What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

Gry przygodowe Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

9.5

Śr. graczy

What Remains of Edith Finch
What Remains of Edith Finch

Studio niezależne Giant Sparrow słynie wręcz z ciekawych i oryginalnych gier. Nie inaczej jest w przypadku ich produkcji What Remains of Edith Finch. Tytuł ten podejmuje się trudnego tematu ulotności ludzkiego życia. W połączeniu z gatunkiem gry przygodowej mamy do czyniania z grą, która miesjcami bardziej przypomina dzieło sztuki niż klasyczną produkcję.

Data premiery:Platformy:, , , ,

What Remains of Edith Finch – opis fabuły

Akcja gry ma miejsce wśród górzystych i zalesionych terenów w amerykańskim stanie Washington. Większą część obszaru rozgrywki stanowi dawna rezydencja rodziny Finchów. Historia podzielona została na kilka mniejszych, osobnych opowieści. Dzieją się one na przestrzeni około 100 lat. Najwcześniejsza opowieść sięga początków XX wieku, a najnowsza współczesności.

Każda z nich opowiada o innym, żyjącym przed laty członku rodziny. Rodzina ta została dotknięta tajemniczą klątwą. Owa klątwa doprowadzała do nagłej i niewyjaśnionej śmierci członków rodziny. My z kolei kierujemy kobietą o imieniu Edith Finch, która jest jedyną żyjącą potomkinią rodziny Finchów. Celem naszej postaci jest odkrycie mrocznej tajemnicy swojej rodziny i wyjaśnienie działania oraz pochodzenia klątwy.

Twórcy przyznali, że podczas jej tworzenia inspirowali się twórczością kilku pisarzy. Byli to na przykład Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft. Znajdziemy również mniej lub bardziej oczywiste nawiązania do amerykańskie serialu The Twilight Zone. 

What Remains of Edith Finch – na czym polega?

What Remains of Edith Finch to gra przygodowa w pełnym znaczeniu tego słowa. Główną osią gry jest oczywiście wciągająca historia. Poznajemy ją poprzez rozwiązywanie kolejnych zagadek na przestrzeni poszczególnych opowieści.

Podczas kierowania postacią z danego okresu czasu zmienia się zarówno klimat jak i mechanika rozgrywki. Jedyną rzeczą wspólną pomiędzy opowieściami jest to, że na samym końcu każdej historii jej bohater bądź bohaterka ginie. Naszym zadaniem jest dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje.

Pomimo motywu umierania produkcja zdecydowanie nie zalicza się do gatunku horroru. Jest to bardziej filozoficzny tytuł, który zamiast straszyć gracza próbuje go skłonić do refleksji. Stylistyka oraz praca kamery tylko wzmagają to wrażenie. W produkcji znajdziemy również elementy paranormalne.

Gra oferuje trójwymiarową oprawę graficzną. Nie jest ona na poziomie najdroższych hitów AAA, jednak wygląda bardzo estetycznie i odpowiada klimatowi gry. Muzyka oraz udźwiękowienie również zostały fantastycznie wykonane. Pogłębiają wrażenie immersji i po prostu pasują do opowiadanej historii.

Jakie tryby posiada What Remains of Edith Finch?

Jako, że gra ta jest przygodówką to naturalnie możemy spodziewać się w niej jedynie trybu jednoosobowego. Gra została wydana na takie platformy jak: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch oraz iOS. Zyskała uznanie w oczach zarówno recenzentów jak i graczy. Świadczy o tym średnia ocen na Metacritic, która wynosi odpowiednio 88 i 8,3. Produkcja uzyskała również kilka nagród, w tym prestiżową nagrodę Bafta.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x