Wersja beta — czym jest i czym się charakteryzuje?

Wersja beta — czym jest i czym się charakteryzuje?

Świat gamingu składa się z wielu pojęć, które są nie do końca zrozumiałe zarówno dla nowych graczy, jak i tych, ogrywających wybrane tytuły w sposób raczej okazjonalny. Jednym z nich jest tzw. wersja beta — termin, który od dłuższego czasu pojawia się na wszystkich portalach gamingowych. 

Wersja beta w skrócie 

Wersja beta to nic innego, jak określenie funkcjonalności aplikacji lub gry wideo. Jeśli dany program jest już gotowy i udostępniony użytkownikom możemy mówić o tzw. wersji stabilnej, ale często zdarza się, że na rynek trafiają też zupełnie wybrakowane wersje. Wersja beta jest jedną z nich — twórcy udostępniają wówczas grę lub aplikację odbiorcom, aby mogli podzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Jest to więc forma testu, która pozwala wychwycić wszelkie niedociągnięcia i błędy, a także zweryfikować podejście użytkowników do rozwiązań zaproponowanych przez deweloperów. 

Oczywiście, od wersji beta do finalnego produktu jest jeszcze bardzo daleka droga, choć mówimy tutaj raczej o zaawansowanym stadium produkcji. W wielu przypadkach za dostęp do wersji beta nie trzeba płacić, choć w branży gamingowej powoli się to zmienia, a trend wrzucania beta-gier na rynek przybiera na sile. 

Wersja beta, za którą trzeba płacić 

Większość graczy nie wyobraża sobie płacić ogromnych pieniędzy za niedokończony produkt. Okazuje się jednak, że twórcy gier widzą w tym sens i logikę. Dobrym przykładem może być, chociażby wciąż rozwijany Baldur’s Gate III, który trafił prawie dwa lata temu do tzw. wczesnego dostępu. Grę można było kupić w okrojonej i niegotowej wersji, a na premierę będzie można pobrać darmową aktualizację. Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze szybciej dostają dostęp do ukochanej marki, a twórcy zyskują środki i czas na nadanie grze ostatecznego kształtu.

Warto dodać, że wyróżniamy dwa typy wersji beta. Jedną z nich jest wersja beta zamknięta (dostęp mają wyłącznie wybrane osoby lub te, które np. kupiły grę) oraz otwarta beta — dostęp mają wszyscy użytkownicy Internetu (czasami liczba miejsc jest ograniczona, a klucze wydawane są przez producenta według kolejności zgłoszeń). 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x