Symbole PEGI — czym jest klasyfikacja PEGI i co oznaczają jej symbole?

czym są symbole pegi

PEGI tj. Pan-European Game Information to system klasyfikacji gier wideo stosowany na terenie Europy. Jest to narzędzie służące do informowania klientów (przede wszystkim rodziców i opiekunów) o zawartości danego tytułu, dzięki czemu mogą oni już po samych oznaczeniach sprawdzić, czy wybrana gra jest odpowiednia dla np. niepełnoletniego odbiorcy. Co jeszcze warto wiedzieć o klasyfikacji PEGI? I co oznaczają jej poszczególne symbole? Zapraszamy do lektury! 

Historia PEGI w skrócie

Klasyfikacja PEGI narodziła się w odpowiedzi na potrzebę zapewnienia rodzicom i opiekunom narzędzia umożliwiającego ocenę gier wideo pod kątem ich dostosowania do różnych grup wiekowych. W momencie powstania PEGI brakowało spójnego i jednolitego systemu klasyfikacji gier na rynku europejskim, co sprawiało, że decyzje o tym, jakie gry powinny trafić do dzieci, były dość trudne i często niewłaściwe.

Klasyfikacja PEGI została stworzona we współpracy z Europejską Federacją Wydawców Gier (ISFE) i organizacjami krajowymi zrzeszającymi wydawców gier wideo. Jej celem było stworzenie systemu, który pozwoliłby rodzicom zrozumieć, jakie treści zawiera dana gra i umożliwił im dokładniejszą kontrolę nad tym, jakie gry trafiają do rąk ich dzieci. PEGI oficjalnie rozpoczęło działalność w roku 2003 i od tego czasu stało się jednym z najważniejszych narzędzi do oceny gier w Europie.

Proces klasyfikacji

Klasyfikacja PEGI opiera się na ocenie zawartości gry przez niezależne organy. Te organy to tzw. komisje klasyfikacyjne, które składają się z ekspertów ds. gier wideo oraz nauczycieli, psychologów i innych specjalistów, którzy pracują z dziećmi. Gra poddawana klasyfikacji jest dokładnie analizowana pod kątem treści, takich jak przemoc, wulgaryzmy, treści seksualne i inne elementy, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych grup wiekowych. 

Klasyfikatorzy biorą pod uwagę zarówno kontekst, jak i częstotliwość występowania tych treści w grze. Po dokładnej analizie gra otrzymuje ocenę wiekową, która jest wyrażana za pomocą jednego z symboli PEGI, które omówimy później. 

Symbole PEGI

PEGI wykorzystuje różne symbole, które są umieszczane na opakowaniach gier oraz w materiałach promocyjnych.

symbole PEGI w grach

Rys. Symbole PEGI

Każdy z tych symboli ma na celu przekazanie informacji na temat kategorii wiekowej danej produkcji. W praktyce wygląda to w następujący sposób: 

 • PEGI 3 — gry odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Nie zawiera treści, które mogłyby być nieodpowiednie dla dzieci.
 • PEGI 7 — gry odpowiednie dla dzieci powyżej 7 lat. Mogą zawierać lekką przemoc w humorystycznym kontekście, a także głośne dźwięki i sceny, ale w żadnym razie nie są to treści brutalne.
 • PEGI 12 —  gry z tym symbolem są odpowiednie dla osób powyżej 12 lat. Mogą zawierać nieco bardziej realistyczną przemoc skierowaną raczej w stronę postaci fikcyjnych i wulgarny język o dość łagodnym charakterze.
 • PEGI 16 — gry oznaczone tym symbolem są przeznaczone dla osób powyżej 16 lat. Mogą zawierać znaczną ilość przemocy, treści erotyczne czy wulgaryzmy.
 • PEGI 18 — te gry są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, tj. osób powyżej 18 lat. Mogą zawierać ekstremalną przemoc, treści seksualne i inne kontrowersyjne treści. 

Oznaczenia PEGI 3 i PEGI 7 umieszczane są na zielonym tle, które dodatkowo sugeruje, że tego typu produkcje dedykowane są właśnie najmłodszym odbiorcom. Z kolei PEGI 12 i PEGI 16 umieszczane są na tle pomarańczowym, a PEGI 18 na tle czerwonym. 

To jednak nie wszystko, bo dodatkowo na opakowaniach i materiałach promocyjnych mogą się znaleźć także inne oznaczenia, takie jak: 

 • Przemoc — ten symbol wskazuje, że gra może zawierać sceny przemocy.
 • Seks — symbol ten oznacza, że gra może zawierać treści erotyczne lub seksualne. Może to obejmować wyraźne sceny seksu lub odniesienia do seksualności.
 • Dyskryminacja — ten symbol informuje, że gra może zawierać treści ukazujące dyskryminację, rasizm, seksizm lub inne formy nietolerancji.
 • Narkotyki — symbol ten wskazuje, że gra może zawierać treści związane z używaniem narkotyków, zarówno w kontekście fabularnym, jak i w mechanice rozgrywki.
 • Strach — ten symbol oznacza, że gra jest przeznaczona dla osób, które mogą być wrażliwe na treści grozy. 
 • Wulgarny język — informuje, że gra może zawierać wulgarne słownictwo.
 • Hazard — ten symbol wskazuje, że gra zawiera elementy hazardu, np. kasyna czy zakłady bukmacherskie. 
 • Gra online — oznacza, że gra zawiera tryb gry online, w którym można rywalizować lub współpracować z innymi graczami przez internet.
 • Zakupy w grze — ten symbol informuje, że gra może zawierać mikropłatności tj. możliwość wydawania prawdziwych pieniędzy na dodatkową zawartość. 

Podsumowanie

Dzięki ocenom PEGI, sklepy z grami oraz platformy cyfrowe muszą kontrolować dostęp do gier w zależności od wieku użytkownika. Klasyfikacja PEGI pomaga też rodzicom zrozumieć, jakie treści zawierają gry i które z nich są odpowiednie dla wieku ich dzieci — pozwala im to zatem podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. PEGI promuje ideę odpowiedzialnego korzystania z gier wideo — zarówno wydawcy, jak i gracze, mają obowiązek przestrzegania zasad klasyfikacji i dbania o to, aby gry docierały do odpowiednich grup wiekowych.

Więcej informacji na temat symboli PEGI znajdziesz na stronie pegi.info.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x