Monitor czy telewizor do PC? Co lepiej sprawdzi się do gier?

Monitor czy telewizor do PC? Co lepiej sprawdzi się do gier?

Kompletujesz sprzęt do gry? Jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia jest ta dotycząca ekranu. Od niego w dużej mierze zależy Twój komfort i poziom przyjemności czerpanej z rozgrywek. Do wyboru są 2 rozwiązania – monitor lub telewizor. Oba mają swoje zalety i wady. Wyjaśniamy, kiedy telewizor to lepsza opcja, a kiedy jedynym sensownym wyborem jest monitor.

Telewizor, czyli sprzęt wielkowymiarowy

Podstawową cechą odróżniającą telewizor od monitora jest rozmiar. O ile monitory posiadają zwykle przekątne o wymiarze maksymalnie 27 cali, o tyle telewizory powszechnie występują w wersjach z przekątnymi 50 cali i większych. Niewątpliwie tak duży ekran to o wiele lepsze wrażenia z gry, której możesz stać się częścią.

Czasami można trafić również na większe monitory, jednak ich przekątne nie przekraczają raczej 49 cali. Jednocześnie są to modele o wiele droższe niż telewizory w tych rozmiarach. Poza tym tak duży monitor trudno zmieścić na biurku, przez co jego użyteczność ogranicza się w zasadzie tylko do gier. Zatem jeśli zależy Ci na maksymalnych wymiarach ekranu, wybierz telewizor, choć niewątpliwie musisz wziąć również pod uwagę bezpieczną dla oczu odległość od ekranu, którą odczytasz z poniższej tabeli:

Monitor czy telewizor do PC – Co jest wygodniejsze?

Wybór pomiędzy telewizorem a monitorem do gier sprowadza się przede wszystkim do kwestii wygody, jakości i odświeżania obrazu. Zastanów się, jakie są Twoje preferencje względem miejsca gry. Obecność większego ekranu jakim jest telewizor wymaga większej ilości miejsca. Jeśli jednak zastanawiasz się czy kupić monitor lub TV z tą samą liczbą cali, przejdź do następnego rozdziału jakim jest kwestia parametrów.   


Kolejna kwestia to wielkość mieszkania i dostępna przestrzeń. W małej kawalerce trudno może być zmieścić duży telewizor do gry. Z drugiej strony, jeśli oglądasz kanały TV, więc tak czy inaczej chcesz korzystać z telewizora, być może warto podłączyć go do komputera. Dzięki temu nie musisz wstawiać do pomieszczenia aż 2 urządzeń – telewizora i monitora. Pamiętaj, że alternatywnym rozwiązaniem pozostaje zakup samego tylko monitora – w obecnych czasach oglądanie programów telewizyjnych z komputera nie stanowi żadnego problemu. Poza tym nie zapominaj o ograniczeniach w kwestii przekątnej ekranu monitora.

Dla wielu osób wybór telewizora i rezygnacja z monitora to wygodne rozwiązanie. W końcu wszystko jest wtedy dostępne z poziomu jednego urządzenia. Dla innych natomiast problematyczne jest ciągłe operowanie pilotem, konieczne aby przełączyć telewizor z trybu umożliwiającego grę na tryb oglądania kanałów TV.

Lepsze parametry obrazu – monitor czy telewizor?

Teoretycznie telewizory oferują lepszą jakość obrazu niż monitory. Niestety większość komputerów nie jest w stanie poradzić sobie z jakością obrazu wyższą niż Full HD. W efekcie obraz w telewizorze podłączonym do komputera ma kiepską rozdzielczość, słabą ostrość i nasycenie obrazu. Z takimi parametrami obrazu trudno mówić o komfortowej grze.

Co więcej, odświeżanie obrazu w telewizorach to zwykle maksymalnie 60 Hz, co dla bardziej zaawansowanych graczy może stanowić poważny problem. Kłopot stanowią również opóźnienia, częste w przypadku telewizorów podłączonych do komputera. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak uciążliwe są dla graczy opóźnienia. W grze liczy się każdy ułamek sekundy, istotny dla równorzędnej rywalizacji z innymi graczami.

Zasadniczo pod względem obrazu telewizory wypadają dużo słabiej niż monitory. Dostępne są jednak modele wyposażone w tryb gry. Ustawienie go zwiększa responsywność obrazu, przez co spisuje się on całkiem przyzwoicie.

Co wybrać, telewizor czy monitor?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze do gry, telewizor czy monitor. Jest ona zależna od kilku czynników zewnętrznych, takich jak choćby wielkość pomieszczenia. Przede wszystkim jednak decydują indywidualne preferencje. Weź pod uwagę czynniki, na które zwróciliśmy uwagę w tekście i zastanów się, co lepiej odpowiada Twoim preferencjom – telewizor czy monitor.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x