Monster Train

Monster Train

Gry roguelike Gry strategiczne
Zobacz stronę gry na Steam
8

Ocena redakcji

7.3

Śr. graczy

Monster Train
Monster Train

Nie od dziś wiadomo, że twórcy gier Indie lubią eksperymentować z konwencją. Produkcja Monster Train stworzona przez studio Shiny Shoe jest wręcz definicją eksperymentu. To połączenie strategii, karcianki i gry typu roguelike. O dziwo koncepcja ta sprawdza się zaskakująco dobrze. Poszukując nietypowych i ciekawych gier koniecznie zerknij na Monster Train.

Data premiery:Platformy:, ,

Monster Train – opis fabuły 

Fabuła Monster Train nie jest szczególnie skomplikowana. Opiera się na tym, że piekło… dosłownie zamarzło. My dowodzimy ostatnim kawałkiem płonącej czeluści, która w dalszym ciągu próbuje się bronić. Naszym przeciwnikiem są siły niebios, a my w tej wojnie wykorzystujemy tytułowy pociąg. 

Monster Train – na czym polega?

Świat gry przemierzamy za pomocą piekielnego pociągu. Samą mapę obserwujemy z góry, w tzw. perspektywie top-down. Mamy dość sporą dowolność w wyborze trasy, którą przemierzamy. A to ma wpływ na możliwości jakie pojawią się w kolejnych fazach rozgrywki. Należy podejmować odpowiednie wybory, aby nasze oddziały (w postaci kart) mogły się rozwijać.

Walka z przeciwnikami odbywa się za pomocą kart. W toku rozgrywki otrzymujemy coraz lepsze karty i modyfikujemy swoją talię. Podczas każdej potyczki otrzymujemy losowe karty z talii, które następnie rzucamy na stół. Działa to dość podobnie, jak w innej znanej karciance, czyli Slay the Spire.

W produkcji znajdziemy pięć rodzajów potworów z których budujemy talię. Mamy możliwość wyboru dwóch z nich. Jeden będzie pełnił rolę głównego, natomiast drugi będzie pomocniczy. W czasie gry stopniowo zwiększamy ich poziom, dzięki czemu są coraz skuteczniejsze podczas walki. Każdy rodzaj posiada dziesięć poziomów do odblokowania. 

Dodatkowo posiadamy też tzw. czempiona, który dysponuje potężnymi umiejętnościami. Jego równie rozwijamy podczas rozgrywki. Łącznie w grze znajdziemy 200 unikalnych kart w postaci przedmiotów, jednostek oraz zagrań. Dodatkowo każdą kartę można dwukrotnie ulepszyć.

Istotną rolę pełni też system zdarzeń losowych. W grze znajdziemy ich aż 25. Każde ma znaczny wpływ na wydarzenia w grze. To z kolei powoduje, że żadna rozgrywka nie jest dokładnie taka sama. Element losowości został wprost zaczerpnięty z gier z gatunku Roguelike.

Oprawa graficzna, którą dostarczyli twórcy stoi na przyzwoitym poziomie. Ręcznie rysowane lokacje i postacie wpadają w oko. Nie są przy tym jakoś szczególnie rewolucyjne. To oczywiście w tego typu grze nie ma zbyt wielkiego znaczenia. W tym przypadku najważniejsza jest grywalność, a tej Monster Train dostarcza mnóstwo.

Jakie tryby posiada Monster Train?

Gra oferuje rozbudowaną kampanię dla jednego gracza oraz sieciowy tryb PvP. Dzięki niemu można zmierzyć się z innymi graczami. Polega on na tym, że ośmiu graczy otrzymuje taką samą ilość surowców. Następnie muszą ze sobą po kolei walczyć. Twórcy udostępnili też tzw. wyzwania dnia, a także możliwość tworzenia własnych wyzwań.

Produkcja studia Shiny Shoe została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków oraz graczy. W serwisie Metacritic średnia ocen wynosi odpowiednio 86 oraz 8,4. Język polski niestety nie jest obsługiwany.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x