Tacoma

Tacoma

Gry logiczne Gry przygodowe
Zobacz stronę gry na Steam
6

Ocena redakcji

7.5

Śr. graczy

Tacoma
Tacoma

Gry przygodowe dosyć rzadko idą w parze z tematyką Sci Fiction. Jednym z niewielu przykładów takiego połączenia jest produkcja stworzona przez amerykańskie studio Fullbright, czyli Tacoma. Jest to klasyczna przygodówka 3D z widokiem FPP, która aż przesiąka klimatem SF i oferuje przy tym całkiem ciekawą historię.

Data premiery:Platformy:, ,

Tacoma – opis fabuły

Akcja gry ma miejsce w roku 2088. Świat bardzo się zmienił, sztuczna inteligencja czy podróże kosmiczne stały się powszechne i dostępne, a technologia otacza ludzi dosłownie ze wszystkich stron.

Gracz wciela się w bohaterkę o imieniu Ame Ferrier. Dostała ona zlecenie na odzyskanie rdzenia pokładowej sztucznej inteligencji z załogowej stacji kosmicznej, służącej jako punkt przeładunkowy. Wszystkie żywe istoty ze stacji zniknęły, a tylko AI o nazwie ODYN może wiedzieć co się z nimi stało. Po zaginionych pozostały również fragmenty holograficznych nagrań, które również będą użyteczne przy rozwiązywaniu tajemniczej zagadki.

Jednym z ciekawszych aspektów historii jest to, że gra porusza istotne społecznie tematy, takie jak władza ogromnych korporacji oraz rola i tożsamość sztucznej inteligencji.

Tacoma – na czym polega?

Rozgrywka w dużej mierze opiera się na eksplorowaniu lokacji, które zostały podzielone na cztery segmenty stacji kosmicznej. Podczas niej znajdujemy liczne liczne urządzenia pokładowe, czy przedmioty osobiste zaginionych w postaci np. fotografii i listów. Warto dokładnie przeszukiwać pomieszczenia, gdyż nierzadko natkniemy się na sekretne pokoje i skrytki, które mogą zawierać istotną wskazówkę fabularną.

Jednym z najciekawszych elementów mechaniki są holograficzne nagrania, które po odnalezieniu można wielokrotnie i dowolnie przewijać. Zawierają one rozmowy pomiędzy załogą oraz AI. Podczas rozgrywki odkrywamy kolejne elementy tajemnicy do momentu, w którym udaje się wszystko złożyć w logiczną całość. Co ciekawe, wątki zawarte w nagraniach można śledzić równolegle. W niektórych miejscach wzajemnie się przeplatają, a w innych rozdzielają. W ten sposób stopniowo poznajemy historię wszystkich załogantów, a te pomagają w rozwikłaniu tajemnicy.

Grę tą można określić jako przygodówkę z krwi i kości. Nie uświadczymy tu elementów walki, czy też łamigłówek typu puzzle. Wszystko zostało podporządkowane samodzielnemu odkrywaniu historii, a dokonujemy tego za pomocą własnej spostrzegawczości. Pod pewnymi względami należy ją traktować bardziej jak animowany film, niż grę. Nie jest wadą – pod warunkiem, że ktoś lubi tego typu produkcje.

Jakie tryby posiada Tacoma?

W grach przygodowych raczej trudno uświadczyć czegokolwiek innego poza trybem jednoosobowym i tak jest  również w tym wypadku. Gra dostępna jest zarówno na komputery osobiste, jak i na Xboxie One oraz PlayStation 4. Jej przejście zajmie do około 4 godzin. Często można ją ustrzelić w sporych przecenach oraz w pakietach typu Humble Bundle. Z racji tego, że na Steamie posiada bardzo pozytywne opinie, a na Metacritic średnia recenzji wynosi 76, to zdecydowanie jest warta uwagi.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x