Project Zomboid

Project Zomboid

Gry akcji Gry postapokaliptyczne Gry survivalowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

6.4

Śr. graczy

Project Zomboid
Project Zomboid

Project Zomboid to niezależna produkcja stworzona przez niewielką ekipę ze studia The Indie Stone. To typowy survival z elementami sandboxa i RPG, podany w postapokaliptycznym sosie. Tytuł ten trafił na rynek w 2013 roku, ale od tej pory znajduje się w tzw. wczesnym dostępie. Data oficjalnej premiery wciąż nie została ogłoszona, choć w 2021 roku trafiła do gry duża aktualizacja, wprowadzająca szereg nowości.

Data premiery:Platformy:

Project Zomboid – kilka słów o fabule

Jak to najczęściej w przypadku survivali bywa, ponownie przenosimy się do postapokaliptycznej rzeczywistości. Akcja gry toczy się w niejakim Knox Country – miejscu, które było wyraźnie inspirowane USA. Niemal cały świat uległ zagładzie, a na cudem ocalałych ludzi czekają hordy krwiożerczych zombie. Rozgrywka charakteryzuje się rosnącym poziomem trudności – z każdym dniem liczba zombie zwiększa się, a nam trudniej zdobyć zasoby i przetrwać.

Mechanika – na czym polega rozgrywka w Project Zomboid?

Przede wszystkim, twórcy postawili tutaj na tzw. rzut izometryczny. Rozgrywkę obserwujemy więc z lotu ptaka. Gra oferuje ogromną swobodę w podejmowaniu wszystkich działań. W zasadzie nic nas nie ogranicza, bo jedynym celem zabawy jest po prostu przetrwać.

W przypadku śmierci, tracimy cały zdobyty podczas gry ekwipunek i doświadczenie. Im dłużej więc udaje nam się przetrwać, tym bardziej wymagająca staje się rozgrywka. Jeśli popełnimy błąd, a nasza postać zginie – zaczynamy totalnie od nowa.

Gra oferuje kilka trybów zabawy:

  • Story Mode (tryb opowieści)
  • Challenge (tryb wyzwań)
  • Sandbox Mode (do modyfikacji przez gracza)
  • Last Stand (odznaczający się najwyższym poziomem trudności)

W przypadku tego przedostatniego, sami ustalamy poszczególne mechaniki rządzące światem przedstawionym. Z kolei Last Stand charakteryzuje się lepszą sztuczną inteligencją przeciwników, co przekłada się na to, że zombie nie wędrują już “na ślepo” po mapie świata, ale nieustannie nas szukają.

Zabawę tradycyjnie rozpoczynamy od stworzenia swojego bohatera. Na tym etapie decydujemy, jakie zdolności są dla nas najważniejsze. Później możemy je rozwijać. Gra posiada również dość rozbudowany system craftingu – z zebranych przedmiotów możemy tworzyć inne i ulepszać swój ekwipunek. Musimy także zadbać o stan emocjonalny naszej postaci – zapewnić jej stałe schronienie, jedzenie i ciepło. W grze wielu zagrożeń poza zombie nie ma. Z nimi z kolei możemy albo walczyć, albo po prostu starać się ich omijać. W niektórych przypadkach jednak najlepiej ratować się ucieczką.

Nowości od 2021 roku

Niedawno do gry trafiło sporo nowości. Aktualizacja wprowadziła zmiany w grafice (poprawiono tekstury, oświetlenie, animacje, system pogodowy oraz sposób poruszania się postaci), dodano nowe lokacje (w tym ogromne miasto Louisville), wyposażenie, przeciwników i sporo zmian w samym gameplayu. Twórcy zadbali także o rozwój trybu multiplayer – gra ma działać płynniej i bez opóźnień.

Usprawnienia wprowadzono również w systemie walki. Dodano nowe bronie, zmieniono sposób przeładowywania i ułatwiono celowanie. Do rozgrywki dołączono również zupełnie nowe tryby zabawy.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x