Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest

Gry akcji Gry platformowe Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

8.8

Śr. graczy

Ori and the Blind Forest
Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest to przepiękna wizualnie, wzruszająca platformówka, której kluczem do sukcesu jest wiele elementów, z których ciężko wymienić jeden konkretny. Oprócz świetnej oprawy graficznej, oferuje jeden z najlepszych soundtracków w świecie gier indie. Choć nie jest łatwa, to każdy gracz powinien w nią zagrać i wsiąknąć w jej niesamowity klimat.

Data premiery:Platformy:,

Ori and the Blind Forest to niesamowita platformówka, która z pewnością zasługuje na uwagę niejednego gracza. Fabuła jest co prawda minimalistyczna, ale w swej baśniowej konwencji ma pewne uzasadnienie – wzrusza i posiada zakończenie nadające całości sensu i głębi. Minimalistyczna forma opowieści, w której poza narratorem i przewodniczką Oriego, nikt nie wypowiada ani jednego słowa, stanowi bardzo istotny czynnik sukcesu tej gry.

Mechaniki gry

Sterowanie jest niezwykle precyzyjne, a płynność z jaką porusza się Ori urzeka. Gracz dostaje do dyspozycji coraz to nowsze umiejętności, które sprawiają, że zręcznościowy aspekt gry staje się coraz ciekawszy. Mówimy tu o takich zdolnościach jak odbijanie się od wrogów i pocisków, podwójny i potrójny skok, szybowanie i wiele innych. Świat nie jest podzielony na odrębne poziomy, ale jest jedną gigantyczną mapą, po której możemy poruszać się praktycznie bez skrępowania. Backtracking i kwestia otwierania uprzednio zamkniętych przejść zostały bardzo dobrze rozwiązane. Po zdobyciu nowych umiejętności, takich jak burzenie ścian, możemy wrócić się do już odwiedzonych lokacji, by zebrać wszystkie znajdźki, które zwiększą nasze atrybuty.

Ori and the Blind Forest nie jest łatwą grą. Przechodząc grę, można zginąć setki razy, ale to cały urok tej gry. Porażki gracza raczej nie wynikają z nieintuicyjnego sterowania, ponieważ te jest bardzo przyjemne i płynne. W większości przypadków wynika to z błędu gracza i daje motywację, aby spróbować raz jeszcze. Co prawda wielu graczy potrafi irytować się wielokrotnymi porażkami, jednak znajdą się również głosy mówiące o tym, że nerwy przy tak pięknej wizualnie grze są bardzo trudne do rozbudzenia.

Grafika i muzyka

W przypadku Ori and the Blind Forest, grafika i muzyka zdecydowanie zasługują na uwagę. Można wręcz powiedzieć, że są swoistymi bohaterami tej gry i gdyby twórcy zdecydowali się na inną stylistykę, moglibyśmy nie mówić o tak dobrej produkcji. Grafika jest piękna, żywa, emanująca różnorodnością – skute lodem gałęzie, bagna spowite mgłą albo płynąca lawa. Wszystko wygląda obłędnie. Niewiele jest gier, w których najdzie Was ochota, aby zatrzymać by przez chwilkę i podziwiać świat, a w przypadku tej produkcji tak właśnie jest.

Muzyka w Ori and the Blind Forest jest świetna i idealnie komponuje się z akcją, dodaje dramaturgii i tylko dopełnia stronę wizualną gry.

Podsumowanie

Podsumowując, Ori and the Blind Forest to rewelacyjna gra z powalającą oprawą audiowizualną, która pokazuje, czym mogą być gry, jeśli im na to pozwolimy. To gra, którą uwielbiam i polecam z czystym sercem absolutnie każdemu graczowi.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x