Wraz z rozwojem technologii granie stało się tak dostępne, jak nigdy wcześniej. Nie jesteśmy już uzależnieni od konsol lub ciężkich komputerów stacjonarnych. Dowolną grę możemy zabrać tak naprawdę w każdy zakamarek świata. A to wszystko za sprawą urządzeń mobilnych. Wśród tych, które pozwalają na komfortową rozgrywkę królują przede wszystkim laptopy i tablety. Które z nich warto wybrać?
Spis treści
Moc obliczeniowa
Zacznijmy od kwestii różnic pomiędzy tabletem i laptopem. Przede wszystkim w pod względem mocy obliczeniowej. Choć w obu przypadkach możemy liczyć na coraz mocniejsze sprzęty, to w dalszym ciągu różni je dosyć znaczna przepaść.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu i danego segmentu cenowego. Można jednak ogólnie powiedzieć, że obecnie najbardziej wydajny tablet jest daleko w tyle za najbardziej wydajnym laptopem.
Laptopy prześcigają tablety w możliwościach graficznych i zbyt prędko nie ulegnie to zmianie. Decydując się na tablet należy mieć świadomość, że nie otrzymamy takiej jakości oprawy graficznej, jak na laptopie z górnej półki cenowej.
Mobilność
Laptopy z definicji pozwalają na swobodne przenoszenie, jednak w porównaniu do tabletów nie są aż tak mobilne. Cechuje się znacznie większą wagą, krótszym czasem pracy na baterii i potrzebą posiadania odpowiedniej ilości miejsca. Np. w postaci biurka. Nie zawsze mamy do tego dostęp.
Z tego powodu tablet jest nieco bardziej mobilnym rozwiązaniem. Można go zapakować do niewielkiej walizki, wygodnie przenosić w torbie czy nawet korzystać ze sprzętu w pozycji stojącej.
Oferta gier
Pod względem architektury sprzętu oraz oprogramowania laptopy nie różnią się zbytnio od komputerów stacjonarnych. Jasne, wszystko jest zminiaturyzowane, ale zasada działania dokładnie taka sama. Dlatego dysponując odpowiednio mocnym laptopem możemy grać w takie same gry, jak na normalnym PCie.
Jeżeli chodzi o tablety, to sytuacja jest nieco inna. Mamy tu do czynienia zarówno z inną architekturą oraz z całkiem odmiennym systemem operacyjnym. W związku z tym, gry muszą być specjalnie napisane pod to urządzenie. Nie można ich tak swobodnie przenosić, jak w wypadku laptopa.
Warto też rozróżnij rynek tabletów z Androidem o tych z systemem iOS. Nierzadko występuje sytuacja, że gry dostępne na jeden system nie zostały wydane na drugi. Przed wyborem producenta upewnij się, że na jego sprzęcie dostępne są gry, w które chcesz zagrać.
Przechodząc do samych gier, powiedzmy nieco o ich jakości. Na sprzęcie mobilnym w postaci tabletu lub telefonu mamy dostęp do ogromnej bazy gier. Problem w tym, że jakieś 90% z nich to produkcje reprezentujące bardzo mizerną jakość. Dodatkowo naszpikowane licznymi mikropłatnościami. Niewiele jest tytułów przeznaczonych na platformy mobilne, które dają tyle satysfakcji co pełnowymiarowe gry na laptopy. Już nie mówiąc o produkcjach, które byłyby chociaż zbliżone pod względem długości rozgrywki do tych na laptopach.
To nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Cały czas powstają też porty nowych i klasycznych tytułów, które można odpalić np. na tabletach.
Kwestia sterowania
Jeżeli chodzi o codzienną pracę, to kwestia sterowania nie jest tak istotna. Sytuacja się zmienia, gdy mówimy o graniu na danym sprzęcie. Generalnie, tablet bardzo ogranicza zasób gier w których da się wygodnie sterować. Wszystko za pomocą ekranu dotykowego. Granie np. w FPS na tablecie bez dodatkowego kontrolera jest prawdziwą mordęgą.
Laptop jest znacznie bardziej przystępny w ten materii. Przy tym musimy zwykle zaopatrzyć się w dodatkową myszkę, gdyż granie na większości touchpadów również nie jest zbyt przyjemne.
Oczywiście rozgrywka na laptopie w dalszym ciągu nie jest tak komfortowa jak na komputerze stacjonarnym. Jednak z dodatkową myszką i monitorem zewnętrznym może być całkowicie satysfakcjonująca.
Cena sprzętu
To również powinniśmy rozważyć podczas wyboru sprzętu do mobilnego grania. Sensowny laptop do grania zaczyna się w okolicach 4 tysięcy złotych. I nie mówimy tu o maszynach, które odpalą wszystko na maksymalnych ustawieniach, ale bardziej na wysokich. Taki komputer starczy na 3 – 4 lata sensownego grania. Później prawdopodobnie będzie trzeba go wymienić, lub pogodzić się z niższą wydajnością gier.
W przypadku tabletów to już za 3 tysiące złotych możemy się spodziewać sprzętu, który przez lata będzie obsługiwał gry mobilne na maksymalnych ustawieniach. Sama kwota jest znacznie mniejsza, a sprzęt powinien wystarczyć na znacznie dłuższy okres czasu, kosztem wyboru głównie gier mobilnych reprezentujących znacznie niższą jakość niż te na PC.
Gry indie
Najlepsze gry indie wychodzą raczej na komputery z systemem Windows. Więc jeżeli chcesz być na bieżąco z takimi tytułami, to wybór sprzętu niestety staje się znacznie ograniczony. Gry indie, które osiągnęły sukces coraz częściej są przenoszone na platformy mobilne, jednak to komputery z Windowsem są pierwszą docelową platformą.
Podsumowanie
Dokonanie konkretnego wyboru nie jest proste. Zależy przede wszystkim od potrzeb. Jeżeli dużo podróżujesz, a w gry grasz okazjonalnie to prawdopodobnie tablet okaże się lepszym wyborem. A jeżeli potrzebujesz mocnej maszyny do grania, którą okazjonalnie chcesz przenosić to laptop jest sprzętem dla Ciebie.