Wersja alfa — czym jest i czym się charakteryzuje?

Wersja alfa — czym jest i czym się charakteryzuje?

Wersja alfa oznacza, że dany  produkt wciąż jest w bardzo wczesnej fazie testów. Można go wówczas zainstalować, choć brakuje w nim większości funkcji. Najczęściej dostęp do wersji alfa mają wyłącznie uprawnieni deweloperzy, którzy pracują nad daną aplikacją lub grą wideo. 

Wersja alfa a wersja beta — o co tutaj chodzi?

Wersja alfa wciąż jest poddawana testom wewnętrznym, a wszelkie dostępne funkcje nie mają tam charakteru trwałego. Oznacza to w praktyce, że do czasu premiery wiele rzeczy może zostać usunięta lub dodana przez deweloperów. Wersja beta jest kolejną fazą, w której produkt jest już przekazywany do testowania użytkownikom. Ich zadaniem jest znaleźć wszelkie błędy i niedociągnięcia, a także przekazać subiektywne opinie na temat tego, co sądzą o danej grze czy aplikacji. Na bazie ich spostrzeżeń deweloper może podjąć decyzje o zrezygnowaniu z poszczególnych mechanik, lokacji, linii dialogowych i nie tylko. 

Wersja alfa działa w bardzo ograniczonym zakresie. W przypadku gier wideo jest to produkt grywalny, choć totalnie niedopracowany. Może w nim wówczas brakować tekstur, kluczowych mechanik, narracji i innych elementów, składających się na gameplay. Najczęściej wersję alfa testują wyłącznie wyspecjalizowani deweloperzy, choć bywają sytuacje (najczęściej w przypadku małych studiów), że twórcom pomagają gracze. Mowa tutaj przede wszystkim o pomocy finansowej poprzez np. składanie zamówień w przedsprzedaży, ale i nie tylko, bo w przypadku League of Legends (faza alfa miała miejsce jeszcze w 2009 roku) twórcy zapraszali wybrane osoby do testowania ich gry, dzięki czemu miały one znaczący wpływ na wszelkie wydawane aktualizacje. 

Dlaczego wersja alfa testowana jest wewnętrznie?

Cóż, powód jest prosty — deweloperzy nie chcą, aby pewne rozwiązania wpadły w ręce konkurencji. Dlatego też mniejsze gry lub aplikacje są testowane przez jedną, lub maksymalnie kilka osób. Duże projekty wymagają jednak zaangażowania większej ekipy, ale koniec końców kolejny etap jest ten sam — zaakceptowanie szkicu projektu i przejście do fazy beta

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x