zastanawiać nad pytaniem, co bardziej się opłaca pod względem wydajności sprzętu – dołożenie pieniędzy do lepszego procesora czy zainwestowanie w więcej GB RAMu – przyjrzyjmy się aspektowi praktycznemu. Składanie komputera to nie chwytanie części na chybił trafił i doczepianie ich do siebie na wzór klocków. W świecie części do PC funkcjonują różne elementy, z których nie każde można ze sobą połączyć. Trzymając się już przykładu klocków – to normalne, że jeżeli w danym roku kupisz jedną kolekcję LEGO, to kolejny zestaw w przyszłym roku będzie z nim kompatybilny. W świecie komputerów nie jest to jednak takie oczywiste.


Możesz kupić płytę główną, dopasować do niej procesor, a za rok czy dwa lata okaże się, że wymarzony procesor z nowej serii już do tej płyty głównej pasować nie będzie (takie numery lubi robić przede wszystkim Intel). Ryzyko takiej niekompatybilności jest dużo mniejsze w przypadku pamięci RAM. Inna sprawa, że dobry procesor to koszt z segmentu 1500+, cena pojedynczej kości RAM najnowszej generacji zaczyna się od kilkuset złotych. Co więcej, bez problemu można takie kości dokładać i zmieniać bez demontażu całego komputera.

Za co odpowiada pamięć RAM i jak wpływa na szybkość komputera?

Pamięć RAM odpowiada za tymczasowe przechowywanie danych. Każda czynność, którą wykonuje się na komputerze – od uruchomienia nowej karty w przeglądarce po generowanie refleksów świetlnych w grach – „stwarza” pewną ilość danych do analizy. Niektóre działania nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni, inne zaś to skomplikowane i wieloetapowe procesy. Kiedy RAM-u zaczyna brakować, system wykorzystuje pamięć wirtualną, przenosząc informacje na dysk twardy. Teoretycznie nie brzmi to źle, ale w praktyce spowalnia pracę komputera, ponieważ odczytywanie danych z dysku jest znacznie wolniejsze.

Wraz ze wzrostem zaawansowania programowania gier, wzrosło również ich zapotrzebowanie na przestrzeń obliczeniową. Starsze tytuły mogą działać przy średnich ustawieniach i przy 4 GB RAM-u, ale najnowsze gry z segmentu AAA to już często minimum 16 GB. Nie tylko pojemność RAM wpływa na szybkość przesyłu tymczasowych danych. Ważna jest także technologia wykonania kości. Aktualnie najpopularniejsze na rynku są DDR3 oraz DDR4 (im wyższa liczba na końcu, tym nowsza technologia). Odświeżanie technologii w tym zakresie nie odbywa się tak szybko, jak w przypadku kart graficznych czy procesorów. Warto też pamiętać, że by komputer mógł korzystać z wybranej kości, ta musi być obsługiwana przez daną płytę główną – najlepiej od razu inwestować w tę umożliwiającą instalowanie najnowszych kości.

Wpływ procesora na prędkość komputera

Procesor to serce każdego komputera. Jego działanie polega na analizowaniu informacji, które później przesyła do pamięci sprzętowych. Sam w sobie jednak również wyposażony jest w pamięć – to w niej magazynuje niezbędne do przeprowadzanych procesów dane. Prędkość działania CPU zależy przede wszystkim od trzech czynników:

  • architektury – do wyboru mamy 32 lub 64 bity. By nie zagłębiać się zanadto w temat, można powiedzieć, że wartość bitów określa tutaj przestrzeń własnej pamięci podręcznej procesora, czyli tego, ile danych może przechowywać podczas dokonywania pojedynczych obliczeń;
  • liczby rdzeni – w zamierzchłych czasach procesory miały tylko jeden rdzeń, dzisiaj może być ich nawet kilkanaście. O rdzeniach można myśleć w kategoriach organizacji pracy. Jeżeli jest ich więcej, sprzęt może wykonywać w jednym czasie nie jeden z zakolejkowanych procesów, lecz tyle, ile jest rdzeni, co znacząco poprawia ogólną wydajność urządzenia;
  • częstotliwość taktowania – oznacza tyle, co klasycznie pojmowana szybkość i przedstawiana jest jako GHz (gigaherce). Liczba GHz określa, ile miliardów poleceń jest w stanie zrealizować sprzęt w 1 sekundę.

Pamięć RAM a procesor – co jest ważniejsze w kontekście płynności gier?

Na tego typu pytania odpowiedź może być tylko jedna – dla płynności ważne jest jedno i drugie (a właściwie też trzecie – GPU, czyli karta graficzna – ale nie jej dotyczy ten tekst), ale dużo łatwiej jest dołożyć do zestawu nowy RAM niż wymienić procesor. Podstawowe 8GB RAM-u daje zresztą w świecie zarówno gier indie, jak i nieco starszych tytułów AAA całkiem spory wybór. Jeżeli więc wahasz się między zakupem lepszego CPU z większą ilością pamięci RAM lub słabszego procesora z pojemniejszą kością – dajemy Ci gotową odpowiedź. Wybierz CPU, bo zwyczajnie mniej problemów sprawia upgrade sprzętu o dodatkowe GB RAM niż wymiana kosztownego procesora.

Pasjonatka gier wideo zarówno pod względem rozrywkowym, jak i akademickim. Jestem otwarta na wszystkie gatunki poza soulslike’ami, bo budzą we mnie najgorsze instynkty. Od jakiegoś czasu usiłuję skończyć doktorat o polskiej krytyce filmowej.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x