RiME

RiME

Gry logiczne Gry platformowe Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

6.1

Śr. graczy

RiME
RiME

Dobrą grę przygodową nie jest łatwo stworzyć. Choć twórcy mają ogromną dowolność w pisaniu historii, to gatunek ten ma wiele lat i większość pomysłów zostało już wykorzystanych. Pomimo tego co jakiś czas mają miejsce próby stworzenia takiej gry i czasem są to próby wyjątkowo udane. Jedną z nich jest produkcja hiszpańskiego studia Tequila Works, czyli RiME - przygodówka w pełnym tego słowa znaczeniu.

Data premiery:Platformy:, , ,

RiME – opis fabuły

Naszym głównym bohaterem jest postać młodego chłopca. Nie mamy informacji, kim protagonista dokładnie jest. Został on wyrzucony na brzeg tajemniczej wyspy. Wyspa ta skrywa mroczne sekrety, które jako bohater pragniemy odkryć. Podczas podróży towarzyszy nam magiczny lis, który jest przewodnikiem oraz pomaga rozwiązywać liczne zagadki.

Podczas przemierzania wyspy kilkakrotnie spotykamy mężczyznę w czerwonej pelerynie. Pomimo licznych prób, nigdy nie udaje nam się do niego dotrzeć lub wejść z nim w interakcję. Podczas rozwoju fabuły stopniowo dowiadujemy się tego kim on tak naprawdę jest.

RiME – na czym polega?

RiME to trzecioosobowa gra przygodowa. Znajdziemy w niej zarówno elementy zręcznościowe, jak i rozwiązywania zagadek. Celem gry jest odkrycie czym jest wyspa i dlaczego na nią trafiliśmy.

Struktura gry została podzielona na kilka mniejszych części. Podczas każdej z nich gracz eksploruje wydzielony ułamek wyspy. Jej celem jest zdobycie informacji, które stopniowo pozwalają rozwiązać całą tajemnicę i odkryć kim jest bohater.

Twórcy dostarczyli szereg mechanik i interakcji, z których trzeba korzystać podczas rozwiązywania zagadek. Jest to np.: bieganie, wspinaczka, przenoszenie przedmiotów, popychanie i ciągnięcie cięższych obiektów, a nawet krzyk czy śpiew. Te ostatnie są szczególnie nietypowe i przydają się w konkretnym rodzaju zagadek. 

Co ciekawe, niektóre zagadki opierają się na perspektywie. Aby je rozwiązać, postać musi patrzeć na określone obiekty w taki sposób by utworzył się wzór. 

Oprawa graficzna dostarczona przez twórców zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Nie jest ona zbyt szczegółowa, jednak na tym polega jej stylistyka. Nasycone kolory, gładkie krawędzie i wysoki kontrast sprawiają, że grafika jest bardzo bajkowa. Miejscami nieco przypomina grę Zelda Breath of the wild. Stylistykę można by również określić jako komiksową. W połączeniu z odkrywaniem wyspy i tajemniczą otoczką otrzymujemy epicką i wciągającą przygodę.

Ciekawym zabiegiem jest brak jakichkolwiek dialogów. Narracja opiera się wyłącznie na obrazie, muzyce oraz innych dźwiękach. W żadnym wypadku nie powoduje to wrażenia pustki. Bardziej wzmaga tajemniczość doświadczenia. 

Jakie tryby posiada RiME?

RiME jako przygodówka posiada oczywiście tryb jednoosobowy. Nie znajdziemy w niej żadnego innego trybu. Gra została wydana w 2017 roku i dostępna jest na takich platformach, jak: PC, Xbox One, PlayStation 4. Warto ją wypróbować, ponieważ otrzymała ona naprawdę przyzwoite oceny. Na Metacritic jest to 7,8 od graczy i 80 od recenzentów. Co więcej, w 2017 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej hiszpańskiej gry.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x