Vampire Survivors

Vampire Survivors

Gry akcji Gry roguelike Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

9.4

Śr. graczy

Vampire Survivors
Vampire Survivors

Produkcja studia poncle wydana we wczesnym dostępie w grudniu 2021 roku wyłącznie na PC. Vampire Survivors to klasyczny roguelike z elementami RPG. Tytuł charakteryzuje się ciekawą, oldskulową grafiką i dynamiczną akcją.

Data premiery:Platformy:

Vampire Survivors – fabuła

W grze Vampire Survivors fabuła stanowi jedynie tło dla rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w bohatera, który musi przetrwać na atakowanej przez wrogów arenie możliwie jak najdłużej. Im dłużej przetrwamy, tym potężniejsza staje się nasza postać. Założenia rozgrywki nie są więc specjalnie skomplikowane. Twórcy postawili szczególny nacisk na dynamiczną akcję, elementy RPG i tzw. roguelike. Całość zaprojektowano w zupełnie oldskulowym stylu. Za produkcję odpowiada poncle – niezależne, niewielkie studio, tworzące gry indie. 

Vampire Survivors – mechanika

Gra Vampire Survivors to przede wszystkim wartka akcja przepełniona walką z najróżniejszymi przeciwnikami na arenie. Mechanika rozgrywki nie jest skomplikowana – wybieramy postać, przenosimy się na arenę i zaczynamy wojnę z hordami szkieletów, demonów i wszelkiej maści dziwacznych stworów. Gra skupia się głównie na odpieraniu nadciągających zewsząd przeciwników. Nadejście każdej kolejnej hordy staje się trudniejsze, a rozgrywka nieustannie przyspiesza. W rezultacie, jeden mały błąd może nas słono kosztować.

Oczywiście, aby wygrać należy wykazać się nie lada refleksem i szybkością. Wrogów trzeba eksterminować błyskawicznie i ciągle się poruszać po dostępnej przestrzeni. Do walki wykorzystywać będziemy broń oraz specjalne umiejętności. Im dłużej utrzymamy się na arenie, tym więcej punktów doświadczenia otrzymamy. Pozwoli to rozwinąć i wzmocnić naszą postać. Później nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulepszyć broń, pancerz i resztę zdolności. Za zdobyte złoto można natomiast odblokować nowych bohaterów (którzy de facto mogą posiadać nowe umiejętności), a także pobawić się statystykami i zdobywać bonusy.

Podczas zabawy możemy sterować łowcą wampirów lub tytułowym wampirem. W obu przypadkach najważniejsze jest przetrwanie. Ataki naszej postaci odbywają się automatycznie, choć kierunek rzucanych czarów czy sztyletów wyznaczamy poprzez odpowiednią pozycję bohatera. Po zdobyciu awansu umiejętności bojowe są coraz potężniejsze.

Warto jednak pamiętać, że z każdą chwilą na arenie przeciwników będzie coraz więcej i że będą oni coraz silniejsi. Ostatecznie więc gra nie przewiduje happy endu i z czasem czeka nas sromotna porażka. Sęk w tym, aby utrzymać się przy życiu jak najdłużej i pobijać swoje dotychczasowe statystyki. Banalny w zamyśle schemat gry jest dość uzależniający pomimo faktu, że wciąż wykonujemy dokładnie te same czynności.

Vampire Survivors – grafika

Vampire Survivors odznacza się pixelartową stylistyką, przywołującą skojarzenia z kultowych retro produkcji. Gra jest ciągle aktualizowana i na ten moment jest dostępna we wczesnym dostępie. Tytuł posiada wyłącznie tryb przeznaczony dla rozgrywki jednoosobowej. 

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x