Project Hospital logo

Project Hospital

Gry ekonomiczne Gry strategiczne Gry symulacje
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

7.3

Śr. graczy

Project Hospital
Project Hospital logo

Project Hospital to strategia ekonomiczna opracowana przez niezależne studio Oxymoron Games, będąca swoistym nawiązaniem do wydanej w 1997 roku gry Theme Hospital firmy Bullfrog. Produkcja umożliwia graczom zarządzanie własnym, wirtualnym szpitalem. Tytuł wydany został na komputery osobiste z systemem Windows.

Data premiery:Platformy:

Fabuła

Project Hospital umożliwia graczowi zbudowanie własnego szpitala od podstaw, bądź też rozpoczęcie zabawy od zarządzania już funkcjonującym obiektem. Celem rozgrywki jest wypełnianie różnych obowiązków dyrektora szpitala, w tym zatrudnianie nowych lekarzy, nabywanie sprzętu medycznego czy podpisywanie kontraktów z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi. Podczas zabawy gracz musi zapewnić odpowiednie warunki swoim pacjentom, dbając o ich skuteczne leczenie oraz właściwe traktowanie. Wątek fabularny w grze Project Hostpial jest bardzo pretekstowy, jednak można w nim odnaleźć rozwiązania znane z seriali medycznych – takich jak chociażby Grey’s Anatomy czy Doctor House. Gra stawia przede wszystkim na realizm, dlatego w jej treści próżno szukać zjawisk paranormalnych lub innych motywów sci-fi. Znajdziemy tu za to setki prawdziwych, dokładnie odwzorowanych schorzeń, wiec lepiej nie zatrudniaj u siebie niedzielnych lekarzy samozwańców.

Rozgrywka w grze Project Hospital

Project Hospital to gra strategiczna, której celem jest stopniowe rozwijanie placówki medycznej. Gracz musi się wykazać sporymi umiejętnościami zarządzania, a także smykałką do medycyny. Nie bez znaczenia pozostają zdolności architektoniczne, ponieważ twórcy umożliwiają samodzielny dobór projektu budynku. Gracz decyduje o zatrudnianym personelu, współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi czy składzie i zakresie obowiązków pracowników na poszczególnych oddziałach. Do jego zadań należy też możliwość samodzielnego zlecania badań i zabiegów medycznych poszczególnym pacjentom. W zależności od efektywności leczenia chorych, reputacja placówki może rosnąć lub spadać. Sukcesy odniesione w trakcie rozgrywki zapewniają dostęp do lepszej jakości sprzętu medycznego.

Mechanika gry Project Hospital

Project Hospital oferuje graczom wiele możliwości zabawy. Gra posiada samouczek, który krok po kroku wyjaśnia wszystkie etapy rozgrywki. Na początek należy zaplanować wielkość szpitala, a następnie przygotować poczekalnię i poszczególne pomieszczenia. W poradniku dostępne są gotowe wzory, z których korzystać można na późniejszych etapach gry. Od gracza zależy też wyposażenie placówki w różne przedmioty, w tym niezbędne oraz opcjonalne. Kolejny krok to zatrudnienie personelu, który selekcjonować można pod względem umiejętności, płci, wieku czy wynagrodzenia. Gracz może przejąć kontrolę zarówno nad zarządcą, jak i lekarzami czy pielęgniarkami. Po zakończeniu samouczka rozpoczyna się właściwa zabawa w Project Hospital. Na każdym etapie można jednak korzystać z mniejszych lub większych podpowiedzi – np. przy okazji tworzenia nowych departamentów czy ulepszania placówki.

Kwestie techniczne gry Project Hospital

Oprawa graficzna Project Hospital opiera się na silniku Unreal Engine i jest dwuwymiarowa, a sama rozgrywka przedstawiona została w perspektywie izometrycznej. Produkcja wyróżnia się klarownym interfejsem, utrzymanym w stosowanych kolorach. Gracz ma możliwość dostosowania strony wizualnej do mocy posiadanego sprzętu, na co pozwalają różne opcje. Ustawienie najwyższych możliwych detali zapewnia najbardziej szczegółową grafikę – zarówno samego budynku, jak i przedmiotów czy osób. Styl graficzny Project Hospital jest bardzo rysunkowy, przez co oprawa stwarza wrażenie mało realistycznej, jednak zdecydowanie nie należy postrzegać tego jako wady. Projekty postaci przygotowane zostały starannie, włącznie z podstawowymi zarysami twarzy oraz detalami w postaci oczu, ust, nosa i uszu. Niektórzy bohaterowie posiadają też specjalistyczne przyrządy czy okulary. W oprawie wizualnej nie zastosowano jednak żadnych zaawansowanych technologii, w tym cieniowania. Jedyne cienie widoczne są pod samymi obiektami, o ile świeci na nie światło. W Project Hospital dość uboga jest także oprawa muzyczna, która ogranicza się do praktycznie jednego motywu.

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x