Unpacking

Unpacking

Gry logiczne Gry na odstresowanie
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

3.8

Śr. graczy

Unpacking
Unpacking

Eksperymentalna gra opracowana przez niezależne studio Witch Beam i wydana przez znane Humble Games w 2021 roku na PC oraz konsole Xbox One i Nintendo Switch. W 2022 roku tytuł ten trafił również na PlayStation 4 i PlayStation 5. Unpacking to nietypowa rozgrywka, która skupia się na wyciąganiu z kartonów rozmaitych przedmiotów i układaniu ich w odpowiednich miejscach.

Data premiery:Platformy:, , , ,

Unpacking – fabuła

Unpacking ciężko sklasyfikować jednoznacznie jako konkretny gatunek gier wideo. To tytuł absolutnie eksperymentalny i przez to niezwykle ciekawy w swojej strukturze. Gra charakteryzuje się spokojnym, relaksującym gameplayem, w którym fabuła jest niewielkim, acz znaczącym dodatkiem.

Gracze wcielają się w pewną dziewczynę, o której jednak niewiele wiadomo. W trakcie zabawy bierzemy z nią udział w kilku przeprowadzkach i pomagamy jej wypakowywać przedmioty z kartonów, a następnie układać na szafkach, półkach itd. To właśnie wspomniane przedmioty stanowią klucz do bliższego poznania naszej protagonistki i z biegiem gry przybliżają nam one jej postać. 

Gra startuje w momencie, w którym dziewczynka przeprowadza się do dziecięcego pokoju. Z kartonów wyciągąć będziemy więc zabawki i ubranka. Później zaś do udekorowania będzie nowy dom czy własne mieszkanie, co będzie odpowiadało poszczególnym etapom życia głównej bohaterki. Do niektórych miejsc możemy nawet wrócić na późniejszych etapach rozgrywki, aby spostrzec, co takiego się tam zmieniło. Gameplay oparty na przeprowadzce ma więc za zadanie poprowadzić gracza wspólnie z główną bohaterką przez całe jej życie – od okresu dziecięcego, przez studia aż po dorosłość.

Unpacking – mechanika

Rozgrywka w Unpacking opiera się na rzucie izometrycznym. Lokacje obserwujemy więc z góry, a naszym głównym zadaniem jest wyciąganie z kartonów najróżniejszych przedmiotów, a następnie (według własnego gustu) ustawianie ich na półkach. I tak oto – książki lądują na szafkach, sztućce w szufladach, a ozdoby na parapetach, lodówce itd. Nasze decyzje pozwalają nam bliżej poznać postać protagonistki, a także odkryć kolejne pomieszczenia znajdujące się w domu. 

Bohaterka w trakcie przeprowadzek zabiera ze sobą całe kartony i pudła rozmaitych przedmiotów. To one są świadectwem jej historii i emocji. Co prawda, sporo tutaj miejsca na własne domysły, ale przez to odbiór gry może być bardziej spersonalizowany i indywidualny. Sama rozgrywka jest jednak uspokajająca – próżno tutaj szukać zwrotów akcji, wyścigów czy elementów czysto zręcznościowych. Celem twórców było bowiem stworzenie produkcji skoncentrowanej na relaksie i odpoczynku. Ukończenie jednego etapu gry, otwiera drogę do rozpoczęcia kolejnego. Opiera się to na prostym schemacie. Przeprowadzamy się do danego mieszkania, rozpakowujemy i układamy wszystkie dostępne przedmioty, a na koniec robimy pamiątkowe zdjęcie. 

Unpacking pomimo niezwykle banalnego gameplayu daje graczowi sporo możliwości. Do każdego zakamarka mieszkania możemy bowiem zajrzeć i coś tam włożyć. Po skończonej pracy gra sama oceni, czy dobrze ulokowaliśmy przedmioty. Jeśli coś połóżmy w niewłaściwym miejscu, nie będziemy mogli przejść do podsumowania. Przykładowo, możemy włożyć laptopa do lodówki, a skarpetki położyć na półce z książkami, ale wówczas gra poinformuje nas o konieczności zastosowania poprawek.

Mamy tu więc elementy gry logicznej i fabularnej. Każda mapa oferuje nieco inne możliwości, ale na wszystko mamy tyle czasu, ile tylko potrzebujemy. Z niczym nie musimy walczyć, nigdzie uciekać, ani stresować się ważnym wyborem fabularnym. Zabawę rozpoczynamy od małego pokoju, a kończymy na udekorowaniu piętrowego domu. Unpacking to przede wszystkim spokojny, relaksujący gameplay w akompaniamencie przyjemnej muzyki i małej, klimatycznej opowiastki. To tytuł nastawiony na kontemplacje, który trudno jednoznacznie sklasyfikować. 

Unpacking – grafika

Unpacking charakteryzuje się kolorową grafiką w stylu tzw. pixel art. Zabawę urozmaica przyjemny i kojący soundtrack autorstwa Jeffa van Dycka (znanego kompozytora i laureata nagrody BAFTA).

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x