W co grać? Poradnik dla graczy, którzy nie wiedzą w jaką grę zagrać

W co grać? Poradnik dla graczy, którzy nie wiedzą w jaką grę zagrać

Na rynku gier wideo każdego dnia pojawiają się nowe produkcje. Nieustannie jesteśmy też bombardowani zapowiedziami wielkich i widowiskowych tytułów od renomowanych deweloperów. Mowa zarówno o grach przeznaczonych wyłącznie na komputery osobiste, jak i konsole i smartfony. Dla przeciętnego gracza jest tego trochę za dużo, bo w rezultacie trudno zdecydować, w którą grę rzeczywiście warto zagrać. W tym poradniku przedstawimy kilka propozycji i podpowiemy, gdzie szukać inspiracji. 

Odkrywaj nowości na Steamie 

Inspiracji można szukać wszędzie, choć zawczasu dobrze zawęzić tematykę poszukiwań. Jeśli zależy Ci na oryginalnym i bardziej kameralnym tytule, to z pewnością powinieneś skierować wzrok na gry typu indie. Indyki to prawdziwa kopalnia diamentów, jeśli chodzi o innowacyjne gry wideo. Mowa nie tylko o zręcznościowych, ale również grach fabularnych, symulatorach czy grach akcji. Twórcy gier indie stają na głowie, aby zaciekawić gracza konstrukcją przedstawionego świata.  

W poszukiwaniu wymarzonej gry można też skierować swoje kroki na Steama. I to wcale nie po to, aby od razu szykować portfel na zakupy. Steam oferuje po prostu bardzo dobrą szukajkę gier, która jest spersonalizowana pod nasze preferencje. Dzięki temu w zaledwie parę kliknięć jesteśmy w stanie wyciągnąć listę wielu gier, które odpowiadają naszemu gustowi. Baza ta jest stale aktualizowana, bo do oferty Steama każdego dnia trafiają nowe gry. Kolekcję odkryć warto więc odwiedzać systematycznie, aby być na bieżąco rodzajami gier, które nas interesują. 

Oprócz tego na Steamie znajdziemy cykliczne promocje, podczas których wiele zacnych tytułów jest przecenionych nawet o kilkadziesiąt procent. To doskonała okazja, aby kupić i wypróbować te gry, na które wcześniej nie miało się czasu. Poszczególne tytuły można też przetestować podczas tzw. Festiwalu Dem. Co ciekawe, niegdyś darmowe wersje testowe były ogólnie dostępne, co ułatwiało wybór gry. Dzisiaj niestety nie możemy na to liczyć, ale przykładowo na platformie Steam w razie niesatysfakcjonującego zakupu możemy grę zwrócić (trzeba jednak spełnić kilka ważnych warunków). 

Gdzie jeszcze szukać inspiracji? Przede wszystkim na blogach, YouTubie i na forach internetowych. Warto nie kierować się recenzjami krytyków, bo te nie zawsze odzwierciedlają faktyczną jakość gry. Znacznie lepiej wybrać tytuł na podstawie opinii innych graczy. 

Sprawdź gry, które masz już w bibliotece

Wielu graczy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele nigdy niewłączonych gier posiada w swojej bibliotece. Można to sprawdzić na własną rękę lub wykorzystać, któreś z rozwiązań oferowanych przez Steam. Wśród nich jest już całkiem nieźle działająca opcja, która funkcjonująca w oparciu o sztuczną inteligencję

System ten ma nam podpowiedzieć, jakie gry w naszej bibliotece mogą nam się spodobać i od razu wyświetli ich opis oraz zwiastun. Być może pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, bo zagramy w gry, które już posiadamy, lecz o których istnieniu dawno zapomnieliśmy. Swoją drogą, wszelkie innowacje, dotyczące rozwoju Steama można podejrzeć na stronie Steam Labs.

Proponowane gry, od których ciężko się oderwać

Jeśli jednak szukasz konkretów, to możesz kierować się wylistowanymi przez nas propozycjami. Oczywiście w pierwszej kolejności zachęcamy do odwiedzenia naszego rankingu gier indie, a poniżej przedstawimy kilka konkretnych propozycji, które potencjalnie mogą nie stać w pierwszym rzędzie najpopularniejszych gier ostatnich lat, ale mają w sobie „to coś”.

Wśród nich szczególną uwagę warto poświęcić Disco Elysium, Subnautica czy Raft. Wszystkie te tytuły gwarantują wiele godzin świetnej zabawy. W przypadku Disco Elysium mamy do czynienia z grą RPG, przypominającą klasyki gatunku z końca lat 90’, a więc takie tytuły jak, chociażby Planescape Torment, Fallout i Baldur’s Gate. To niesamowita i wciągającą historia detektywistyczna, niestroniąca od trudnych tematów i moralno-etycznych zagwozdek. Zdecydowanie górna półka, jeśli chodzi o produkcje ambitne ze świetnie wykreowanymi postaciami i angażującą historią. 

Poniżej prezentujemy kilka naszych propozycji – zarówno znanych jak i tych mniej popularnych: 

  • Disco Elysium – świetny RPG w starym stylu z rzutem izometrycznym 
  • Terraria – wyjątkowa platformówka od studia Re-Logic
  • The Long Dark – pierwszoosobowa, sandboksowa gra survivalowa posiadająca dwa tryby – fabularny oraz typowo survivalowy sandbox
  • Unpacking – Unpacking ciężko sklasyfikować jednoznacznie jako konkretny gatunek gier wideo. To tytuł absolutnie eksperymentalny i przez to niezwykle ciekawy w swojej strukturze. Gra charakteryzuje się spokojnym, relaksującym gameplayem, w którym fabuła jest niewielkim, acz znaczącym dodatkiem. Coś dla osób chcących się zrelaksować w nudne wieczory,
  • Turmoil – gra symulacyjna, której akcja dzieje się w XIX wieku w Ameryce Północnej, podczas trwania tzw. gorączki naftowej. Twoim celem jest zbudowanie potężnego imperium naftowego,
  • Raft – niezwykle relaksujący i przyjemny survival, w którym głównym zadaniem jest zbudowanie funkcjonalnej tratwy, odwiedzanie napotkanych wysp i znalezienie sposobu na ocalenie,
  • HighFleet – Szalenie wciągający system lotu i walki w typowo niezależnym wydaniu. HightFleet jest rozbudowaną grą strategiczną. Jako dowódca floty otrzymujemy pod swoją komendę wszelkiego rodzaju statki powietrzne – od lekkich myśliwców po ogromne krążowniki,
  • SCP: Secret Laboratory – coś dla fantów gier multiplayer. Co warte podkreślenia, SCP to gra polskich twórców. W podziemnej placówce badawczej dochodzi do awarii, podczas której anomalie SCP wydostają się na wolność. Podczas rozgrywki gracze dzieleni są na poszczególne klasy postaci. Jest to tytuł z gatunku horror, a jego historia oparta jest o creepypasty na temat organizacji SPC, która zajmuje się ochroną świata przed zjawiskami i bytami wykraczającymi poza pojęcie ludzkości. 
  • Subnautica – gra survivalowa z otwartym światem z widokiem pierwszoosobowym.. Niewiele jest gier taktujących o eksploracji głębin, które potrafią wciągnąć graczy na tak długo.
  • LIMBO – dwuwymiarowa platformowa gra logiczna utrzymana w monochromatycznej (czarno-białej) estetyce, garściami czerpiącej z surrealizmu, groteski i makabry
  • RimWorld – Pozornie RimWorld to gra strategiczna budząca skojarzenia z takimi tytułami, jak Dwarf Fortress, Firefly, czy Warhammer 40000. W praktyce jednak nieskomplikowana grafika skrywa nie rozgrywkę nastawioną na rywalizację, lecz na generowanie wyjątkowych historii,
  • Skul: The Hero Slayer – platformówka 2D utrzymana w estetyce pixel artu i wpisująca się w podgatunek roquelite, czyli mniej wymagający odłam roquelike’ów. Podobnie jak w innych realizacjach z tego gatunku i tutaj twórcy postawili na generowane losowo mapy oraz przeciwności, rozwijanie umiejętności postaci i mrowie wrogów do wybicia.

Jeśli dalej nie wiesz w co zagrać, odwiedź nasz ranking gier indie, który stale rozbudowujemy. Z pewnością znajdziesz w nim coś dla siebie.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x