LIMBO

LIMBO

Gry platformowe Gry z fabułą Gry zręcznościowe
Zobacz stronę gry na Steam
9

Ocena redakcji

7.6

Śr. graczy

LIMBO
LIMBO

Dla ukochanych niektórzy są gotowi niemal na wszystko. Nawet jeżeli wszystko oznacza podróż do przedsionka piekła. Kultowa już gra LIMBO od niezależnego duńskiego studia PlayDead wystawia na próbę małego chłopca. Czy będziesz miał odwagę towarzyszyć mu w mrocznej przeprawie i pomożesz ocalić jego siostrę?

Data premiery:Platformy:, , , , ,

LIMBO – opis fabuły

Głównym bohaterem LIMBO jest pozbawiony imienia chłopiec. Dziecko budzi się w środku mrocznego lasu. Tytuł sugeruje, że ów las to mityczne limbo (inaczej: otchłań, czyściec lub pandemonium) – miejsce, do którego trafiają dusze osób zmarłych przed Zmartwychwstaniem Jezusa i osoby bez chrztu, które nie popełniły osobistych grzechów. Chociaż zwykło się uważać limbo za miejsce przejściowe, to różnorodne historie wskazują je raczej jako część piekła. Bohater LIMBO pojawia się w tym czyśćcu, poszukując zaginionej siostry. Na jego drodze staje wiele przeszkód, potworów oraz ludzi, którzy różnorodnie reagują na obecność chłopca.

LIMBO – na czym polega?

LIMBO to dwuwymiarowa platformowa gra logiczna utrzymana w monochromatycznej (czarno-białej) estetyce, garściami czerpiącej z surrealizmu, groteski i makabry. Tajemnicza historia, aura zagrożenia i minimalistyczna warstwa dźwiękowa składają się na wyjątkowy, przytłaczający klimat LIMBO, dzięki któremu gra została doceniona na wielu wydarzeniach branżowych, w tym Independent Games Festival. W 2010 została też uznana za jedną z najlepszych gier roku (nie tylko w kontekście tytułów indie).

Rozgrywka polega na prowadzeniu chłopca przez tytułowe limbo. Gracz może kazać poruszać się postaci zarówno w prawą, jak i lewą stronę ekranu. Poza tym protagonista może też skakać, wspinać się (na półki, po drabinach i linach), pchać lub ciągnąć wybrane obiekty. Wszystkie te możliwości należy wykorzystywać, by ominąć poukrywane pułapki (np. sidła w trawie lub monstra w cieniach) i nie dać się uśmiercić. Działania gracza utrudniają m.in. zagnieżdżające się w głowie bohatera robaki, wpływające na kierunek jego ruchu. Z czasem gra zaczyna się komplikować. W świecie pojawiają się maszyny i zagadki związane z elektromagnetyzmem oraz grawitacją.

Śmierć, a właściwie jej częstotliwość, to element wpisany w specyfikę rozgrywki LIMBO. Miejscami gracz niemal nie ma szansy na uniknięcie zagrożenia przy pierwszym podejściu, bo to zwyczajnie nie jest widoczne (potwierdza to fakt, że wśród osiągnięć zaplanowanych dla LIMBO znajduje się przejście tytułu z nie więcej niż 5 śmierciami). Obserwowanie kolejnych, brutalnych zgonów bohatera to część makabrycznej aury tytułu, jakkolwiek istnieje opcja wyłączenia ich prezentowania. W związku z tak zaplanowaną mechaniką, nie ma w LIMBO ograniczenia liczby zgonów, czy odnawialnego wskaźnika życia. Po każdej porażce rozpoczyna się zmagania w czyśćcu od ostatniego punktu kontrolnego.

Jakie tryby posiada LIMBO?

LIMBO to gra zaplanowana jako doświadczenie single playerowe. Samotność gracza podkreśla fabułę i aurę tytułu, stanowiąc jeden z jego podstawowych cech charakterystycznych. Warto także zaznaczyć, że LIMBO traktowane jest (również ze względu na podobne podejście) nie tylko jako gra, ale również projekt artystyczny.

Materiały video

Aktywni gracze w ciągu ostatnich 7 dni na Steam:

0
Would love your thoughts, please comment.x