Outer Wilds

Outer Wilds

Gry przygodowe
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

7.4

Śr. graczy

Outer Wilds
Outer Wilds

Niezależna gra przygodowa science-fiction od studia Mobius Digital wydana w 2019 roku na PC, XONE i PS4, a w 2022 także na XSX i PS5. Outer Wilds to tytuł skupiony wokół eksploracji w trybie FPP. Gracze wcielają się w rekruta programu kosmicznego, którego zadaniem jest zbadanie owianego tajemnicą układu słonecznego.

Data premiery:Platformy:, , , , ,

Fabuła

Outer Wilds to przede wszystkim sandboksowa struktura rozgrywki podana w formie pierwszoosobowej przygodówki. Tytuł zdobył uznanie krytyków i graczy na całym świecie, wygrywając liczne nagrody. Zabawa koncentruje się na podróżniku, a w zasadzie na rekrucie programu kosmicznego, który pragnie odkryć tajemnice wszechświata. Szybko okazuje się jednak, że taka podróż jest pełna niebezpieczeństw — zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę tajemnicze pętle czasowe.

To właśnie one odgrywają podczas zabawy kluczową rolę — każdy cykl gry trwa bowiem 22 minuty i tyle czasu musi nam wystarczyć, by odkryć jak najwięcej rzeczy. Każda pętla jest kluczem do zdobycia nowej wiedzy — gracz robi to we własnym tempie poprzez rozwiązywanie zagadek i eksplorację. Celem rozgrywki jest zrozumienie, co tak naprawdę kryje się w przestworzach kosmosu. Outer Wilds to unikatowe przygoda, która ma zmienić sposób, w jaki postrzegamy wszechświat. 

Mechanika

Outer Wilds to nietypowa gra przygodowa stawiająca przede wszystkim na eksplorację świata, rozwiązywanie zagadek i odkrywanie tajemnic ukrytych w zakamarkach kosmosu. Gra zachęca do głębszego zastanowienia się nad czasem, przestrzenią i ludzką naturą.

Kosmiczny statek naszego bohatera wyposażony jest w najróżniejszego rodzaju systemy i narzędzia, które umożliwiają badanie i interakcję z różnymi obiektami i planetami. Każdy system planetarny ma swoje unikalne cechy, zagadki i ukryte “znajdźki”. Niektóre z planet są wyjątkowe pod względem fizyki i oddziaływania grawitacyjnego, co wymaga od nas spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia.

Podczas podróży, spotykamy różne postacie, które dzielą się swoimi historiami, dając wskazówki niezbędne do rozwikłania tajemnic. Krok po kroku staramy się zrozumieć istotę pętli czasowej i tego, co skrywa wszechświat. Opowieść stopniowo angażuje gracza coraz bardziej, choć wiele wydarzeń ma miejsce niezależnie od naszej obecności na danej planecie.

Z każdym cyklem gry pojawiają się nowe tajemnice i wyzwania. Podczas eksploracji gracz natrafia na przedmioty, które później może wykorzystywać. Ważną rolę odgrywa w Outer Wilds odpoczynek — nasz bohater musi uzupełniać tlen i spać, co można robić w przystosowanym do tego obozie. 

Kwestie graficzne

Muzyka jest integralną częścią Outer Wilds – podkreślają ona kosmiczny wymiar przygody, dzięki czemu łatwiej jest nam się wczuć w wyjątkowość naszej misji. Soundtrack, który towarzyszy podczas rozgrywki z pewnością czyni tę podróż bardziej emocjonującą.

Twórcy postawili tutaj na trójwymiarową grafikę obserwowaną z perspektywy pierwszoosobowej. To wszystko wzbogacono unikalną stylistyką i ogromnym zróżnicowaniem lokacji. Odwiedzane przez nas planety różnią się od siebie topografią i florą, dzięki czemu każde odkrycie jest na swój sposób niepowtarzalne.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x