Timberborn

Timberborn

Gry ekonomiczne Gry polskich twórców Gry strategiczne Gry survivalowe Gry na odstresowanie
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.9

Śr. graczy

Timberborn
Timberborn

Gry z gatunku city builderów nie należą do rzadkości. Klasycznymi przedstawicielami są chociażby Simcity czy City Skylines.Połączenie ich z elementami survivalu już nie jest tak popularne. A jeżeli dodamy do tego…gromadę bobrów, to okazuje się, że gra Timberborn od studia Mechanistry stanowi prawdziwy ewenement. Czy taka kombinacja sprawdza się w praktyce i potrafi wciągnąć na długie godziny?

Data premiery:Platformy:

Timberborn – opis fabuły

Fabuły w tej grze praktycznie nie ma. Jej zarys można określić tak, że ludzkość w tajemniczych okolicznościach wyginęła, zostawiając po sobie zniszczony ekosystem. Dominującym gatunkiem na planecie zostały bobry. Z czasem zaczęły dynamicznie ewoluować, a następnie rozwijać oraz budować metropolie na miarę tych ludzkich.

Timberborn – na czym polega?

Gra stanowi klasyczny city builder. Głównym celem gracza jest rozbudowa i ekspansja osady bobrów. W taki sposób, aby ta była przygotowana na ciężkie warunki oraz była w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców. 

Wśród wyzwań, którym musi sprostać nasza osada warto wymienić deszcz, burze i potężne klęski żywiołowe. Musimy zadbać o odpowiednią ilość żywności oraz system irygacji wodnej. Aby to zrobić, musimy przemyśleć budowę już na etapie projektowania.

Istotnym elementem projektowania osady jest kontrola koryt rzek. Nierzadko będziemy zmuszeni do ich korygowania przy pomocy materiałów wybuchowych. Często w taki sposób, aby nurt rzek napędzał poszczególne maszyny i budynki, jak chociażby młyn. Ilość miejsca pod rozbudowę jest ograniczona, więc ważne jest, aby łańcuchy produkcyjne były jak najbardziej efektywne.

Z uwagi na to, że mieszkańcami naszej osady są bobry to głównym materiałem budowlanym jest oczywiście drewno. Bardziej zaawansowane konstrukcje będą wymagały metalu. Poza tym mamy też możliwość tworzenia pól uprawnych, które zapewnią naszej kolonii odpowiednią ilość pożywienia.

Warto również zadbać o odpowiednio wysoki wskaźnik samopoczucia mieszkańców. Bobry, które są zadowolone z naszych decyzji będą zdecydowanie bardziej produktywne. Jak o to zadbać? Potrzebna jest zbilansowana dieta, liczne dekoracje i budowanie konstrukcji przeznaczonych do rozrywki. Takie jak np. karuzela czy bar.

Twórcy przygotowali kilka zróżnicowanych map o odmiennym poziomie trudności. Wynikającym w dużej mierze z rozłożenia terenu. Poza tym dołączony został edytor, który pozwala projektować autorskie mapy. Istnieje również opcja pobrania map stworzonych przez innych użytkowników. Za pomocą Steam Workshop.

Rozgrywkę obserwujemy z rzutu izometrycznego. Oprawa gry jest przyzwoita, jednak nie wgniata w fotel. Twórcy postawili na czytelność, zamiast na graficzne fajerwerki.

Jakie tryby posiada Timberborn?

Obecnie gra jest dostępna w tzw. wczesnym dostępie na Steamie. Jej pełnoprawna premiera odbędzie się prawdopodobnie w 2022 roku. Na początku na platformę PC. Pomimo faktu, że produkcja nie została jeszcze ukończona to już teraz cieszy się fantastycznymi ocenami wśród graczy. Na platformie Steam jest to 97% pozytywnych ocen spośród wszystkich.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x