Procesor czy karta graficzna? Co jest ważniejsze dla PC-owego gracza?

Procesor czy karta graficzna? Co jest ważniejsze dla PC-owego gracza?

Szeroko pojęty gaming na komputerze osobistym jest nieco bardziej skomplikowanym zagadnieniem niż granie na konsoli. W tych drugich gracze otrzymują sprzęt o określonej specyfikacji, której nie da się w żaden sposób zmodyfikować. Z kolei w przypadku PC-ów sprawa ma się zgoła inaczej.

Komputery osobiste są szczególnie cenione przez to, że mogą mieć najróżniejszą specyfikację. Możliwość złożenia maszyny z komponentów o różnych parametrach i od różnych producentów gwarantuje praktycznie pełną dowolność. Dowolność ta ma jednak swoją cenę. Czasem przy projektowaniu komputera niezbędne są kompromisy, które najczęściej warunkuje ograniczony budżet. Wtedy wielu graczy zadaje sobie pytanie „Procesor, czy karta graficzna?”

Procesor a karta graficzna

Rzecz jasna, aby można było w ogóle sensownie korzystać z komputera oraz na nim grać, to obie te rzeczy są niezbędne. Dla porządku warto najpierw nakreślić, czym dokładnie jest procesor oraz czym karta graficzna:

  • Procesor – CPU (ang. central processing unit), czyli centralna jednostka obliczeniowa. Odpowiada za wszelkie obliczenia oraz operacje logiczne, których wymagają programy, procesy, a także gry. Zaawansowana sztuczna inteligencja oraz duża ilość obliczeń w grach obciążają przede wszystkim procesor. Obecnie najpopularniejsze firmy produkujący procesory to Intel oraz AMD 
  • Karta graficzna – GPU (ang. graphic processing unit), czyli graficzna jednostka obliczeniowa. Odpowiada za wyświetlanie grafiki, co de facto oznacza, że wykonuje operacje na liczbach zmiennoprzecinkowych i przetwarza je w dane zrozumiałe dla monitora. Im bardziej zaawansowana grafika tym lepszej karty graficznej wymaga. Obecnie na rynku istnieją 2 najpopularniejsze marki kart graficznych, czyli GeForce i Radeon.

Które z tych urządzeń jest bardziej istotne dla gracza komputerowego? Odpowiedź brzmi: to zależy. A zależy konkretnie od rodzaju gier, które są odpalane na komputerze. W większości przypadków ważniejsza jest raczej karta graficzna, ponieważ umożliwia płynne wyświetlanie wysokiej jakości grafiki, a dzisiejsze gry rozwijają się najbardziej właśnie na tym polu. Jednak są odstępstwa od tej reguły i warto o nich wiedzieć.


W jakich grach karta graficzna jest ważniejsza?

Karta graficzna jest szczególnie istotna w grach, w których z jednej strony nie ma skomplikowanych obliczeń oraz zaawansowanej sztucznej inteligencji, a z drugiej do komfortowej gry potrzebują 60 FPS-ów i więcej. Do tego założenia kwalifikują się np. wszelkie strzelanki oraz gry wyścigowe, takie jak seria Call of Duty czy seria Need For Speed, w których płynność obrazu jest bardzo ważna. Właśnie w tych grach gracze cenią sobie dużą ilość klatek na sekundę oraz niesamowite efekty graficzne rodem z hollywoodzkiego kina akcji.

W jakich grach procesor jest ważniejszy?

Jeżeli gra nie oferuje szczególnie zaawansowanej grafiki, a przy tym wykonuje sporą ilość obliczeń, to procesor zdecydowanie zyskuje na znaczeniu. Objawia się to w szczególnie w grach strategicznych i ekonomicznych, takich jak seria Civilization oraz Cities Skylines. Tytuły te posiadają nieco uproszczoną grafikę, ale z racji obliczeń, dotyczących np. ruchu ulicznego, czy sztucznej inteligencji przeciwników procesor może być znacznie obciążony. Im słabszy on będzie, tym obliczenia wykonywane przez te gry będą trwały dłużej, co negatywnie wpłynie, na jakość rozgrywki. 

Słaby procesor to słaba karta graficzna

Grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, że te dwa odrębne elementy mają istotny wzajemny wpływ na siebie. Projektując swój komputer z poszczególnych podzespołów nie można dopuścić do sytuacji, w której procesor posiada bardzo małą moc, a cały budżet przeznaczony jest na kartę graficzną. Powodem, dla którego należy jej unikać jest fakt, że wydajność procesora ogranicza możliwe wykorzystanie karty graficznej. Słaby procesor nie będzie w stanie wykorzystać pełnych możliwości GPU w wyniku, czego, zestaw ten nie będzie tak wydajny jakby mógłby być. Jest to dość częsty grzech wśród PC-owych graczy, którego zdecydowanie należy unikać.

Procesor czy karta graficzna – werdykt

Składanie komputera oraz wybór komponentów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiedzy, przemyślanych decyzji oraz umiejętności maksymalizacji stosunku mocy do ceny podzespołów. Gracze często zbytnio skupiają swoją uwagę na karcie graficznej kompletnie zapominając o procesorze, a jest to błąd. Oczywiście karta graficzna jest bardzo istotna, ale na jakość działania gry wpływa bardzo wiele czynników, a nie samo GPU. Równowaga pomiędzy mocą procesora oraz karty graficznej musi zostać zachowana, inaczej może dojść do sytuacji, w której procesor będzie obciążony w 100%, a karta graficzna np. w 50%. Już nie wspominam o innych komponentach, które również wpływają na działanie gry, takich jak pamięć RAM, czy też dysk SSD. Składając PC-a warto rozłożyć swój

 budżet w taki sposób, aby żaden element komputera nie był zaniedbany, ponieważ w takim wypadku najczęściej sprawdza się stwierdzenie, że komputer jest tak dobry, jak jego najsłabszy element.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x