Sheltered 2

Sheltered 2

Gry postapokaliptyczne Gry strategiczne Gry survivalowe Gry turowe
Zobacz stronę gry na Steam
6

Ocena redakcji

6.9

Śr. graczy

Sheltered 2
Sheltered 2

Akcje gier zaprojektowanych w ramach tzw. postapo ma miejsce się w światach, które w wyniku pewnych wydarzeń zostały zniszczone. Zwykle poprzez katastrofy jądrowe, ale nie tylko. Taki “setting” to idealne warunki dla gier z gatunku survival oraz budowania bazy. A jedną z nich jest właśnie Sheltered 2. Stanowi bezpośrednią kontynuację gry Sheltered studia Unicube z 2016 roku.

Data premiery:Platformy:

Sheltered 2 – opis fabuły

Tytuł ten bardziej skupia się na gameplayu i nie posiada szczególnie rozbudowanej fabuły. W skrócie – w świecie gry doszło do katastrofy nuklearnej. Cywilizacja ludzka została prawie całkowicie unicestwiona. Akcja Sheltered 2 rozgrywa się 20 lat po tych wydarzeniach. My jako gracz wcielamy się w przywódcę jednej z kilku frakcji, którym udało się przeżyć. Naszym zadaniem jest przetrwanie oraz rozbudowa pozostałej przy życiu społeczności. 

Sheltered 2 – na czym polega?

Gra w pewnych aspektach może przypominać inną znaną produkcję, której akcja również ma miejsce w świecie postapo. Mowa oczywiście o Fallout Shelter. Trzeba jednak przyznać, że tytuł studia Unicube jest znacznie bardziej rozbudowany.

Istotnym elementem rozgrywki jest strategiczne zarządzanie surowcami. Tylko umiejętne dysponowanie poszczególnymi zasobami, takimi jak np. woda pozwoli nam przetrwać. Poza tym mamy też możliwość wytwarzania przedmiotów, broni oraz sprzętu.

Wprowadzony do gry system frakcji stworzą zupełnie nowe możliwość. Przykładowo, pozwala nawiązywać współpracę z innymi grupami. To może oczywiście skutkować licznymi korzyściami. Nie można jednak zapominać, że ilość poszczególnych zasobów jest ograniczona. Dlatego nierzadko trzeba podjąć o nie walkę.

Walka odbywa się w systemie turowym. Broń dostępną w świecie gry można określić jako prowizoryczną. Tworzona jest ze wszystkich dostępnych rzeczy, przez co na ogół nie jest szczególnie efektywna. 

Jedną z ciekawszych mechanik w grze jest tzw. permanentna śmierć. Jeżeli postać przywódcy zginie to rozgrywka się kończy. To oznacza, że musimy ostrożnie podejmować decyzję dotyczące naszej głównej postaci. To samo się zresztą tyczy postaci pobocznych, jednak ich śmierci nie kończą rozgrywki.

Postacie z naszej frakcji posiadają unikalne cechy, pragnienia i umiejętności. W ten sposób można dostosowywać członków naszej grupy do konkretnych potrzeb w danym momencie.

Oprawa graficzna w grze jest w pełni trójwymiarowa. Choć zdecydowanie nie wyznacza nowych standardów w tym zakresie. Ciekawa jest kwestia pracy kamery. Podczas pobytu w schronie obserwujemy akcję od boku. Podczas ekspedycji w rzucie izometrycznym. A do tego należy doliczyć ekran strategii, w którym widzimy poszczególne fragmenty mapy z góry. Na tym ekranie planujemy i podejmujemy działania. Taki system podziału rozgrywki początkowo może być trudny do opanowania. Jednak szybko się do niego przyzwyczaimy.

Jakie tryby posiada Sheltered 2?

W Sheltered 2 znajdziemy wyłącznie tryb jednoosobowej kampanii fabularnej. Jest on dość rozbudowany i spokojnie wystarczy na ponad 20 godzin zabawy. Produkcja studia Unicode miała premierę stosunkowo niedawno i twórcy nieustannie pracują nad rozwojem gry. Warto również zaznaczyć, że na chwilę obecną język polski nie jest obsługiwany.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x