Undertale

Undertale

Gry RPG Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

6.6

Śr. graczy

Undertale
Undertale

Gra RPG zaprojektowana przez Toby’ego Foxa - niezależnego twórcę gier wideo. Undertale to opowieść o wielkiej wojnie między ludźmi a potworami i konsekwencjach, jakie z niej wynikły. Tytuł charakteryzuje się unikatową grafiką, przywołującą skojarzenia z oldskulowymi produkcjami z końca zeszłego wieku. Undertale zostało wydane w 2015 roku na PC, a następnie pojawiło się również na konsolach PS4, Nintendo Switch i Xbox One.

Data premiery:Platformy:, , ,

Undertale – fabuła

Undertale jest grą z gatunku RPG. Zarys fabularny dotyczący wydarzeń sprzed rozpoczęcia zabawy opowiada o walce potworów z ludźmi, czego konsekwencją było wygnanie monstrów. Wcześniej jednak obie rasy żyły w pokoju, a niespodziewany konflikt doprowadził do wyniszczającej wojny, którą ludzie cudem tylko wygrali. Zwycięstwo odnieśli głównie, dzięki użyciu potężnej magii, a potwory wylądowały w czeluściach ziemi.

Właściwa fabuła zaczyna się jednak później. Wówczas to mała dziewczynka wyrusza na tajemniczą górę, z której – jak głosi legenda – nikt jeszcze nie wrócił. W trakcie wędrówki wpada ona jednak do wielkiej dziury wprost do podziemnego świata niebezpiecznych potworów. Szybko się okazuje, że nie są to wcale zupełnie bezrozumne bestie. Undertale stawia bowiem nacisk głównie na opowiadaną historię, a ta nie jest oczywista. 

Główny bohater angażuje się w swoje działania, a rozgrywce towarzyszą ciężkie moralnie wybory oraz liczne tajemnice. Warto dodać, że całość urozmaicono bogatym językiem oddziałującym na wyobraźnię odbiorcy, a także przeplatanym specyficznym humorem. Podczas zabawy regularnie prowadzimy dialogi, podejmujemy decyzje i stopniowo, krok po kroku odkrywamy kolejne elementy opowieści.

Undertale – mechanika

Undertale to gra będąca przede wszystkim RPG. To fabuła pełni w zabawie nadrzędną funkcję. Stąd też liczne dialogi, zabawne sytuacje czy nagłe zwroty akcji. Co więcej, na zakończenie gry mają wpływ podejmowane przez nas decyzje. Fox doskonale połączył wyborny humor z poważną historią i ciekawymi, charakterystycznymi postaciami. W rezultacie, trudno jest przejść przez tę opowieść obojętnie, bo gracz jest zaangażowany właściwie cały czas. Poza tym, podczas zabawy istnieje możliwość podejmowania takich decyzji, aby na swojej drodze nie uśmiercić dosłownie nikogo. 

Undertale łączy oldskulowe RPG z rozbudowanymi mechanikami. Przede wszystkim, oprócz odkrywania fabuły, mamy tutaj również elementy eksploracji i zagadki środowiskowe. Sporą część gry stanowią również walki, które polegają na unikaniu małym sercem ciosów wroga w zamkniętej kwadratowej przestrzeni. Później możemy zdecydować, czy puścimy potwora wolno czy go dobijemy. Kluczem do wszystkiego jest jednak rozmowa, bo to za pomocą dialogu można osiągnąć najwięcej. Za pokonanie wroga zdobywamy punkty doświadczenia i stopniowo rozwijamy swoją postać.
Warto dodać, że za Undertale odpowiada w zasadzie jedna osoba. Foxowi udało się zdobyć przychylność graczy i tym samym zebrać ponad 50 tysięcy dolarów na Kickstarterze. W rezultacie, w 2015 roku gra ujrzała światło dzienne, debiutując na PC.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x