Stardew Valley – opis fabuły
W Stardew Valley gracz wciela się w postać, która postanawia zamienić miejski zgiełk na wiejską sielankę. Bohater (lub bohaterka – w zależności od wyboru na początku rozgrywki) dziedziczy w tytułowym miasteczku działkę i zaniedbane obejście po zmarłym dziadku. Gracz musi doprowadzić posesję do świetności, przy okazji zadzierzgając więzi z lokalną społecznością. Może to jednak nie być łatwe ze względu na zagrożenie wiszące nad miasteczkiem. Do Stardew Valley przybył ostatnio przedstawiciel wielkiej korporacji i już udało mu się namieszać w lokalnej społeczności. Dawny dom kultury nie jest teraz miejscem spotkań, a zwykłą ruiną. Być może, gdyby udało Ci się przywrócić go do świetności, w miasteczku znowu zapanowałyby przyjazne nastroje…
Stardew Valley – na czym polega?
Stardew Valley to sandboksowa gra RPG wykonana w prostej grafice 2D z widokiem z góry, którą zainspirował niezwykle popularny tytuł farmerski Harvest Moon. Za jej powstanie odpowiada tak naprawdę jeden człowiek – Eric Barone.
Przy pierwszym kontakcie można odnieść wrażenie, że Stardev Valley, zgodnie z ideą swojej inspiracji, jest przede wszystkim grą ekonomiczną. Początkowo gracz koncentruje się bowiem głównie na swojej farmie (a jest na niej naprawdę sporo do zrobienia). Postać ma całe połacie terenu do oczyszczenia z drzew i chwastów, dom do wyremontowania, stodołę do zbudowania. Do tego wszystkiego potrzebne są oczywiście pieniądze.
Na równi z działaniami pielęgnacyjnymi, trzeba więc przekopywać pierwsze grządki i siać nasiona – w końcu na pierwsze zbiory też należy poczekać. Upływ czasu wiarygodnie oddaje cykl dnia i nocy oraz zmieniające się pory roku. Zanim owoce rolniczej pracy dojrzeją, można na szczęście wzbogacić się jeszcze dzięki rybołówstwu czy wyprawom do pobliskiej kopalni. Cóż, ta nie jest jednak zbyt przyjazna.
Z czasem kolejne prace stają się coraz łatwiejsze, grządek przybywa, a w zagrodzie wesoło chrumkają świnki i muczą krówki. Bohater zyskuje nowe umiejętności, rozwijają się jego narzędzia, otrzymuje też dostęp do nowych form wsparcia i opcję tworzenia bardziej kosztownych produktów (nawet wyszukanych serów i win).
Farmerskie życie to nie wszystko, co ma do zaoferowania Stardew Valley. Dla osób lubiących konfrontacyjne wyzwania Barone przewidział rozbudowany wątek związany z poszukiwaniem przygód, odkrywaniem fantastycznych tajemnic miasteczka i zagłębianiem się w jaskinie zamieszkane przez nadnaturalne istoty. By posunąć ten wątek fabularny do przodu, konieczne jest rozwijanie nie tylko poziomu szpadla czy kilofu, ale też inwestowanie w miecze, zbroje oraz specjalne pierścienie.
Na równi z aktywnościami farmerskimi i toczeniem walk z przerażającymi istotami jest w Stardew Valley ważne budowanie relacji z mieszkańcami miasteczka. Nie chodzi wyłącznie o wypełnianie ich mniej lub bardziej skomplikowanych zleceń. Gracze mogą też romansować z wybranymi postaciami, a od wyboru kochanka zależy rozwój niektórych wątków. Przy spełnieniu odpowiednich wymagań, można tu nawet wstąpić w związek małżeński i spłodzić (lub adoptować) potomstwo.
Jakie tryby posiada Stardew Valley?
W Stardew Valley grać można w trybie single lub multiplayer. W przypadku rozgrywki dla większej liczby graczy, wszystkie osoby zgromadzone na serwerze (maksymalnie 4) obowiązuje ten sam upływ czasu. Gracze zajmują się jedną farmą, ale mogą rozwijać na działce oddzielne domy. Mogą też budować z mieszkańcami niezależne relacje – w tym żenić się lub wychodzić za mąż i powiększać swoje rodziny. Wspólne dla graczy na jednym serwerze pozostaje jednak wypełnianie głównych misji (wystarczy, że zajmie się tym jedna osoba, by reszta również otrzymała profity z tym związane).