Sposoby na przedłużenie żywotności podzespołów komputerowych

Sposoby na przedłużenie żywotności podzespołów komputerowych

Technologia cały czas się rozwija, na rynku pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane urządzenia. Niestety nawet te najlepsze, z górnej półki cenowej, nie są niezawodne i z czasem się zużywają. Może do tego dojść wcześniej lub później, co w dużym stopniu zależy od użytkownika. Jeśli będziemy należycie dbać o swój sprzęt, posłuży nam przez długi czas. Komputery używane są, na co o dzień do wykonywania wielu czynności, dlatego stawia się im spore wymagania. Mogą jednak ulec awarii i przestać prawidłowo działać, co wiąże się z niemałymi problemami i to nie tylko tymi finansowymi. Warto wobec tego zacząć od poznania poprawnych sposobów korzystania z tego typu urządzeń, dzięki którym wydłużymy ich żywotność.

Niepokojące znaki wysyłane przez sprzęt komputerowy

Użytkownicy komputerów zwykle szybko orientują się, gdy zaczyna dziać się coś niewłaściwego z ich sprzętem. Jeśli szybko wykryjemy nieprawidłowości i zadziałamy w porę, możemy uchronić się przed poważniejszą awarią. Najważniejszą będzie jednak profilaktyka, czyli dbanie o poszczególne podzespoły komputera. Naszą czujność powinno wzbudzić przegrzewanie się urządzenia, zacinanie i niespodziewane wyłączanie się. Niebieski ekran, nadmiernie głośna praca dysku, pikające dźwięki z wnętrza komputera czy niewłaściwe wyświetlanie grafiki – wszystko to wskazuje na zbliżanie się nieuchronnych problemów, dlatego nie można tego bagatelizować. Istotna w przypadku sprzętu komputerowego jest optymalna wentylacja. Tym bardziej że nowoczesne procesory i wydajne karty graficzne są pożeraczami prądu, co wiąże się z generowaniem sporej ilości ciepła. Bez optymalnego chłodzenia nie ma mowy o prawidłowym działaniu komputera. Problem potęgują zabrudzenia gromadzące się na otworach wentylacyjnych, przez co podzespoły przegrzewają się jeszcze bardziej, głośniej pracują.

Pomimo tego, że podzespoły komputera znajdują się w obudowie, nie jest ona na tyle szczelna, aby nie przedostawały się do niej drobinki kurzu, dlatego trzeba regularnie oczyszczać wnętrze urządzenia. W przeciwnym razie dojdzie do spadku wydajności wentylatorów i wzmożonego podgrzewania komputera. Nagłe zmiany napięcia także są dla niego zgubnie, mogą doprowadzić do uszkodzenia jego podzespołów, dlatego dobrej jakości listwa antyprzepięciowa to podstawa. Podobnie jak zasilacz awaryjny w razie niespodziewanej awarii sieci elektroenergetycznej.

Jak dbać o podzespoły komputera, czyli przedłużyć okres ich żywotności?

Nowoczesne płyty główne są mało awaryjne, ale nadal mogą zostać uszkodzone. Częstą usterką jest wtedy stary kondensator niskiej jakości, który zaczyna puchnąć i nawet cieknąć. Warto wobec tego od razu zainwestować w płytę główną z solidnym kondensatorem. Chronić trzeba go przed kontaktem z wilgotnym i zbyt suchym powietrzem, aby zredukować do minimum ryzyko napięć elektrostatycznych. Żelazna zasada jest taka, aby nie dotykać płyty głównej przy włączonym komputerze.

Dalej są dyski twarde, które mają tendencję do ulegania awariom, szczególnie jeśli nie dbamy o nie odpowiednio. Modele HDD ze względu na sporą ilość poruszających się elementów niezbyt dobrze znoszą ciągłe przenoszenie. Należy zachować dużą ostrożność, aby nie doszło przypadkiem do upadku komputera ani żadnych wstrząsów. Mogą one skutkować uszkodzeniem dysku. Śmiertelne okazują się być dla nich też skoki napięcia, łącznie z utratą zapisanych na nich danych. Bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są dyski SSD, ale one również wymagają delikatnego traktowania i optymalnego chłodzenia. Pomocny okazuje się być nośnik z radiatorem.

Każdy komputer potrzebuje wydajnego zasilacza, dlatego najlepiej wyposażyć się w taki o dużej sprawności, dobrze zabezpieczony, certyfikowany. Nie ma sensu oszczędzać na tym podzespole, ale wydać trochę więcej pieniędzy na zakup modelu renomowanego producentach, o mocy powyżej 600 W. Pracowanie na słabej jakości zasilaczu z niesprawdzonego źródła jest igraniem z ogniem i to dosłownie, bo w ostateczności może nawet dojść do pożaru. Skoki napięcia działają zabójczo na wszystkie podzespoły komputera, a powstałe zmiany zazwyczaj są już nieodwracalne i można pożegnać się ze sprzętem. Ryzyko to można jednak szybko zredukować, bazując na markowym zasilaczu o niskim poziomie awaryjności.

Bardzo ważnym podzespołem w każdym komputerze jest pamięć RAM, która wpływa bezpośrednio na wydajność całego sprzętu. Jeśli zadbamy o optymalne warunki do pracy tego elementu, można liczyć na długotrwałe funkcjonowanie bez większych problemów. Dobrej jakości pamięć RAM cechuje się dużą trwałością, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji wewnątrz obudowy. Wykluczyć powinno się czynniki mające wpływ na podniesienie temperatury podzespołów. Często wystarczy jednorazowe przegrzanie pamięci RAM, aby uległa ona awarii i to z nieodwracalnymi skutkami. Negatywny wpływ ma gromadzący się w środku obudowy kurz, który podnosi temperaturę urządzenia. Warto wobec tego na bieżąco dbać o to, aby na pamięć RAM nie napływało gorące powietrze, co przedłuży jej żywotność. Szkodliwe dla tych komputerowych kości jest też słabej jakości zasilacz. Jeśli chcemy uniknąć problemów, czas najwyższy zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie antyprzepięciowe. Czasami wystarczy chwilowy i nawet niewielki skok napięcia do tego, aby pamięć RAM uległa uszkodzeniu.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x