The Binding of Isaac

The Binding of Isaac

Gry roguelike Gry RPG Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

7

Śr. graczy

The Binding of Isaac
The Binding of Isaac

Mrok piwnicy przeraża dzieci od zarania dziejów i nie przestaje być straszny nawet, jeżeli stanowi dla nich jedyną szansę ucieczki przed szaloną matką, która właśnie usłyszała głos nakazujący śmierć potomka. W piwnicy z The Binding of Isaac kryje się zresztą więcej okrutnych zagrożeń…

Data premiery:Platformy:

The Binding of Isaac – opis fabuły

Isaac mieszka z matką w niewielkim domu na wzgórzu. Pewnego dnia, podczas wspólnej zabawy, jego matka słyszy głos samego Boga, który każe jej udowodnić swoją miłość i poświęcić dziecko. Chcąc ocalić życie, Isaac ucieka do piwnicy. Okazuje się jednak, że to dopiero początek okrutnych wydarzeń. Piwnica jest bowiem labiryntem zamieszkałym przez stada obłąkanych wrogów. Ale nie tylko szalonych przeciwników Isaac spotyka w podziemiach. Podczas przemierzania kolejnych korytarzy Isaac natrafia również na… własne rodzeństwo. Ponadto musi zmierzyć się ze swoimi lękami, a w końcu także z matką. Czy, zyskane po drodze za sprawą magicznych przedmiotów, moce mu w tym pomogą?

The Binding of Isaac – na czym polega?

Grę The Binding of Isaac wpisać można w takie gatunki, jak dungeon crawler czy reguelike. Stworzony przez Edmunda McMillena, Floriana Himsla i Danny’ego Baranowsky’ego (kompozytor) tytuł charakteryzuje dwuwymiarowa, pikselartowa grafika. Całość utrzymana jest w mrocznym, niepokojącym, ale i melancholijnym klimacie.

Zadaniem gracza jest zwiedzanie kolejnych generowanych losowo piwnicznych pomieszczeń, w których napotyka różnego rodzaju zagrożenia (w sumie ponad 50 rodzajów wrogów mogących ewoluować). Każdy poziom wieńczy także walka z potężniejszym przeciwnikiem (dostępnych jest 20 bossów). Do pokonania oddano graczom 4 rozdziały gry, z których każdy składa się z 8 poziomów.

W trakcie przemierzania labiryntu na drodze bohatera pojawiają się różnorodne, również generowane losowo, przedmioty (w sumie ponad 100), które nie tylko wpływają na umiejętności i statystyki bohatera, ale też determinują charakter dalszej rozgrywki. By odkryć wszystkie sekrety i zakończenia, jakie skrywa The Binding of Isaac konieczne jest wielokrotne przejście tytułu.

Wraz z postępami w grze odkrywa się nie tylko rozliczne artefakty, ale także odblokowuje postacie. Każda z nich posiada unikalne cechy, które dają bonusy na początku kolejnej rozgrywki. W sumie jest ich w grze siedem, co stwarza duży potencjał regrywalności.

Jakie tryby posiada The Binding of Isaac?

Początkowo The Binding of Isaac był grą wyłącznie jednoosobową, ale wraz z kolejnymi uaktualnieniami rozgrywki i rozszerzonymi wersjami, twórcy zdecydowali się na dodanie trybu wieloosobowego. W zależności od platformy w tytuł grać może jednocześnie od maksymalnie 2 (PC) do 4 osób (PS4).

Jedna z najnowszych wersji The Binding of Isaac posiada cztery poziomy trudności, które różnią się ze względu na pojawianie się serc, monet i kluczy oraz liczby fal przeciwników do pokonania:

  • normal,
  • hard,
  • greed (dodany w The Binding of Isaac: Afterbirth),
  • greedier (dodany w The Binding of Isaac: Afterbirth+).

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x