Selma and the Wisp

Selma and the Wisp

Gry logiczne Gry platformowe Gry przygodowe
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

6.1

Śr. graczy

Selma and the Wisp
Selma and the Wisp

Platformówka z elementami gry logicznej od polskiej ekipy Toucan Studio, wydana w 2016 roku na PC z systemem Windows oraz w 2019 roku na konsole Nintendo Switch. Gra zabiera graczy do mrocznego, fantastycznego świata, by poznać bliżej historię Selmy - tytułowej bohaterki.

Data premiery:Platformy:,

Selma and the Wisp – fabuła

Fabuła gry jest dość prosta w swoich założeniach. Selma – nasza protagonistka, pewnego dnia dostrzega w swoim domu tajemniczego potwora. W panice decyduje się zamknąć w szafie, a ta przenosi ją do niebezpiecznego świata pełnego fantastycznych stworzeń. Historia nie jest jednak podana od razu na talerzu – tę bowiem poznajemy stopniowo wraz z odblokowywaniem kolejnych etapów rozgrywki. 

Po ucieczce do szafy i przeniesieniu się do tajemniczego, mrocznego świata, Selma decyduje się wyjść z ukrycia. Na swojej drodze napotyka leśnego świetlika, czyli ogień świętego Elma. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa, bo od tej pory będziemy musieli sterować zarówno Selmą, jak i świetlikiem. Kierując tym drugim, pomożemy Selmie pokonać najróżniejsze zagrożenia.

Selma and the Wisp – mechanika

Mechanika gry jest typowa dla gier platformowych. Całość obserwujemy z perspektywy bocznej i wcielamy się niejako w dwie postaci – Selmę oraz świetlika. Tym drugim oczyszczamy przed nią drogę z pułapek i przeciwników, w taki sposób, aby dziewczyna mogła bezpiecznie przejść z punktu A do punktu B. Nie możemy jednak zbytnio wybiegać do przodu – w przeciwnym razie Selma wpadnie w panikę i umrze ze strachu.

Twórcy zaimplementowali tutaj także pasek energii dla świetlika, który – jeśli się wyzeruje – spowoduje niepowodzenie misji. Na tym jednak kończą się umiejętności tego bohatera – ot, oświetlamy drogą i sporadycznie niszczymy napotykane przeszkody za pomocą niewielkich eksplozji. Na główną bohaterkę czeka mnóstwo niebezpieczeństw – od pułapek w postaci wyskakujących kolców, po przepaście i ogarniającą ją panikę. Gra wymusza na graczu stałe skupienie i konieczność szybkiego reagowania na zagrożenia.

Selma and the Wisp jak na platformówkę przystało chętnie wykorzystuje również elementy zręcznościowe oraz logiczne. Podczas przeprawy przez tę niebezpieczną krainę, będziemy zmuszeni rozwiązywać zagadki środowiskowe, a także wykazywać się refleksem. Mowa o skakaniu po linach, wspinaczce i precyzyjnych ruchach przy oświetlaniu drogi Selmie. W międzyczasie będziemy eksplorować lokacje, omijać pułapki i chwytać rozrzucone po poziomach światełka, które zwiększą moc naszego bohatera. Gra charakteryzuje się wysokim poziomem trudności. Przejście gry zajmuje średnio od dwóch do czterech godzin.

Selma and the Wisp – grafika

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wysokiej jakości oprawa graficzna 2D, co jest dość rzadko spotykane w niezależnych produkcjach z niewielkim budżetem. Twórcy postawili tutaj na mroczną stylistykę, a upiorny klimat aż wylewa się z ekranu. Na potrzeby gry skomponowano także podkręcający atmosferę soundtrack. Semla and the Wisp jest dostępna również w polskiej wersji językowej.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x