Laptop czy PC? Co wybrać?

Laptop czy PC? Co wybrać?

Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawił się szereg różnych urządzeń komputerowych, dzięki czemu można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Przy braku określonych preferencji i możliwości finansowych znalezienie idealnego sprzętu może być mniej lub bardziej utrudnione. Odwiecznym dylematem jest to, co będzie lepszym wyborem – laptop czy PC (komputer stacjonarny)? Oba urządzenia mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Przed zdecydowaniem się na zakup tego konkretnego, trzeba być świadomym wszystkich plusów i minusów, aby był on trafiony.

Nowy sprzęt elektroniczny – komputer stacjonarny czy mobilny laptop? Wybór nie zawsze jest oczywisty

Zakup nowego sprzętu komputerowego może okazać się nie lada wyzwaniem, a wynika to z szerokiego wachlarzu wyboru. Z jednej strony bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Drugą stroną medalu będą trudności ze zdecydowaniem się na konkretny model, gdy jeden wydaje się być lepszy od następnego pod różnymi względami. W praktyce poszukiwania idealnego komputera mogą trochę zająć, ale warto rozważyć wszystkie za i przeciw, co przełoży się na trafiony zakup. Wiąże się to przecież z niemałymi wydatkami, długotrwałą inwestycją. Pierwszą kwestią powinno być określenie swoich wymagań, przeznaczenia komputera. Jeśli ma on służyć do grania, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i to nie tylko tych technicznych.

Co z tą mobilnością i wydajnością?

Pierwsza różnica między komputerem stacjonarnym a laptopem dotyczy gabarytów. Komputer jest oczywiście zdecydowanie większy i wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania. Zwykle stoi przez cały czas w wyznaczonym mu miejscu. Trzeba dobrać do niego biurko z blatem o wystarczająco dużej powierzchni, aby pomieścić nie tylko samą jednostkę, ale też szereg innych elementów. Praktycznie nie można mówić o mobilności, co jednak nie zawsze stanowi problem. Wiele osób używa komputerów gamingowych właśnie w swoim domowym zaciszu, gdzie mogą mieć wszystko pod ręką. Problem pojawia się w przypadku brania udziału w różnych eventach typu turnieje LAN. Transport i podłączanie wszystkiego od początku będzie czasochłonne, problematyczne. Nie wystarczy przecież sama jednostka komputerowa, ale jeszcze monitor, klawiatura, myszka itd. Zaletą komputerów stacjonarnych jest więcej portów do dyspozycji w płycie głównej/kart rozszerzeń, dzięki czemu można liczyć na większe możliwości odnośnie łączenia się z innymi urządzeniami zewnętrznymi. W każdej chwili można podłączyć dodatkowe monitory, szereg wielorakich urządzeń peryferyjnych.

Laptopy cenione są właśnie za swoje niewielkie wymiary, lekkość, mobilność. Można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, nie zajmują wiele miejsca. Zmieszczą się do torby czy plecaka. Te w wersji slim mogą mieć parę kilogramów, niektóre niewiele ponad kilogram. Niemożliwe byłoby wzięcie ze sobą klasycznego komputera do samolotu czy kafejki, czyli używanie go w podroży/na mieście. Laptopy uznawane są obecnie za uniwersalne urządzenia – te najnowsze są wysokiej jakości, niezwykle wydajne i mocne, wyposażone w szereg dodatkowych podzespołów. Mają one już zintegrowany wyświetlacz, touchpad, klawiaturę. Do laptopa używanego w domowych warunkach można podłączyć szereg pomocniczych urządzeń peryferyjnych, przez co w dużej mierze dorównuje on funkcjonalnościom komputera stacjonarnego. Jak najbardziej może go zastąpić. Nie brakuje stacji dokujących, myszek i klawiatur gamingowych (łącznie z modelami bezprzewodowymi). Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć dodatkowy monitor, co zwiększy komfort grania. Wszystko to jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów i to znacznych, co może w końcowym rozrachunku okazać się mało opłacalnym rozwiązaniem.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

W przypadku sprzętu komputerowego istotna będzie kwestia jego modernizacji. Laptopy ze względu na swoją konstrukcję sprawiają większe trudności, bo często procesory i karty graficzne są na stałe przymocowane do płyty głównej. Nawet jeśli tak nie jest, to nie łatwo się do nich dostać. Oczywiście można znaleźć na rynku modele pozwalające na rozbudowanie pamięci masowej/RAM. Nie ma jednak możliwości wymienienia procesora. Oznacza to, że przez cały okres użytkowania sprzętu będzie trzeba opierać się na fabrycznych komponentach wewnętrznych. Zaletą komputerów stacjonarnych jest bezproblemowa modernizacja, łatwa wymiana podzespołów. Przekłada się to na mniejsze wydatki, bo nie trzeba od razu kupować nowego urządzenia, ale dokonać w nim pewnych modyfikacji, zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami.

Z personalizacją jest podobnie jak z modernizacją. Największe możliwości daje komputer stacjonarny, którego użytkownik dopasuje do swoich osobistych potrzeb i preferencji. Do wyboru są liczne niestandardowe opcje sprzętowe. Można sięgnąć po wielorakie rozwiązania mające na celu zwiększenie wydajności sprzętu. To samo dotyczy walorów estetycznych. W przypadku laptopa możliwości dotyczące personalizacji są zdecydowanie mniejsze. Ograniczają się zwykle do wyboru podstawowych komponentów. Najczęściej jest tak, że przez cały okres użytkowania laptop pozostaje bez zmian, chociaż można w pewnym stopniu dostosować jego wydajność.

Miłośnik gier komputerowych mający na swoim koncie jeden drobny tytuł – „SEO Tales: First day at work”. Wychowany na Gothicu oraz Tzar: The Burden of the Crown.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x