Prodeus

Prodeus

Gry akcji
Zobacz stronę gry na Steam
7

Ocena redakcji

8.9

Śr. graczy

Prodeus
Prodeus

Tęsknisz za latami 90. i strzelankami w stylu Quake’a, klasycznego Dooma czy Duke’a 3D? Nie ma co rozpaczać, Prodeus od Bounding Box Software pozwoli Ci raz jeszcze przeżyć młodość i zanurzyć się w świat absolutnie krwawej jatki!

Data premiery:Platformy:

Prodeus – opis fabuły

Prodeus nawiązuje do specyficznego gatunku popularnego w latach 90., w którym kwestie fabularne spychane były na drugi plan. Liczyła się przede wszystkim dynamiczna rozgrywka i pokrywanie posoką wrogów wszelkich mijanych pomieszczeń. Akcja tytułu rozgrywa się w kosmosie. Gracz wciela się w bohaterskiego śmiałka, który walczy z całymi hordami przerażających przeciwników.

Prodeus – na czym polega?

Prodeus to FPS utrzymany w oldskulowym stylu. Na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie jak strzelanki z lat 90., jednak to tylko złudzenie. W rzeczywistości w grze zastosowano wysokiej jakości tekstury w taki sposób, by imitowały doświadczenie sprzed 30 lat. Prodeus realizuje założenia tzw. boomer shootera, czyli strzelanki dla boomerów (dla przypomnienia: boomer to niekoniecznie pozytywne określenie osób z pokolenia wyżu demograficznego, które nie mogą oderwać się od sentymentu za dawnymi czasami i wciąż poszukują rozwiązań znanych z jej młodości). Projekt zrealizowały zresztą gwiazdy shooterów – Mike Voeller i Jason Mojika – którzy wcześniej pracowali chociażby przy  Wolfensteinie i Doomie.

Zgodnie z prawidłami sprzed lat, rozgrywka koncentruje się  w Prodeusie na dynamicznej eliminacji przeciwników. Co więcej, elementem, z którym kojarzy się gatunek od jego powstania, są brutalne metody zwalczania wrogów. W wirtualnym świecie krew leje się strumieniami, a poszczególne części potworów wylatują w powietrze i zostawiają ślady posoki wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Do dyspozycji gracza oddano wiele metod rozwałki i różnego rodzaju bronie. Poza klasycznym pistoletem, karabinem, czy shotgunem można korzystać np. z broni wielolufowej. Każda z nich ma jakieś swoje cechy specyficzne – jedne szybciej się ładują, inne dokładniej celują, jeszcze inne posiadają naprawdę pojemny magazynek.

Cechą specyficzną strzelanek z lat 90. była też konieczność bacznego obserwowania wskaźników pancerza oraz życia i w Prodeusie też to znajdziemy. By je uzupełnić, konieczne jest znalezienie na mapie odpowiedniego przedmiotu lub wylootowanie go z zabitego przeciwnika. Warto tutaj zaznaczyć, że jeżeli chodzi o poszukiwanie wyposażenia w świecie gry, to nierzadko konieczne może okazać się rozwiązanie mniej lub bardziej skomplikowanej zagadki. Na każdym poziomie znajdują się też sekrety z unikalnymi nagrodami.

Jakie tryby posiada Prodeus?

Na ten moment Prodeus to gra z trybem wyłącznie single player. Twórcy udostępnili jednak opcję tworzenia własnych poziomów oraz udostępniania wykreowanych projektów społeczności. Z innymi ludźmi więc może na tę chwilę pograć się nie da, ale zainteresowani mogą zanurzyć się w plansze będące efektem wcielenia w życie wyobraźni innych fanów tytułu.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x