Riot: Civil Unrest – o czym jest?
Akcja Riot rozgrywa się we współczesnych czasach. Społeczeństwo ma dosyć ciągnącego się w nieskończoność kryzysu ekonomicznego i rozpoczyna zamieszki na masową skalę. Gra pozwala graczowi wcielać się zarówno w protestujących, jak i próbujących opanować sytuację policjantów. Do dyspozycji graczy oddano rozbudowaną kampanię fabularną, dzięki której możemy zaznajomić się z najbardziej znanymi miejskimi starciami ulicznymi ostatnich lat.
Schematy rozgrywki zostały oparte o wywiady przeprowadzone z osobami, które brały czynny udział w demonstracjach zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Wszystko po to, aby jak najbardziej zwiększyć immersję płynącą z zabawy. Riot posiada także tryb dedykowany rozgrywce wieloosobowej.
Tytuł ten jako symulator zamieszek ma pokazać graczowi, w jaki sposób powstaje to zjawisko i dlaczego ludzie decydują się wyjść na ulice. Podkreślane są tutaj ich stany emocjonalne, a całość utrzymano w konwencji ciekawej artystycznej grafiki.
Riot: Civil Unrest – mechaniki rozgrywki
Kampanie Riot obejmują zarówno kilka słynnych protestów, takich jak: Rewolucja Indignados w Hiszpanii, Arabską wiosnę w Egipcie, Ruch NoTAV we Włoszech czy Keratea w Grecji. Z kolei pojedyncze scenariusze zabiorą nas w podróż do Rzymu, Paryża, Londynu i na Ukrainę.
W trakcie rozgrywki jako policja zadaniem gracza jest kontrola tłumu. Możemy podejmować działania typowo agresywne jak i pasywne. Podczas starć dowodzimy oddziałami szturmowymi, taktycznymi oraz balistycznymi. Możemy również wezwać na pomoc pojazdy bojowe, w tym czołgi, a także korzystać z całego Arsenału uzbrojenia – granatów dymnych, amunicji gumowej czy amunicji ostrej.
Z kolei jako protestujący wydajemy instrukcje tłumowi i kierujemy działaniami dziennikarzy. To od nas zależy czy zdecydujemy się wzbudzić gniew tłumu czy uspokoimy sytuację odpowiednimi zagraniami taktycznymi. Możemy również starać się prowadzić tłum do ataku, wykorzystując do tego celu koktajle Mołotowa, bomby, kamienie i siłę radia, telewizji oraz Internetu. Słowem: wpływ na przebieg zamieszek mają także mass media.
Riot: Civil Unrest – tryby rozgrywki
Do wyboru gracza oddano aż 32 poziomy (16 kampanii śledzonych z perspektywy władzy lub rozjuszonego tłumu). Zabawę możemy kontynuować w trybie singleplayer lub spróbować sił w trybie konfrontacji i grać przeciwko innym graczom.
Twórcy umożliwi również graczom tworzenie własnych poziomów za pomocą specjalnego edytora. W tym wypadku sami decydujemy jak ma wyglądać konfrontacja, dbając o umieszczenie przeszkód i przeciwników, a także o wybór poszczególnych mechanik. Całość samodzielnie układamy na mapie rozgrywki.