UnderRail

UnderRail

Gry postapokaliptyczne Gry RPG Gry turowe Gry z fabułą
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.7

Śr. graczy

UnderRail
UnderRail

Underrail to turowa, izometryczna gra RPG w old-schoolowym stylu, która na myśl przynosi takie klasyki jak Fallout 2. Życie na powierzchni Ziemi okazuje się coraz trudniejsze, dlatego ludzkość decyduje się na zejście do podziemi i życie w mrocznych tunelach UnderRail.

Data premiery:Platformy:

O UnderRail

UnderRail to gra uznana wśród fanów gier RPG i mówimy tu również o to tych najbardziej hardcorowych. A to już na wstępie znaczy bardzo wiele, sugerując, że system rozwoju postaci czy klimat świata przedstawionego musi stać na wysokim poziomie. I tak faktycznie jest.

Choć porównanie do klasycznych Falloutów (1 i 2 część) to dla wielu wyjątkowe uznanie, to w przypadku UnderRail może to być nieco krzywdzące. Owszem, mówimy o grze wyraźnie nawiązującej do klasycznych RPG-ów, jednak o ile w Atom RPG twórcy za wszelką cenę starali się wizualnie nawiązać do serii Fallout (co przejawiało się choćby w wyglądzie interfejsu), tak w przypadku UnderRail nie uderzono w tak oczywiste tony. UnderRail to „gra w stylu Fallouta”, a nie „klon Fallouta”. Tytuł ten oczywiście przywodzi na myśl tytuły z lat 90-tych, jednak zdecydowanie w pozytywnym znaczeniu, ponieważ wtedy producenci dbali o każdy detal i nie szli na kompromisy. W grze znajdziemy sprawdzone rozwiązania takie jak system rozwoju postaci podobny do Falloutowego S.P.E.C.I.A.L., jednak sam system walki został wzbogacony o nowe elementy, a klimat gry i świat przedstawiony jest tu zdecydowanie wart wyróżnienia.

Eksploracja

Wędrowanie po ciemnych tunelach Underrail przynosi wiele ciekawych sytuacji, choć nie zawsze możemy mówić o przyjemnych rozmowach z ciekawymi NPCtami. Znajdziemy tu wszystko, co prawdziwy RPG powinien posiadać – począwszy od walki z okrutnymi bandami, przez badanie opuszczonych posterunków ze świata przed katastrofą, aż po odkrywanie niejasnych zdarzeń niepasujących do tego świata. To, jak rozwiniemy naszą postać, znacząco wpłynie na całą rozgrywkę i zmieni to, co można lub nie można w jej trakcie zrobić. Dlatego, aby w pełni odkryć tajemnice świata gry, potrzebne będzie kilka przejść gry, nawet przy dokładnej eksploracji.

Rozwój postaci

UnderRail oferuje rozgrywkę przypominającą złote czasy dawnych gier RPG, w myśl niesamowicie zróżnicowanego rozwoju postaci, umożliwiającego tworzenie postaci w sposób tak zróżnicowany, że przy każdym kolejnym rozpoczęciu gry daje nam poczucie nowego doświadczenia. System rozwoju bazuje na znanym z Fallouta systemie S.P.E.C.I.A.L (od nazw parametrów: Strength, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility, Luck). Wraz ze zdobywanym doświadczeniem, sami decydujemy, jakie zdolności chcemy rozwinąć u naszej postaci.

Przede wszystkim podstawowe atrybuty decydują o sprawności postaci w określonych umiejętnościach, na przykład Siła lub Zręczność warunkują umiejętność Walki Wręcz, co prowadzi do wyższego poziomu umiejętności im więcej przyznamy punktów tych atrybutów. Atrybuty decydują również o odporności na niektóre ataki, punktach akcji i wielu innych elementach – mądry wybór atrybutów podczas tworzenia postaci jest fundamentalny, w zależności od tego, jakiego typu postać chce się stworzyć.

Na statystyki postaci duży wpływ ma również jej wyposażenie. Dla przykładu – im cięższy pancerz założymy, tym mocniej zmniejszy się zakres ruchu postaci (zyskując przy tym oczywiście ochronę). Natomiast gdy skorzystasz z ciężkiej broni, będzie Cię to kosztowało więcej punktów akcji. Łącząc te wszystkie statystyki i bonusy (lub kary), otrzymujemy mieszankę, w której dzięki zdobywanemu sprzętowi, możemy rozwijać postać wg własnych potrzeb.

Dodatkowo, umieszczenie w grze mechaniki rzemiosła, podzielonej na podkategorie, takie jak Elektronika czy Krawiectwo, dodaje głębszy wymiar handlowi, plądrowaniu i postępom, jeśli gracze zdecydują się zainwestować punkty umiejętności w te dziedziny.

System walki

System walki nawiązuje do klasyków gatunku, choć wdrożono w nim wiele nowych rozwiązań, m.in.: techniki specjalne, moce psioniczne i nie tylko. Walka w Underrail jest bardzo taktyczna i mocno uzależniona od postaci, którą gramy – wybrany przez nas styl gry będzie miał swoje plusy i minusy w starciach z różnymi rodzajami przeciwników. To, jak rozwiniemy naszą postać będzie dla nas blokadą lub ułatwieniem w starciach z niektórymi przeciwnikami – jeśli wybierzemy styl, który będzie łatwy do skontrowania dla danego przeciwnika, jego pokonanie może okazać się bardzo trudne. Jednak nie ma tego złego – jeśli podejdziesz do walki w taktyczny sposób, wykorzystując swoje umiejętności (np. skradanie), walka lub wykonanie danej misji może okazać się możliwe do wykonania w mniej oczywisty sposób niż otwarta konfrontacja z wrogiem.

Podsumowanie

UnderRail to gra doceniana przez ekspertów, choć nie osiągnęła jakichś zachwycających statystyk sprzedaży czy peaku graczy. Jest jednak godnym następcą klasyków gatunku i choć wielu porównuje ją do Fallouta 1 i 2, to wprowadza do rozgrywki wiele nowych elementów, które uwspółcześniają ten tytuł. Znajdziemy tutaj niesamowicie klimatyczny świat, wciągającą i angażującą fabułę, satysfakcjonujący system tworzenia postaci oraz walki. Jednym słowem – wszystko, co kocha prawdziwy RPG-owiec!

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x