Oznaczenia procesorów Intel

Oznaczenia procesorów Intel

Modernizacja komputera pod kątem procesora wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza, jeśli celujemy w markę Intel Core, która słynie z dziesiątek oznaczeń niekoniecznie zrozumiałych dla laików. Poszczególne modele różnią się więc zarówno ceną, jak i wydajnością. Informacje te skrótowo są przekazywane za pomocą oznaczeń, a w niniejszym artykule przyjrzymy się, jak je właściwie rozumieć. 

Wybór procesora może przyprawić o zawrót głowy

Podczas wymiany poszczególnych podzespołów w naszym PC, szczególną uwagę zwraca się zawsze na procesor oraz kartę graficzną. Najczęściej wybieramy sprawdzone procesory marki Intel Core, które jednak są numerowane w dość dziwaczny sposób. Większość osób zakłada, że im niższa cyfra, tym gorszy procesor. W tym stwierdzeniu jest jednak tylko część prawdy. Rzeczywiście, istnieje spora różnica pomiędzy procesorem Intel Core i3 a procesorem Intel Core i5 czy i9. Prawdziwe liczby kryją się jednak w specyfikacji, do której zawsze należy obowiązkowo zajrzeć przed zakupem.   

Tam zaczynamy weryfikację od trzech podstawowych rzeczy – liczby rdzeni, wątków (tj. rdzeni logicznych) oraz taktowania. Generalnie, im więcej rdzeni posiada procesor – tym lepiej. Przykładowo, procesory dwurdzeniowe raczej nie podołają zbyt wysokiemu obciążeniu, co będzie się wiązać z wyłączeniem części aplikacji w tle podczas bardziej zaawansowanych operacji. 

Niektóre procesory sprzedawane są w różnych wariantach. Takim przykładem jest Intel Core i5, który powstał w wersjach dwurdzeniowych, czterordzeniowych oraz sześciordzeniowych. Niektóre modele posiadają nawet do 18 rdzeni. Przekłada się to na wydajność i lepsze działanie komputera. Tak topowe modele poleca się zwłaszcza profesjonalistom i miłośnikom gier komputerowych. Sprawdzenie specyfikacji to podstawa w odpowiednim dobraniu najlepszego dla naszego PC procesora. Sama cyfra na końcu nazwy nic jeszcze nie oznacza. Procesor Intel Core i5 ósmej generacji będzie bowiem potężniejszy od klasycznej i7. Dla rozjaśnienia mały przykład – Intel Core 9800 to model z 9 generacji, a i7-8706 z 8 generacji.

Oznaczenia procesorów Intel

Przejdźmy do rzeczy i przyjrzymy się cyfrom i literkom, które składają się na oznaczenia procesorów Intel. W dużym skrócie będą one informować o tym, jakiej generacji jest dany procesor, ile posiada rdzeni, ile pobiera mocy, czy jest dedykowany urządzeniom stacjonarnym czy mobilnym i czy ma zintegrowaną kartę graficzną. Na ten moment oferta Intela jest niesamowicie rozbudowana, a w asortymencie sklepów znajdziemy modele od trzeciej do dziesiątej generacji. Druga cyfra oznacza wydajność serii, z kolei trzecia cyfra to już wydajność samego modelu procesora. Na końcu czasami znajdują się także literki. Co one oznaczają?

  • H – bardzo wydajny procesor z zintegrowaną kartę graficzną 
  • K – odblokowany procesor na urządzenia stacjonarne (do podkręcenia)
  • HK – odblokowany procesor na urządzenia przenośne (do podkręcenia)
  • HQ – czterordzeniowy, wydajny procesor na urządzenia mobilne
  • S – oznacza niski pobór mocy
  • T – oznacza dobrze zoptymalizowany pobór mocy
  • Y – również oznacza minimalny pobór mocy, ale dla urządzeń mobilnych
  • U – to oznaczenie sugerujące ultra minimalny pobór mocy
  • F – oznaczenie informujące, że procesor nie posiada zintegrowanej karty graficznej
  • G – układ posiada zwykłą zintegrowaną kartę graficzną
  • Q – procesor jest wielordzeniowy
  • X – procesor zapewnia najwyższą wydajność (do profesjonalnych rozwiązań)
  • K – układ posiada odblokowany mnożnik
  • M – oznaczenie dla procesorów mobilnych

Czym się kierować podczas zakupu? 

Przede wszystkim specyfikacją. Jeśli zależy nam na układzie standardowym do zwykłej biurowej pracy, to z pewnością wystarczą procesory z serii Intel Core i3. Możemy w tym wypadku postawić na niższy pobór mocy, decydując się na model z oznaczeniem -U. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy ogrywać wszystkie najnowsze tytuły, to musimy zainwestować w znacznie mocniejsze komponenty. 

Procesor powinien więc zawierać przynajmniej 8 rdzeni. Dobrym choć drogim rozwiązaniem może być model Intel Core i9-12900K/F, dysponujący naprawdę potężnymi możliwościami. Jednakże w większości sytuacji sprawdzą się tradycyjne i5 lub i7 z nowszych generacji, choć jeśli chcemy, aby nasz PC nie wymagał modernizacji nieco dłużej, warto zainwestować w jeszcze lepszy procesor. 

Reasumując, podczas wyboru procesora należy sprawdzać jego oznaczenia. Im wyższa pierwsza liczba tym z reguły nowszy procesor. Poszczególne literki informują nas, o poborze mocy, karcie graficznej, ilości rdzeni oraz czy procesor dedykowany jest urządzeniom mobilnym czy stacjonarnym. Warto pamiętać, że kluczowa jest tutaj specyfikacja, a więc liczba rdzeni, wielowątkowość oraz taktowanie. Czasami warto pokusić się o procesor z możliwością podkręcenia, bo za niższą cenę można dostać topową wydajność. 

Podsumowanie

  • Ilość rdzeni determinuje ilość operacji, które jest w stanie wykonać procesor w tym samym czasie. 
  • Częstotliwość taktowania to inaczej szybkość procesora.
  • Architektura procesora – może być 32 lub 64-bitowa. Określa to z jakich zasobów pamięci podręcznej korzysta procesor. W skrócie: im ich więcej, tym szybciej działa. 
  • Zintegrowana karta graficzna – przydaje się w pracach biurowych. Procesor sam w sobie posiada już kartę graficzną, dzięki czemu na kompletowaniu PC można trochę zaoszczędzić. Niestety, w przypadku gier takie rozwiązanie nie znajdzie większego sensu.
Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x