Rodzaje gier komputerowych – LISTA

Rodzaje gier komputerowych  – LISTA

Kilkadziesiąt lat temu gry komputerowe były znane jedynie wśród wąskiej grupy pasjonatów. Dziś wyrosły do rangi ogromnego medium kulturowego, które nieustannie się rozwija. Bogactwo świata gamingu objawia się m.in. w dziesiątkach gatunków gier, które dotychczas powstały.

Według raportu serwisu markertwatch.com w 2020 roku wartość globalnego rynku gier wynosiła niespełna 180 miliardów dolarów. To znacznie więcej niż globalny rynek filmowy oraz rynek wydarzeń sportowych w USA razem wzięte. 

Tylko to jedno porównanie ukazuje, jak wielkim przemysłem stał się gaming. Jednak sam termin “gry komputerowe” jest bardzo szerokim pojęciem, które dla wygody warto sobie podzielić na mniejsze segmenty. Na przestrzeni dziesiątek lat rozwoju branży wyklarowało się wiele platform oraz kilkanaście gatunków gier komputerowych, a my postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze z nich.

Podział gier w zależności od platformy

Na samym wstępie warto przybliżyć podział gier komputerowych ze względu na platformę. Platforma to po prostu urządzenie, na który można grać w daną grę. W tym momencie główne platformy, które dominują rynek to:

  • PC,
  • XBOX,
  • Playstation,
  • Nintendo Switch,
  • Mobile.

Praktycznie wszystkie obecnie wydawane gry wychodzą na jedną lub więcej z tych wymienionych rodzajów sprzętu. Bardzo często wychodzą nawet na wszystkie platformy, chociaż to już zależy od wydawcy. Od kilku lat największy rozkwit przeżywają gry mobilne, ponieważ te niewielkie urządzenia mają coraz większa moc obliczeniową, a to właśnie ona warunkuje, czy dany tytuł da się uruchomić na danym sprzęcie.

Co ciekawe gra może się diametralnie różnić w zależności od platformy, na której działa. Dla przykładu niedawny Cyberpunk 2077 na komputerach osobistych działał bardzo przyzwoicie, a z kolei na Playstation 4 było tak źle, że firma Sony postanowiło usunąć grę ze swojego sklepu do czasu naprawy błędów oraz poprawy wydajności.

Podział gier w zależności od gatunku

Bardziej kompleksowym i wszechstronnie stosowanym podziałem gier jest ten ze względu na gatunek. Co to tak naprawdę oznacza? W skrócie można go określić jako zbiór kilku charakterystycznych cech, na który opiera się ogólny zamysł danego tytułu. Wszystkich gatunków gier jest około kilkadziesiąt i nieustannie powstają nowe, jednak dla uproszczenia wymienimy tylko te najbardziej popularne.

Gry RPG

Gry RPG, czyli z angielskiego Role Play Game to tytułu, które skupiają się w odgrywaniu przez gracza roli. W takich produkcjach wcielamy się w pewną, z góry określoną postać, lub tworzymy własną. Rozwijanie postaci, trudne wybory oraz interesująca fabuła to nieodłącznie elementy każdej dobrej gry RPG. W Polsce jest to gatunek szczególnie popularny, a do najbardziej znanych przedstawicieli gatunku należą chociażby seria Gothic oraz seria Wiedźmin.

Gry FPS

Z angielskiego First Person Shooter, czyli strzelanka pierwszoosobowa. Jak sama nazwa mówi mechanika gry skupia się na strzelaniu, zwykle za pomocą szerokiego arsenału broni palnej. Z kolei w celu zwiększenia immersji zostaje zastosowana kamera pierwszoosobowa. Gier takich jak: Call of Duty czy Battlefield chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, a są to najbardziej znani przedstawicieli gatunku FPSów.

Gry sportowe

Gry sportowe skupiają się na przenoszeniu poszczególnych dyscyplin sportowych na pole komputerowej rozgrywki. Tytuły te starają się maksymalnie oddać realizm danej dyscypliny w taki sposób, aby gameplay był ciekawy i angażujący. Gry sportowe cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak rynek ten zdominowany jest przede wszystkim przez tytuły skupione na piłce nożnej. Do najpopularniejszych przedstawicieli gatunku należą między innymi seria FIFA, NBA oraz UFC. 

Gry wyścigowe

Pomimo upływu lat gry wyścigowe nie tracą na popularności. Takie serie jak F1, Forza Horizon, czy Dirt cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem graczy. Motyw główny w tego typu grach jest bardzo prosty – ścigaj się i bądź najszybszy. Całość okraszona jest najczęściej czymś w rodzaju ścieżki kariery, w której gracz pnie się po kolejnych szczeblach profesjonalizmu oraz sławy.

Gry strategiczne 

Rozgrywka w takich grach skupia się na tworzeniu i wdrażaniu strategii poprzez podejmowanie odpowiednich i perspektywicznych decyzji. Decyzje te mogą obejmować działania ekonomiczne, polityczne oraz militarne – wszystko zależy od danej gry. Fani takich produkcji mają w czym wybierać, ponieważ branża “wydała na świat” wiele wspaniałych serii gier strategicznych, w postaci np. Civilization, Cities Skylines, Anno czy Total War.  Choć gatunek ten nie jest może już tak popularny jak dawniej, to nie ulega wątpliwości, że w dalszym ciągu posiada swoich entuzjastów.

Gry survivalowe

W grach survivalowych liczy się tylko jedno – zrób wszystko aby przetrwać. Często nie jest to proste zadanie, gdyż sam tytuł oraz inni gracze go nie ułatwiają. Takie produkcje są niezwykle angażujące, ponieważ gracz nieustannie musi np. zbierać surowce oraz szukać schronienia. Z kolei śmierć bywa bardzo dotkliwa, ponieważ zwykle oznacza konieczność robienia i zbierania wszystkiego całkowicie od nowa. Wśród gier survivalowych grzechem by było nie wymienić takich perełek jak Rust, Subnautica czy DayZ. Coraz częściej zdarza się też, że gry z innych gatunków również zawierają elementy survivalu.

Gry symulacyjne

Gry symulacyjne to gatunek, który w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności. Wszystko za sprawą humorystycznych symulatorów, które na pierwszy rzut oka wydawały się trochę bez sensu.  Mowa np. o Goat Simulator, czy I’m Bread, który miał symulować żywot kromki chleba. Na rynku pojawiają się również produkcje, które znacznie bardziej poważnie podchodzą do tematu, jak np. Microsoft Flight Simulator. Celem gier symulacyjnych jest jak najwierniejsze oddanie pewnych zjawisk z rzeczywistości i ograniczanie uproszczeń do niezbędnego minimum.

Gry Roguelike

Gry Roguelike można określić jako pewną mieszankę elementów walki, stylu Dungeon and Dragons oraz losowości w generowaniu poziomów. Wszystko to razem tworzy zaskakująco dobrą kombinację, która potrafi zaangażować gracza na wiele długich godzin. Najpopularniejszymi grami typu Roguelike są np. The Binding of Isaac, Darkest Dungeon i Dead Cells. Produkcje z gatunku Roguelike zwykle nie należą do największych, co nie zmiania faktu, że bywają bardziej popularne od og tytułów AAA. 

Gry Indie

Jest to szczególnie interesujący rodzaj gier, ponieważ przymiotnik “Indie” nie odnosi się do mechanik gry, tylko do studia które ją produkowało. Twórcy niezależni z racji niewielkich zespołów i ograniczonych budżetów nie mają lekko. Ich produkcje muszą przebijać się pośród tytułów z wielomilionowymi budżetami, jednak bardzo często im się to udaje. Gry niezależne często stawiają na nieszablonowość oraz pomysł, dzięki czemu my jako gracze nie jesteśmy skazani na wiecznie powtarzające się gry z niewielkimi kosmetycznymi zmianami (niechlubnym przykładem może być FIFA). Przedstawicielami tego gatunku są np. Valheim oraz Hades. Tytuły te stały się ostatnimi czasy bardzo popularne, a zostały wyprodukowane przez niewielkie zespoły zapaleńców.

Student, programista, a w wolnych chwilach pełnokrwisty fan gier komputerowych. Gry RPG zajmują szczególne miejsce w jego sercu, jednak żadnym gatunkiem nie pogardzi. Wyznaje jedną z najważniejszych zasad w środowisku graczy, czyli “Gry łączą, a nie dzielą”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x