AMD i Intel to najpopularniejsze firmy odpowiadające za produkcję procesorów, które od lat walczą o uwagę konsumentów. Trudno w tym pojedynku wskazać oczywistego zwycięzcę, a hipotetyczne słupki popularności skaczą raz po jednej, raz po drugiej stronie. Czym tak naprawdę różnią się produkty tych dwóch marek? Czego oczekiwać po produktach AMD, a czego po procesorach Intela? Oto krótkie podsumowanie tego, co warto wiedzieć o wojnie AMD vs Intel, by wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
Spis treści
AMD Ryzen czy Intel Core – który będzie lepszy dla graczy?
Czego gracze szukają na rynku procesorów? Oczywiście najlepszej wydajności. W tej chwili jednak AMD i Intel idą pod tym względem łeb w łeb. Pytanie przestaje więc być tak naprawdę „AMD czy Intel”, a zaczyna po prostu dookreśleniem segmentu. Modele procesorów oznaczone 3 (AMD Ryzen 3, Intel Core i3) to rozwiązania najtańsze, przeznaczone przede wszystkim do nieskomplikowanej pracy. Te z 5 w nazwie (AMD Ryzen 5, Intel Core i5) adresowane są do osób nieco bardziej wymagających ze względu na charakter lub intensywność wykonywanej pracy, a także do graczy, którzy nie oczekują odpalania najnowszych tytułów w 4k i 60 klatkach. Procesory oznaczone jako 7 i 9 to (AMD Ryzen 7 i 9 oraz Intel Core i7 i i9) stanowią propozycję dla zdecydowanie bardziej wymagających graczy, grafików, czy montażystów.
Zobacz pozostałe wpisy z serii „Dylematy gracza – Hardware”
Procesor czy karta graficzna? Co jest ważniejsze dla PC-owego gracza? Monitor czy telewizor do PC? Co lepiej sprawdzi się do gier? Więcej RAMu czy lepszy procesor. Co skuteczniej przyspieszy komputer? Lepszy procesor czy dysk SSD? Co wybrać?Pomiędzy Intelem a AMD wydajnościową różnicę widać dopiero podczas porównań produktów z najwyższej półki. Warto jednak zaznaczyć, że nawet wtedy jest to różnica rzędu kilku, rzadziej kilkunastu procent. Najbardziej różnicę odczują te osoby, które znają się na i nie boją się overclockingu, czyli podkręcania procesorów. Układy AMD od dawna nie budzą w tej kwestii zbyt dużego entuzjazmu – taka zabawa nie przynosi bowiem dla nich sensownych efektów. Dużo ciekawiej wygląda to po stronie Intela. Tutaj bite są kolejne rekordy. Oczywiście tylko wtedy, gdy zakupi się wersję procesora oznaczoną literą „K”.
Drobiazgi, które mogą przechylić szalę, czyli czym tak naprawdę AMD różni się od Intela
Skoro wydajność procesorów obu marek jest zbliżona, to jak wybrać swojego zwycięzcę w bitwie AMD vs Intel? Jeżeli nie darzymy sentymentem ani czerwonych, ani niebieskich i próbujemy podejść do tego z chłodną głową, można zwrócić uwagę na takie dane, jak:
- kompatybilność – zaletą AMD jest wykorzystywanie przez wiele generacji tych samych złączy na płytach głównych. Oznacza to, że z czasem, chcąc podkręcić wydajność komputera, nie trzeba wymieniać całego sprzętu – wystarczy podmienić samo CPU. Jak to wygląda w przypadku rodziny Intela? Cóż, jak dotąd zmiana następowała po zaprezentowaniu każdej nowej serii;
- zintegrowane układy graficzne – na tej płaszczyźnie liderem jest z kolei Intel. Intel HD Graphics to cenione rozwiązanie stosowane w wielu komputerach z niższej półki cenowej. Warto jednak zaznaczyć, że niska cena Ryzen 3 zachęca do rezygnacji ze zintegrowanego układu na rzecz klasycznego zestawu procesor + karta graficzna;
- wsparcie techniczne i aktualizacje – w tym kontekście procesory Intel okazują się lepsze od procesorów AMD. Użytkownicy mogą cieszyć się między innymi częstszymi aktualizacjami od producenta;
- energooszczędność – chociaż u obu producentów widać starania, by zmniejszyć w swoich podzespołach wymagania dotyczące energii oraz wydzielanie ciepła, to procesory AMD od dawna wygrywają w tej batalii niezależnie zestawianych modelów procesorów.
Porozmawiajmy o pieniądzach – ceny AMD i Intela
Dlaczego procesory AMD od dawna już okupują pierwsze miejsca w zestawieniach sprzedażowych? Z pewnością nie bez znaczenia jest tutaj ich dużo atrakcyjniejsza względem konkurencyjnego Intela cena – a przynajmniej taki argument pada z ust kupujących najczęściej. Jednak czy ten argument ma jeszcze rację bytu?
Najczęstszym wyborem wśród użytkowników są zwykle rozwiązania ze średniej półki – takie, które umożliwią odpalanie średniowymagających gier na wysokim poziomie detali oraz tych bardziej wymagających z pewnymi kompromisami. Sensownym wyborem wydaje się więc AMD Ryzen 5 (i ten od dawna już okupuje zestawienia poziomu sprzedaży) oraz Intel Core i5. Wydajność obie propozycje mają bardzo zbliżoną – poszczególne modele i generacje różnią się między sobą subtelnie w benchmarkach, a przechylająca się raz na jedną, raz na drugą stronę szala, nie pozwala na ostateczną odpowiedź Intel czy AMD.
W tym segmencie cenowym nie ma jednak między procesorami drastycznych różnic. W ostatnim czasie wiele się na rynku procesorów pozmieniało i przy rozważaniu zakupu rozwiązań ze średniej półki cena nie jest już żadnym argumentem. AMD podrożało, Intel kosztuje mniej. Po dobraniu do nich adekwatnych płyt głównych uzyskujemy bardzo podobną cenę (różnica w granicach 100-200 złotych i to z przewagą dla… Intela).
Podsumowanie. Który procesor wybrać – AMD czy Intel?
Liczba rdzeni, wątków, taktowanie, porównanie wydajności, ceny… Ach, gdyby tylko podobne parametry dawały oczywistą odpowiedź na to, które procesory – AMD czy Intela – są lepsze! Niestety (albo i stety), rywalizacja pomiędzy producentami znalazła się w takim punkcie, w którym trudno wskazać oczywistego zwycięzcę. Największe rozmiary problem przybiera zwłaszcza przy rozważaniach Ryzen 5 kontra Core i5, czyli najpopularniejszym segmencie zakupowym. Tutaj najmocniejszym argumentem wydaje się kwestia kompatybilności i możliwość rozbudowy sprzętu w przyszłości, bez przymusu czynienia inwestycji zupełnie od zera. Odrobinę łatwiej jest w przypadku CPU AMD Ryzen 7 i Intel Core i7 (oraz AMD Ryzen 9 i Intel Core i9), gdzie szala na stronę niebieskich przechyla się wystarczająco, by uznać to za sensowną wskazówkę zakupową.
Na koniec pocieszająca informacja dla wszystkich przyszłych użytkowników Ryzenów oraz Core’ów – tak na serio w bitwie AMD vs Intel nie ma przegranych. Najnowsze procesory po obu stronach prezentują naprawdę wysoki poziom pracy. Jeżeli tylko dobrze dobierze się do swoich potrzeb segment CPU, zadowolenie z wydajnej pracy i hulających zacnie gier jest niemal gwarantowane.