Temperatura karty graficznej – wartości optymalne i krytyczne

Temperatura karty graficznej – wartości optymalne i krytyczne

O pojęciu temperatury karty graficznej można by napisać magisterkę. Dla osób, które średnio orientują się w technologicznych zagadnieniach, kluczowe jest jednak to, jaka jest optymalna temperatura GPU i w którym momencie może dojść do jej przegrzania. Obawy nie są bezpodstawne – na nowy komputer wydajemy przecież gigantyczne pieniądze. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia karty graficznej dobrze jest zaznajomić się z przynajmniej podstawowymi informacjami na jej temat. Jakie są więc optymalne i krytyczne wartości temperatury GPU? Zapraszamy do lektury! 

Różnice w wartościach temperatur

Nie jest tajemnicą, że najnowocześniejsze układy kart graficznych posiadają funkcje, które umożliwiają im pracę nawet w bardzo wysokich temperaturach. Niestety, nawet przy pomocy specjalnych programów do monitoringu temperatury GPU nie jesteśmy w stanie do końca określić, kiedy mówimy o wartościach jeszcze optymalnych, a kiedy już o krytycznych. Wynika to z wielu przyczyn – konstrukcja i model karty, rodzaj chłodzenia, aktualne obciążenie. Generalnie, punktem, w którym powinniśmy się bliżej temperaturze karty graficznej przyjrzeć jest moment, gdy odnotowujemy spadki wydajności naszego PC lub gdy samoistnie wyłącza się podczas określonych zadań. 

Spróbujmy jednak temat nieco uogólnić. Przyjmuje się, że najnowocześniejsze karty graficzne mogą pracować w temperaturach nawet powyżej 90 stopni Celsjusza. Tak wysokie wartości wykręcane są m.in. głównie podczas stress testów. W większości przypadków taka wartość będzie już jednak powodem do obaw. Dlaczego?


Jeśli nie posiadamy topowego sprzętu, to zakładając, że w naszej obudowie znajduje się jedna karta graficzna wraz z dobrym układem chłodzenia, temperatura nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza. Oczywiście, tutaj też są odstępstwa od reguły. Konstrukcje wyposażone w chłodzenie wodne lub 3 wentylatory powietrzne są w stanie utrzymać temperaturę 70 stopni Celsjusza nawet przy maksymalnym obciążeniu. 

To jakie temperatury powinny mnie niepokoić?

Przede wszystkim, zorientuj się jaki model karty graficznej posiadasz. Jeśli jest to starsza konstrukcja sprzed 5 lat lub więcej, to temperatura GPU przy maksymalnym obciążeniu nie powinna przekraczać 80 stopni. W stanie spoczynku karta graficzna powinna się nagrzewać do maksymalnie około 40 stopni Celsjusza. Poziomem krytycznym będą więc wyniki powyżej 90 stopni Celsjusza.

Niestety, bez odpowiednich programów monitorujących temperaturę GPU podczas wykonywania określonych zadań, nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy krytyczny próg już został przekroczony. No chyba, że komputer sam się wyłączy i poczujemy zapach spalenizny. Warto więc zapobiegawczo sprawdzać raz na jakiś czas temperaturę karty graficznej zarówno przy lekkim obciążeniu (proste aplikacje, przeglądanie stron internetowych), jak i przy dużym obciążeniu (wymagające graficznie gry wideo).

Optymalna temperatura karty graficznej

Podsumujemy, to co już wiemy. W czasie spoczynku naszego PC tj. na przykład w trakcie surfowania po Internecie lub pracy na prostych programach, takich jak dokumenty Google’a, temperatura GPU nie powinna przekraczać 40 stopni. Przy większym obciążeniu, czyli podczas rozgrywek gamingowych, wartości te powinny oscylować między 50 a 70 stopni. W przypadku maksymalnego obciążenia temperatura karty graficznej nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza. 

Ostatecznie jednak wszystko zależy od jakości naszych podzespołów. Im lepsze chłodzenie, tym niższa temperatura podzespołów nawet przy maksymalnym obciążeniu. Jeśli posiadacie starsze modele kart graficznych, to niech wam się zapali czerwona ostrzegawcza lampka przy przekroczeniu 75-80 stopni Celsjusza. 

Temperatura karty graficznej może wykazywać wysokie wartości z wielu powodów. Wśród najczęstszych przyczyn jest zakurzenie podzespołów, stara pasta termoprzewodząca, nieprawidłowe okablowanie, kiepskie chłodzenie czy niedopasowane sterowniki. Jeśli nie uda wam się rozwiązać problemu samodzielnie, to najlepiej udać się ze swoją konstrukcją do specjalistów, którzy zweryfikują problem. 

Temperatura karty graficznej w laptopie

Laptop z racji swojej konstrukcji przegrzewa się dość często. Powody są podobne, jak w przypadku klasycznego PC, choć tutaj dochodzi także problem z podłożem. Lubimy przecież trzymać laptopa w łóżku, na poduszce czy na kolanach. Niestety, skutkuje to gorszą wentylacją, nagrzewaniem się całej konstrukcji i w rezultacie przegrzewaniem się podzespołów tym karty graficznej. 

Przyjmuje się, że wartości optymalne i krytyczne temperatury GPU w laptopie są zbliżone do tych w komputerach stacjonarnych. Nie powinny więc one przekraczać granicy 90 stopni Celsjusza, a najlepiej jeśli utrzymują się w granicy około 70 stopni przy większym obciążeniu. 

Zbyt wysoka temperatura konstrukcji może doprowadzić do uszkodzenia GPU lub – w przypadku procesora do tzw. thermal throttling, czyli mechanizmu, który zabezpiecza go przed zniszczeniem. W rezultacie, odnotujemy znaczący spadek wydajności we wszystkich możliwych obszarach użytkowania sprzętu. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x