Laptop się grzeje – co z tym zrobić?

Laptop się grzeje – co z tym zrobić?

Każda osoba, która choć raz w życiu posiadła laptopa czy to do użytku biurowego czy gamingowego, zapewne spotkała się z sytuacją, gdy urządzenie generowało zbyt wysoką temperaturę. Nie jest to bowiem naturalne zjawisko, a w niektórych przypadkach może ono prowadzić nawet do uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Jak można temu zaradzić? Zapraszamy do lektury! 

O przegrzewaniu słów kilka…

Nie da się ukryć, że w większości przypadków nowy laptop tj. świeżo po zakupie będzie działać raczej bez większych problemów. Oczywiście, istnieje ryzyko, że akurat nasz model będzie posiadać wady fabryczne, które będą wymagały naprawy, ale statystycznie rzecz ujmując taka sytuacja należy do rzadkości. Sprawa wygląda inaczej po miesiącach intensywnego użytkowania – wtedy mogą wystąpić pierwsze poważne problemy. 

Warto pamiętać, że pierwszym najczęściej spotykanym powodem przegrzewania się laptopa jest jego nieprawidłowe korzystanie. O każde urządzenie trzeba bowiem odpowiednio dbać, a dużo osób zapomina jak ważne jest regularne czyszczenie laptopa. Już same zakurzone wentylatory mogą generować wyższą temperaturę. Często też powodem jest zużyta pasta termoprzewodząca. 


Sytuację tę możemy zaobserwować podczas codziennego użytkowania. System operacyjny wczytuje się wolniej, aplikacje się zawieszają, a gry wykazują znaczący spadek wydajności. Jeśli zaobserwowaliśmy podobne zjawisko, to krokiem numer jeden powinna być szczegółowa konserwacja laptopa. Niestety, zignorowanie problemu może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje, takie jak uszkodzenie podzespołów i tym samym zniszczenie urządzenia. Mówimy tutaj głównie o spalonym zasilaczu oraz uszkodzonej płycie głównej. Jeśli nas to spotka – laptop jest w zasadzie do wyrzucenia na śmietnik. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc w obniżeniu temperatury laptopa. 

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Nie jest tajemnicą, że temperatura każdego komputera czy laptopa zmienia się w zależności od aktualnego obciążenia tj. ilości realizowanych przez system zadań. Przykładowo, jeśli pracujemy na kilku otwartych oknach przeglądarki, w tle działają inne aplikacje, a dodatkowo odpalimy na chwilę jeden z ulubionych tytułów gamingowych, to naturalną konsekwencją będzie wzrost temperatury laptopa. Dlatego tak ważne jest posiadanie sprawnego systemu chłodzenia, który chroni poszczególne komponenty przed przegrzaniem. Jeśli jednak chłodzenie nie działa prawidłowo, to laptop może mieć problem nawet z udźwignięciem prostych programów. 

Chłodzenie może paść albo ze względu na zakurzone wentylatory – cząsteczki kurzu ograniczają prawidłowy przepływ powietrza, albo przez zużytą pastę termoprzewodzącą, której zadaniem jest przewodzenie ciepła. Bardzo często powodem wzrostu temperatury w laptopie jest także podłoże, które uniemożliwia  przepływ powietrza. Słowem: nie powinno się trzymać laptopa na pościeli, kanapie, poduszkach i innych miękkich podłożach. 

Przyjmuje się, że nawet podczas największego obciążenia laptopa, temperatura procesora nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza. Oczywiście, sporo zależy od zakupionego przez nas modelu, bo niektóre laptopy posiadają technologię umożliwiającą bezpieczną pracę nawet w tak trudnych warunkach. W stanie spoczynku temperatura nie powinna być wyższa niż około 60 stopni Celsjusza. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kart graficznych. Dla pewności warto wykonać tzw. test obciążeniowy, w czym pomoże jeden z dedykowanych temu programów. 

Laptop się przegrzewa – co można zrobić? 

W przypadku, w którym widzimy, że nasz laptop się przegrzewa, możemy zrobić kilka rzeczy, aby usprawnić jego pracę. Na samym początku najlepiej spróbować czyszczenia sprężonym powietrzem. Wysoka temperatura laptopa może być bowiem spowodowana zbyt dużą ilością zalegającego w urządzeniu kurzu. Co musimy zrobić? Wystarczy odkręcić obudowę laptopa i odkurzyć jego wnętrze wraz z otworami wentylacyjnymi i wentylatorem. Takie czyszczenie możemy także zlecić specjalistom. 

Drugim krokiem powinna być wymiana pasty termoprzewodzącej. Ponownie odkręcamy obudowę naszego laptopa, ale tym razem także radiator. Czyścimy pozostałości po paście i delikatnie nakładamy nową. Taka forma “pielęgnacji” powinna być stosowana regularnie raz na rok lub dwa lata. 

Świetną opcją jest również zainwestowanie w podkładkę chłodzącą. Dodatkowe chłodzenie powinno pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury laptopa i w zwiększeniu jego wydajności. Co więcej, podstawka chłodząca może nam zapewnić wyższy komfort użytkowania. 

Na samym końcu warto mieć na uwadze takie czynniki, jak np. właściwe użytkowanie. Nie trzymajmy go na miękkim podłożu – znacznie lepiej sprawdzi się twarda powierzchnia lub podkładka chłodząca. Ponadto lepiej unikać zbyt dużego obciążenia procesora, więc jeśli to nie jest konieczne, nie uruchamiamy dziesiątek programów i aplikacji w tle. 

Jeśli zaś nie jesteśmy pewni, jakie zużycie procesora generujemy, to (w przypadku systemu Windows) możemy zajrzeć do Managera Zadań. Z jego poziomu bez problemu możemy też zamknąć poszczególne aplikacje, które generują zbyt duże obciążenie, a nie są nam w danym momencie do niczego potrzebne.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x