PC czy konsola – wady i zalety obu rozwiązań

PC czy konsola – wady i zalety obu rozwiązań

W świecie gamingu od wielu lat toczony jest spór między miłośnikami konsol a użytkownikami komputerów osobistych. Jedno i drugie rozwiązanie niesie za sobą zarówno szereg korzyści, jak i wad. Oliwy do ognia dolała jednak premiera nowej generacji konsol, które w końcu zyskały kilka potężnych atutów. Czy to jednak wystarczy, aby totalnie zdyskwalifikować PC-towców? I dlaczego nawet najlepsze konsole nie oddadzą tego, co może zaoferować komputer osobisty? Przyjrzymy się wadom i zaletom obydwu rozwiązań!

PC czy konsola – nowa generacja konsol zmieniła wszystko

Jeszcze do niedawna większość gamerów była zdania, że to właśnie PC powinien być docelową platformą każdej osoby, która ceni sobie wyjątkową jakość obrazu. Fakt faktem, najmocniejsze komputery osobiste oferowały bowiem stabilną płynność w zasadzie każdej rozgrywki przy jednoczesnym dostarczeniu niemal fotorealistycznych doznań wizualnych w najnowszych produkcjach na rynku. PlayStation 4 czy Xbox One posiadały już na tyle sędziwą specyfikację, że większość gier prezentowała się na nich dość przeciętnie. Dlatego też konsolowcy z utęsknieniem wyczekiwali premiery nowej generacji.

Gdy PlayStation 5 i Xbox X Series zadebiutowały na rynku, wszystko się zmieniło. Potężne podzespoły zaczęły w końcu gwarantować niesamowitą jakość przy utrzymaniu stabilnej liczby klatek na sekundę. Rzecz jasna nie w każdym tytule, ale jednak! Co więcej, na korzyść tych platform przemawiała ich cena – w tym momencie są to kwoty od 2500 do 3000 złotych. W przypadku PC należy zainwestować często nawet kilkanaście tysięcy złotych, aby otrzymać ten sam efekt. Różnica jest miażdżąca. 

W przypadku Xboxa sporo zmieniła też wciąż rozwijana usługa Xbox Game Pass, w której Microsoft oferuje setki gier (w tym najnowszych tytułów) za przysłowiowe grosze w postaci miesięcznego abonamentu. Tym samym każdy gracz zyskał dostęp do świetnych gier w bardzo dobrej cenie. Zyskali tutaj też gracze pecetowi, bo usługa pozwala pobrać część gier na urządzenia z systemem Windows. 

W kwestii dostępności gier Microsoft po prostu pozamiatał konkurencję, choć – trzeba tu dodać – także konsola PlayStation posiada wiele do zaoferowania. Mowa przede wszystkim o tytułach ekskluzywnych, a więc na wyłączność PlayStation. Sony kultywuje tę politykę od lat, ale teraz przy premierach takich hitów jak: The Last of Us 2, Horizon: Forbidden West czy nadchodzący God of War: Ragnarok, staje się wręcz wymarzoną platformą dla graczy ceniących nietuzinkowe produkcje. 

Obie konsole oferują więc graczom zupełnie nową jakość rozgrywki, co jest tym bardziej interesujące, że dopiero nadchodzące produkcje będą tworzone stricte pod nową generację. Co prawda, konsolowcy sami toczą ze sobą spory o dominację PlayStation nad Xboxem i odwrotnie, ale to zupełnie inny temat. Fakt faktem, Xbox zyskuje Game Passem, a PlayStation fenomenalnymi tytułami na wyłączność. PC z kolei walczy z konkurencją grami niezależnymi oraz tymi dedykowanymi wyłącznie na tę platformą (jak większość gier strategicznych). 

Granie na konsoli to także ogromna wygoda. Po ciężkim dniu nie ma nic bardziej relaksującego od ułożenia się w kanapie przed ogromnym telewizorem i odpalenia jednej z ulubionych gier. W ręku wystarczy tylko pad, a te – jak pokazało PlayStation 5 – mogą same w sobie nieść ogrom niesamowitej frajdy. Tak, mowa o kontrolerze DualSense. Co więcej, konsola starczy na przynajmniej 5-10 lat użytkowania. W przypadku PC musimy się liczyć z kosztownymi i regularnymi modernizacjami. 

PC czy konsola – korzyści na rzecz PC

Obecna sytuacja na rynku hardware sprawiła, że o komponenty do PC coraz trudniej. Karty graficzne kosztują krocie, a większość jest nieosiągalna w sklepach. Pomimo tego, że nowa generacja konsol zaoferowała wspaniałą jakość rozgrywki, to PC wciąż tutaj rozdaje karty.

Możliwości najlepszych specyfikacji są w stanie przenieść gracza w inny wymiar gamingu. Przynajmniej, jeśli chodzi o jakość obrazu. Dodajmy do tego fakt, że gry na PC można modować i upiększać według własnych uznań – na konsolach tego nie ma. 

Choć konsole wygrywają wygodą użytkowania, to pad może dla wielu osób być urządzeniem nieporęcznym. W przypadku gier strategicznych czy shooterów, gdzie szybkość reakcji jest najważniejsza – sprawdzona myszka i klawiatura stają się połączeniem wyśmienitym. Jednak coś za coś, bo do sprawnego działania gier na PC trzeba pamiętać o aktualizowaniu sterowników. W przypadku konsol tego problemu nie ma. 

PC jest też platformą znacznie bardziej uniwersalną. W końcu oprócz grania możemy używać go do pracy, oglądania filmów i seriali, czytania książek, przeglądania Internetu i wielu, wielu innych rzeczy. Odpalimy na nim w zasadzie każdy rodzaj gry, bo większość tytułów trafia także na PC, a także puścimy ulubioną muzykę w czasie sprzątania lub spotkania ze znajomymi. Ostatecznie jednak za gamingowy komputer będziemy musieli słono zapłacić, a po upływie kilku lat wydać kolejną małą fortunę na jego modernizację, aby sprostał najnowszym grom na rynku. 

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x