Oxenfree

Oxenfree

Gry przygodowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

8.3

Śr. graczy

Oxenfree
Oxenfree

Grupa nastolatków, miejsce niedostępne dla postronnych i tajemnicze zjawiska… Czy to fabuła kolejnego amerykańskiego horroru? Nie, to wyjątkowy projekt od Night School Studio.

Data premiery:Platformy:, , , ,

Oxenfree – opis fabuły

Oxenfree koncentruje się na doświadczeniach grupy nastolatków. Alex z przyjaciółmi postanawia spędzić wieczór na Wyspie Edwarda – miejscu, które cała ekipa zna z lat młodości. Wszyscy bywali tu w latach dziecięcych, ale tylko za dnia, ponieważ od lat nocą lokalne miasteczko całkowicie się wyludnia. Niepokornym nastolatkom w ogóle to jednak nie przeszkadza. Nie dość, że przypływają na Wyspę Edwarda ostatnim promem, to jeszcze włamują się na odgrodzony płotem fragment plaży. Szybko okazuje się, że nie bez przyczyny po zmroku brak na wyspie żywego ducha. Alex i jej przyjaciele muszą skonfrontować się z serią niezwykłych i przerażających zjawisk.

Oxenfree – na czym polega?

Oxenfree to gra zrealizowana w tzw. perspektywie 2,5D, czyli takiej, w której trójwymiarowe postacie umieszczone zostały w dwuwymiarowej rzeczywistości. Całość narysowano (częściowo ręcznie, częściowo z wykorzystaniem komputera) miękką kreską, wykorzystując przytłumioną paletę barw. Gracz wciela się w niejaką Alex – nieco mrukliwą i niepewną siebie nastolatkę z nieprzyjemną przeszłością. Jego zadaniem jest doświadczenie zaplanowanej przez twórców historii i reagowanie poprzez wybieranie stosownych linii dialogowych w trybie rzeczywistym.

Twórcom Oxenfree zależało, by stworzyć grę bez przerywników filmowych, w związku z czym cała akcja dzieje się na bieżąco. Postaci wchodzą ze sobą w różnorodne interakcje. Tylko od gracza sterującego Alex zależy, jak zareaguje na wypowiadane przez nich słowa – może je przemilczeć, skomentować w jeden z kilku określonych sposobów lub nawet przerwać w połowie. Od decyzji gracza zależy nie tylko to, jak bohaterowie zaczną Alex odbierać, ale też jak w konsekwencji potoczy się akcja.

W interakcję gracz może wchodzić nie tylko z ludźmi, ale też z przedmiotami. Alex poznaje też świat w sposób zapośredniczony – sięgając po radyjko i nastawiając je na określoną częstotliwość w określonym miejscu i w określonym momencie. Z urządzenia płynąć mogą stare piosenki, relacje z historycznych wydarzeń lub tajemnicze sygnały nadawane alfabetem Morse’a. Wszystko to wpływa często bezpośrednio na wygląd świata przedstawionego i pozwala poznać historię związaną z przeszłością i teraźniejszością Wyspy Edwarda.

Oxenfree to jedna z tych gier, których nie można przegrać. Podejmowane podczas rozgrywki decyzje prowadzą do jednego z kilku zakończeń. Wpływ na finał mają nie tylko decyzje rozumiane jako podejmowanie konkretnych działań, ale też budowanie relacji z bohaterami.

Jakie tryby posiada Oxenfree?

Oxenfree to doświadczenie dostępne jedynie w trybie single player. Podstawową rozgrywkę można ukończyć nawet w 3-4 godziny. By poznać wszystkie sekrety Wyspy Edwarda potrzeba około 6 godzin. Poznanie wszystkich zakończeń jest możliwe tylko po wielokrotnym przejściu gry i zmianie kluczowych interakcji.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x