Odległość od monitora — jaka będzie najlepsza dla oczu?

Odległość od monitora — jaka będzie najlepsza dla oczu?

Nie jest tajemnicą, że spędzanie długich godzin przed ekranem telewizora, komputera czy smartfona ma negatywny wpływ na nasze oczy. Niestety, nie ma tutaj różnicy czy fakt ten wynika z chęci rozrywki, czy z konieczności pracy — efekt jest ten sam, nieustannie pogarszający się wzrok. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc chronić nam oczy i sprawić, że nie będzie się on aż tak męczył. Warto tutaj wymienić przede wszystkim prawidłową odległość od monitora.

Ustawienie monitora, a zmęczenie oczu — o co tutaj chodzi?

Cóż, najprościej rzecz ujmując, oczy podobnie jak mięśnie powinny być w ruchu. Długotrwałe patrzenie w jeden punkt sprawia, że oczy szybko się męczą, a następnie pojawiają inne dokuczliwe problemy w postaci przesuszenia i pieczenia. Remedium mogą się wówczas okazać krople do oczu, choć — trzeba tu zaznaczyć — nie pomogą one w zatrzymaniu pogarszającej się wady wzroku. 

O wiele ważniejsze jest robienie systematycznych przerw od patrzenia w monitor. Najlepiej na kilkanaście minut wyjść na spacer, wyjrzeć przez okno czy po prostu zamknąć oczy i poruszać gałkami na różne strony — takie ćwiczenia nie tylko zrelaksują, ale również ułatwią dalszą efektywną pracę. 

Równie istotne jest prawidłowe ustawienie monitora. Jego środka część powinna znajdować się na wysokości brody. Przyjmuje się, że odległość oczu od monitora powinna wynosić od 50 do 70 cm. Oprócz tego istnieje szereg innych zasad, do których należy się stosować, aby chronić swój wzrok przed nadmiernym wysiłkiem. 

Zasady prawidłowego ustawienia monitora 

Przede wszystkim, monitor powinien znajdować się w pomieszczeniu z oknem — najlepiej bokiem do okna w odległości przynajmniej metra. Kluczowe jest również odpowiednie oświetlenie i to z kilku powodów. Przede wszystkim, należy pilnować, aby ekran monitora nie był zbyt jasny. Często do tego doprowadzamy np. wówczas, gdy przez okno wpada dużo słońca, a wyświetlany obraz staje się niewyraźny. W takich sytuacjach dobrze jest zainwestować w rolety lub filtry antyrefleksyjne.

Oprócz tego w pomieszczeniu powinno znajdować się tzw. światło punktowe — zlokalizowane za ekranem i o mniejszej intensywności od tej, jaką generuje monitor. Wzrok powinien być ustawiony na wprost ekranu. Pamiętaj również, że odległość do ekranu odgrywa tutaj kluczową rolę, choć wszystko jest zależne od rodzaju i wielkości monitora. 

Odległość od monitora, a jego wielkość — czy to ma znaczenie?

Niestety, tak. To właśnie od wielkości ekranu będzie zależeć to, w jakiej odległości od niego powinien znaleźć się nasz wzrok. Rozmiar jest tutaj dość potocznym pojęciem, bo bardziej pasowałoby słowo „przekątna”. To właśnie ten parametr określa nam, jak duży jest monitor, na podstawie czego możemy obliczyć odległość od monitora. 

Przykładowo, w przypadku małego 15-calowego monitora, odległość naszych oczu od niego powinna wynosić przynajmniej 60 cm. W przypadku większego 24-calowego urządzenia — już 100 cm. Odległość ta będzie rosła proporcjonalnie do tego, jak duży monitor posiadamy, co obrazuje poniższa tabela:

Parametry monitora — zawsze sprawdzaj przed zakupem!  

Przed zakupem nowego monitora koniecznie sprawdź jego specyfikację. Kluczowy będzie tutaj przede wszystkim współczynnik proporcji obrazu. Dobrze, jeśli monitor posiada szerszy kąt widzenia (obraz jest czytelniejszy, a oczy mniej się męczą). Bardzo ważna jest też rozdzielczość. Obecnie na rynku monitorów większość z nich oferuje przynajmniej Full HD, choć lepiej wyłożyć nieco więcej pieniędzy na stół i od razu zainwestować w rozdzielczość WQHD lub 4K. Im wyższa rozdzielczość, tym wyższa szczegółowość obrazu, a to przekłada się na bardziej emocjonującą rozgrywkę, efektywniejszą pracę i większy komfort. 

Nie bez znaczenia jest też matryca. Przykładowo, matryca oznaczona jako TN charakteryzuje się szybkim czasem reakcji, dlatego dedykuje się ją głównie graczom. Matryca VA to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, ale i niezła jakość. Z kolei matryca IPS odznacza się świetnym odwzorowaniem barw, przez co poleca się ją m.in. grafikom. 

Warto też sprawdzić powłokę matrycy — dobrym rozwiązaniem jest matryca matowa, która radzi sobie ze światłem słonecznym, gwarantując właściwą czytelność obrazu. Kolejnym istotnym parametrem jest częstotliwość odświeżania — najlepiej 120 Hz lub przynajmniej 60 Hz. 

Nowoczesny monitor, a jego funkcje — czy to w czymś pomaga? 

Nowoczesne monitory posiadają szereg innowacyjnych funkcji, które sprzyjają komfortowej pracy czy rozgrywce przed ekranem nawet przez wiele godzin dziennie. Warto tutaj wymienić np. flicker free, czyli technologię, która wyłącza tzw. migotanie obrazu, przez co ten jest mniej szkodliwy dla oczu. Świetną opcją jest też funkcja automatycznej regulacji jasności czy redukcji niebieskiego światła (Eye Saver), które bardzo mocno przyczynia się do problemów ze wzrokiem. 

Niestety, większość tego typu rozwiązań znajduje się wyłącznie w nowszych modelach monitorów. Dlatego, jeśli zależy Ci na zdrowiu swoich oczu, konieczna będzie inwestycja w lepszy sprzęt, a także stosowanie się do wszelkich zasad prawidłowego ustawienia monitora.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x