Gry są coraz bardziej skomplikowane, a co za tym idzie – droższe w produkcji. Rosnące koszty marketingu również nie pomagają. To oczywiście negatywnie odbija się na cenach, jakie my gracze musimy zapłacić, aby zakupić dany tytuł. Niestety nic nie zapowiada, aby ten trend miał ulec zmianie, dlatego coraz częściej szukamy tanich gier.
Ten gorzki fakt mogą nam osłodzić promocje i przeceny, podczas których sklepy obniżają ceny wybranych gier od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Gdzie szukać najlepszych okazji? Oto nasza lista sprawdzonych miejsc:
Spis treści
Wyprzedaże Steam
Platforma Steam to największy sklep internetowy z grami oraz platforma społecznościowa dla graczy na świecie. Słynie również z cyklicznych wyprzedaży, podczas których można upolować świetne indyki i gry AAA w bardzo dobrej cenie.
Na stronie steamdb.info znajdziesz informacje o najbliższych oraz historycznych wyprzedażach Steam. Z kolei w samym serwisie Steam możesz filtrować gry po promocyjnych cenach i być może wypatrzyć jakąś perełkę. W końcu poza wyprzedażami również można znaleźć znaczne obniżki cen.
Trzeba przyznać, że wyprzedaże organizowane przez Steam są naprawdę znaczące. Zniżki w niektórych wypadkach sięgają nawet 90% i bynajmniej nie dotyczy to wyłącznie tych mało popularnych i średnich tytułów.
Isthereanydeals
Niezwykle przydatna strona. Agreguje informacje o cenach gier z najpopularniejszych zagranicznych serwisów. Wystarczy że na isthereanydeal.com wpiszesz nazwę gry, a serwis udostępni Ci informacje o jej obecnej, historycznie najdroższej i najtańszej cenie z kilkunastu serwisów.
Przy zakupie z takich stron warto zwrócić uwagę na to, do jakiego regionu przypisany jest klucz gry. Czasem się zdarza, że serwisy sprzedają klucze np. z Rosji, których nie można przypisać do europejskich kont.
Humble Bundle
Nie będzie przesadą, jeżeli ów serwis nazwiemy swego rodzaju mekką dla entuzjastów gier indie. Humble Bundle tworzy paczki gier lub programów, a następnie sprzedaje je w jednej, bardzo atrakcyjnej cenie. Bardzo często paczki kosztujące kilka lub kilkanaście dolarów zawierają gry, za które osobno zapłacilibyśmy grubo ponad sto dolarów. Sam serwis wspiera również działalność charytatywną. Więcej informacji znajdziesz na stronie humblebundle.com.
Ceneo
Ceneo.pl to prawdopodobnie najpopularniejsza porównywarka cen w sklepach internetowych w Polsce. Jej główną wadą jest to, że nie obejmuje cen z zagranicznych sklepów. Pomimo tego, bardzo często można znaleźć naprawdę fajne przeceny, w tym dotyczące gier rzecz jasna. Na stronie głównej serwisu wystarczy wpisać tytuł interesującej nas gry oraz na jaką platformę.
Łowcy gier
Jak sama nazwa mówi, jest to serwis poświęcony polowaniu na gry w najlepszych cenach. Użytkownicy sami szukają takich ofert po zakątkach internetu, a następnie dodają taką informację do serwisu. Najlepsze promocje zbierają oceny od innych i w ten sposób wybijają się na stronę główną. Co ciekawe, w serwisie nierzadko pojawiają się informacje o promocjach spoza branży gier, np. o smartfonach. Więcej informacji znajdziecie na stronie lowcygier.pl.
Pepper.pl
Serwis bardzo podobny do Łowców gier, jednak swoją działalnością obejmuje też inne branże. Tak naprawdę to można tam spotkać promocje z każdego zakątku internetu, a nawet sklepów stacjonarnych. Oczywiście to samo dotyczy się gier, dlatego od czasu do czasu warto tam zaglądać. Szczególnie, że strona cieszy się naprawdę dużą popularnością wśród Polaków.
Epic games
Grzechem byłoby nie wspomnieć o serwisie Epic games. Znany jest on z tego, że regularnie raczy nas tytułami, które udostępnia całkowicie za darmo. Przez określony czas. W okresie promocji wystarczy przypisać daną produkcję do konta, a ta zostanie już z nami na stałe.
Akcja już wielokrotnie obejmowała hity kalibru GTA V. Łącznie w ten sposób rozdali już ponad 200 gier. Oczywiście serwis wzorem Steama również organizuje cykliczne wyprzedaże. Więcej o aktualnych promocjach przeczytacie na stronie epicgames.com/store.
G2A i Kinguin.net
Są to tzw. kluczowiska, gdzie użytkownicy i sam serwis sprzedają klucze do gier. Bardzo często w sporo niższej cenie, niż normalne sklepy. Jednak wiążą się z nimi pewne kontrowersje.
Sami twórcy gier czasami proszą, aby nie kupować gier w takich sklepach, ponieważ pochodzą one z wątpliwie legalnych źródeł. Przykładowo studio RageSquid napisało tweeta dwa lata temu, w którym poprosili, aby piratować ich gry, zamiast je kupować na G2A. Cóż, opinię na temat takich serwisów pozostawiamy Wam, jednak z dziennikarskiego obowiązku nie mogliśmy o nich nie wspomnieć.
Używane gry
W czasach digitalizacji rynku gier wersje pudełkowe należą już raczej do rzadkości. A jednak, na rynku gier konsolowych gracze w dalszym ciągu lubią z nich korzystać. Głównie dlatego, że po przejściu danego tytułu mogą go dalej odsprzedać. Oczywiście gry są wystawiane po znacznie niższych cenach, co pozwala nam zaoszczędzić kilkadziesiąt lub więcej złotych. Serwisami, gdzie możemy znaleźć używane gry to np. olx.pl oraz allegro.pl.
… a może Gamepass?
Okej, Gamepass sam w sobie nie jest sklepem z promocjami gier. Może być jednak ciekawą alternatywą. Słowem wyjaśnienia, Gamepass to płatna subskrypcja oferowana przez Microsoft, która daje dostęp do grubo ponad 100 gier. W tym wielu wartych uwagi indyków. Powstała z myślą o konsolach Xbox, jednak dostępna jest też wersja Gamepassa na PC.
Dlaczego o nim wspominamy? Ponieważ dla nowych oraz powracających użytkowników Microsoft oferuje miesiąc Gamepassa za 4 zł. Od czasu do czasu pojawia się też oferta 4 zł za 3 miesiące subskrypcji. W tym czasie spokojnie można ograć kilka naprawdę dobrych indyków. Dlatego zamiast wydawać kilkadziesiąt lub więcej złotych za grę czasem warto rozważyć zakup Gamepassa. Więcej informacji o tej usłudze znajdziecie na stronie xbox.com.
Podsumowanie
Oto nasze sprawdzone sposoby na sprawdzone na tanie gry. Jak widzisz, źródeł nie brakuje. Przy zakupie jakiegokolwiek tytułu praktycznie zawsze znajdziesz miejsce, w którym jego cena jest sporo niższa od tej w pierwszym napotkanym sklepie.