Składamy komputer – jak dobrać podzespoły?

Składamy komputer – jak dobrać podzespoły?

Składanie komputera to nie lada wyzwanie, o czym przekonała się każda osoba, która miałą okazję tego doświadczyć. Każdy etap, od wyboru komponentów do fizycznego złożenia wymaga trochę wiedzy, która pomoże uniknąć kosztownych pomyłek.

Powiedzmy sobie szczerze, komputery stacjonarne potrafią być drogie, a ostatnio w obliczu rosnącej popularności kryptowalut i niedoboru układów scalonych nawet bardzo drogie. Dlatego po ostatecznej decyzji o złożeniu komputera warto nabyć odpowiednią wiedzę,, przez co raz złożona maszyna będzie się sprawdzała przez kilka lat.

Krok pierwszy – określenie potrzeb

Rynek komputerów osobistych jest bardzo elastyczny. Można złożyć komputer za 1500 zł, jak i za 15000 zł i nic nie stoi na przeszkodzie, oczywiście poza zasobnością portfela. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić składając komputer jest określenie swoich potrzeb. Prawdopodobnie nie potrzebujesz maszyny za 15000, czy 20000 złotych, jeśli będzie ona służyła do przeglądania internetu lub przysłowiowego grania w pasjansa. Tak samo w drugą stronę, trudno oczekiwać, żeby na komputerze za 1500 zł można było komfortowo pracować w takich programach jak Adobe Premiere Pro czy grać w najnowsze gry w rozdzielczości 4K.


Przez to właśnie tak ważne jest określenie, do czego ten komputer będzie służył, a następnie maksymalnego budżetu jaki można na niego przeznaczyć. Zasada jest dość prosta, im większy budżet tym lepszy komputer, aczkolwiek są od niej wyjątki. Generalnie głównym celem jest uzyskanie jak najlepszego stosunku ceny do jakości i do tego właśnie należy dążyć.

Krok Drugi – wybór komponentów

Po określeniu potrzeb oraz maksymalnego budżetu czas na dobór poszczególnych komponentów. Oto kilka porad, którymi warto się kierować przy poszczególnych podzespołach.

Procesor

Procesor odpowiada za wszelkie obliczenia i operacje logiczne wykonywane przez zainstalowane aplikacje, więc jeżeli komputer będzie musiał obsługiwać wymagające dużej ilości zasobów programy, to niezbędny jest bardzo dobry procesor. Jeżeli chodzi o gry komputerowe, to szybki procesor jest potrzebny w grach strategicznych oraz takich jak np. Civilization 6, lub Cities Skylines. Warto również pamiętać, żeby procesor nie był zbyt słaby w stosunku do karty graficznej, bo po prostu nie będzie wstanie wykorzystać jej pełni możliwości. Jeżeli chodzi o wybór producenta jednostki, to zbyt wielkiego wyboru nie ma. Na rynku liczą się 2 firmy, czyli Intel i AMD. Obie te firmy w swojej ofercie posiadają kilka naprawdę dobrych procesorów w każdym przedziale cenowym. Jaki model warto wybrać? Można posłużyć się serwisem, który porównuje poszczególne jednostki z danych przedziałów cenowych, jednym z nich jest np. cpubenchmark.net

Karta graficzna

Karta graficzna jest szczególnie istotna w komputerze przeznaczonym typowo do gier. Gry są naprawdę wymagające pod względem zasobów karty graficznej. Tak samo jak w przypadku procesorów i tutaj liczą się głównie 2 producentów, Nvidia oraz AMD. Kartę graficzną charakteryzuje bardzo wiele szczegółów technicznych, jednak można uniwersalnie powiedzieć, że im wyższy współczynnik TFLOPS, czyli operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę tym karta graficzna jest lepsza. 

Płyta główna

Płyta główna jest podzespołem , który najtrudniej zdefiniować jakim jednym parametrem czy statystyką. Musi być ona przede wszystkim uniwersalna, posiadać dużą ilość portów usb, czy miejsca na pamięć RAM, jednak najważniejsze jest to, aby posiadała odpowiedni chipset, który będzie kompatybilny z procesorem. Istotny jest również rozmiar płyty głównej, musi zmieścić się do obudowy.

Zasilacz

W przypadku wyboru zasilacza są 2 rzeczy o których należy pamiętać. Po pierwsze zasilacz musi mieć wystarczającą moc, aby bez problemu zasilić wszystkie podzespoły oraz zapas w postaci 20% – 30%. Istotną rzeczą jest również tzw. czarna lista zasilaczy. Jest to spis producentów, którzy produkują zasilacze słabej jakości i niebezpieczne pozostałych komponentów komputera. Należy ich oczywiście unikać jak ognia i pod żadnym pozorem nie wykorzystywać w swojej jednostce. Gdzie można ją znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce google frazę “czarna lista zasilaczy” i pojawi się mnóstwo linków, pod którymi można znaleźć taką listę.  

Pamięć RAM

Pamięć RAM bywa największym mankamentem w tym sensie, że jest jej zawsze za mało. Aplikacje zwiększają swoje rozmiary bardzo szybko, przez co przy uruchomieniu danego programu zajmuje on coraz więcej pamięci operacyjnej. Wybierając pamięć operacyjną oczywiście najważniejszym parametrem jest pojemność, ale poza tym warto zwrócić uwagę na taktowanie oraz czas dostępu. Im większe taktowanie oraz niższy czas dostępu tym lepsze pamięć.

Dysk twardy, czyli HDD czy SSD?

Odwieczny dylemat każdej osoby, która składa nowy komputer. Dyski SSD są droższe, natomiast nadrabiają swoją szybkością w porównaniu dysków HDD. Na szczęście od kilku lat ceny dysków SSD spadły do akceptowalnych poziomów, więc ich zakup nie musi się wiązać z wyrzeczeniami w stosunku do pozostałych podzespołów. Warto mieć jednak oba dyski, HDD może służyć do przechowywania kopii zapasowych lub jako archiwum.

Podsumowanie

Złożenie sensownego zestawu komputerowego nie jest trudne, jednak należy trzymać się tych kilku prostych zasad o których wspomnieliśmy. Trudno wymieniać konkretne komponenty, ponieważ technologia zmienia się tak szybko, że szybko stałoby się to nieaktualne. Mając to na uwadzę napisaliśmy o kilku uniwersalnych zasadach, które nie zestarzeją się tak szybko, a jednocześnie będą użyteczne w procesie dobierania podzespołów do nowego komputera.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x