Unravel

Unravel

Gry logiczne Gry platformowe Gry z fabułą Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.9

Śr. graczy

Unravel
Unravel

Niektórzy mogliby powiedzieć, że platformówki to gatunek, który został już całkowicie wyeksploatowany. Nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu studia deweloperskie zaskakują pomysłami, które oferują tworzone przez nich gry. Z podobnego założenia wyszło szwedzkie studio Coldwood Interactive AB. Wynikiem ich prac jest bardzo oryginalna platformówka, czyli Unravel.

Data premiery:Platformy:, ,

Unravel – opis fabuły

W grze wcielamy się w postać Yarny – sympatycznej maskotki. Jest ona stworzona w całości z czerwonej włóczki. Główny wątek fabularny opiera się na odzyskaniu wspomnień naszego bohatera. Wyrusza on w podróż w poszukiwaniu informacji o samym sobie oraz o dawno zaginionej rodzinie. Nasza droga przebiega przez malownicze lokacje, które zostały zainspirowane krajobrazami Skandynawii.

Twórcy obiecują niezwykle dojrzałą historię. Pełną nadziei, podróży i miłości – a to wszystko bez użycia słów. Gra nie posiada dialogów, co jest całkiem ciekawym zabiegiem narracyjnym.

Unravel – na czym polega?

Gra została usłana licznymi zagadkami, które gracz musi rozwiązywać. Większość z nich opiera się na specyfice naszego bohatera, czyli na włóczce. Może on ją rozwijać oraz przywiązywać do elementów otoczenia. Jednocześnie musi unikać zamoczenia wodą, która stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie.

Równie istotnym aspektem rozgrywki są elementy zręcznościowe. Korzystając z możliwości skakania oraz włóczki trzeba nieustannie unikać zagrożeń. Bohater może podróżować poprzez dryfowanie na przedmiotach, przywiązanie się do ryby, czy nawet używając latawca. 

Na końcu każdego poziomu Yarny otrzymuje odznakę zrobioną z czerwonej przędzy. Następnie umieszcza ją w swoim albumie, w którym znajdują się również zdjęcia napotkanych po drodze wspomnień.

Szczególnie interesująca jest forma oprawa graficznej. Twórcy zastosowali nietypowy zabieg, stworzyli grafikę w pełnym trójwymiarze. Pomimo tego, kamera zawsze pokazuje obraz z profilu. Dzięki temu gracz może poruszać się wyłącznie przed siebie. To powoduje specyficzny efekt głębi. Pod tym względem nieco przypomina inną znaną serię platformówek, czyli LittleBigPlanet. 

Warto zaznaczyć, że jak na platformówkę to sama grafika jest naprawdę ładna. Oświetlenie, cienie, tekstury czy fizyka – to wszystko stoi na bardzo wysokim poziomie.

Muzyka obecna w grze została zainspirowana tradycyjną szwedzką muzyką folkową. Idealnie się komponuje z krajobrazami, jakimi raczy nas produkcja. Choć nie znajdziemy w grze dialogów, to nie można powiedzieć, że powoduje to jakąś pustkę. Udźwiękowienie doskonale uzupełnia doświadczenia płynące z gry.

Jakie tryby posiada Unravel

Unravel jest typową przygodówką, więc na próżno szukać w niej innego trybu niż jednoosobowy. Została wydana w 2016 roku na PC oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Otrzymała wysokie oceny od graczy i recenzentów, odpowiednio 7,6 oraz 81 na Metacritic. Język polski niestety nie jest obsługiwany. Produkcja ta przypadnie do gustu osobom w każdym wieku. Warto jednak zaznaczyć, że może być to szczególnie dobry wybór dla młodszych graczy.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x